Data publikacji: 09.02.2010
Kryzys finansowy, gospodarczy i społeczny ma specyficzny wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy i na ich życie osobiste.
Wymóg równouprawnienia płci powinien być uwzględniony we wszystkich dziedzinach polityki, twierdzą posłowie, tak, aby poprawić sytuację kobiet w całej UE. W Parlamencie odbędzie się debata i głosowanie na temat rocznego sprawozdania za rok 2009 w sprawie równości kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej, autorstwa belgijskiego socjalisty, Marca Tarabelli.
Stop przemocy- zapobieganie przemocy wobec kobiet, jeden z priorytetów prezydencji hiszpańskiej, jest warunkiem niezbędnym dla równouprawnienia, ale nie jest to jedyny problem w tej dziedzinie, twierdzą posłowie w projekcie sprawozdania. Chcą też poprzeć zgłoszoną przez prezydencję propozycję ustanowienia Europejskiego Centrum zajmującego się monitoringiem walki z przemocą wobec kobiet.
Równość szans na rynku pracy.
Urlop ojcowski powinien być prawem w całej UE, uważają posłowie z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (LIBE). Zwracają też uwagę na nierówność uposażeń. Mimo wielu środków podjętych w celu uniknięcia różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, średnia różnica wciąż pozostaje do 14% -17% w 2009 r., stwierdza tekst.
Karta praw kobiet.
W projekcie sprawozdania posłowie zawarli również przekonanie, że kobiety powinny mieć kontrolę nad swoimi prawami seksualnymi i rozrodczymi, szczególnie dzięki zapewnieniu łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i możliwości aborcji. Posłowie z komisji LIBE opowiadają się także za jak najszybszym opracowaniem europejskiej karty praw kobiet, aby skuteczniej egzekwować prawa kobiet w całej Unii Europejskiej.