Data publikacji: 08.05.2009
Parlament przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Republice Mołdowy, w której potępił łamanie praw człowieka i kampanie zastraszania prowadzoną przez mołdawski rząd. Posłowie domagają się dochodzenia w sprawie śmiertelnych ofiar wydarzeń, które miały miejsce po wyborach, a także w sprawie zarzutów dotyczących gwałtów i złego traktowania aresztowanych.
Parlament Europejski stanowczo potępia kampanię zastraszania i poważne łamanie praw człowieka przez mołdawski rząd w następstwie wyborów parlamentarnych. Posłowie domagają się przeprowadzenia specjalnego dochodzenia w sprawie śmiertelnych ofiar wydarzeń, które miały miejsce po wyborach. Rada powinna rozważyć możliwość wysłania do Republiki Mołdowy misji w celu wsparcia organów ścigania w procesie reform.
Parlament potwierdza swe zaangażowanie na rzecz kontynuacji dialogu z Republiką Mołdowy, ale przywiązuje wielką wagę do wprowadzenia wyraźnych zapisów dotyczących praworządności i poszanowania praw człowieka.
Komisja, Rada i państwa członkowskie muszą w pełni wykorzystać europejską politykę sąsiedztwa, a w szczególności nowy program na rzecz partnerstwa wschodniego, celem wzmocnienia stabilności, zapewnienia lepszych rządów i zrównoważonego rozwoju gospodarczego w Republice Mołdowy i w innych krajach na wschodnich granicach Unii. Celem wyznaczonym na czerwiec 2009 r. jest rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowej umowy między Republiką Mołdowy a UE w ramach Rady Współpracy UE-Republika Mołdowy
Parlament wzywa do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie śmiertelnych ofiar wydarzeń, które miały miejsce po wyborach, a także w sprawie zarzutów dotyczących gwałtów i złego traktowania aresztowanych oraz politycznie motywowanych zatrzymań, takich jak w przypadku Anatola Matasaru i Gabriela Stati. Nalega, aby mołdawskie władze natychmiast zaprzestały wszelkich nielegalnych aresztowań.
Szczególne zaniepokojenie posłów budzą bezprawne i bezpodstawne aresztowania oraz szeroko rozpowszechnione łamanie praw człowieka osób aresztowanych, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo do życia, prawo do nie bycia poddawanym fizycznemu maltretowaniu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu, torturom i karom, jak i prawo do wolności i bezpieczeństwa, prawo do uczciwego procesu oraz prawo do organizowania zgromadzeń, zrzeszania się i wolności słowa.
Parlament potępia kampanię zastraszania wszczętą przez mołdawskie władze przeciw dziennikarzom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i partiom opozycyjnym. Kampania ta przejawia się aresztowaniami i wydaleniami dziennikarzy, ograniczaniem dostępu do stron internetowych i stacji telewizyjnych, nadawaniem propagandowych treści w kanałach publicznych i blokowaniem przedstawicielom opozycji dostępu do mediów publicznych. Posłowie uważają, że działania te mają na celu odizolowanie Republiki Mołdowy od krajowych i międzynarodowych mediów i społecznej kontroli.