Data publikacji: 03.12.2015

Rozmowy o semestrze

valdis_dombrovskis.jpgWiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis, który odpowiada za euro i dialog społeczny, odwiedzi Polskę w piątek 4 grudnia. 


W programie zaplanowano rozmowy z przedstawicielami rządu, parlamentarzystami oraz partnerami społecznymi. Wizyta odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań na temat Semestru Europejskiego, jakie Wiceprzewodniczący Dombrovskis odbywa w poszczególnych państwach członkowskich UE.

W programie wizyty znalazły się spotkania z wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim, ministrem finansów Pawłem Szałamachą, prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką, parlamentarzystami oraz partnerami społecznymi.

Rozmowy będą dotyczyły m.in., realizacji przez Polskę rekomendacji wynikających z Semestru Europejskiego, reformy Unii Gospodarczej i Walutowej, a także planów gospodarczych polskiego rządu oraz planów pracy Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania z ministrem Szałamachą tematem rozmowy będzie polityka fiskalna rządu, w tym plany w zakresie dalszej konsolidacji, zmiany w systemie podatkowym oraz wdrażanie rekomendacji wynikających z Semestru Europejskiego. Ponadto omówiona zostanie bieżąca sytuacja gospodarcza w Polsce i Unii Europejskiej oraz nowy system zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej i w strefie euro.

Kontekst

Europejski semestr, wprowadzony w 2010 r., gwarantuje, że państwa członkowskie omówią swoje plany budżetowe i gospodarcze ze swoimi unijnymi partnerami w określonych momentach w ciągu roku. Pozwala im to na wzajemne zgłaszanie uwag dotyczących planów i umożliwia Komisji odpowiednio wczesne udzielanie wskazówek, zanim decyzje zostaną podjęte na szczeblu krajowym. Komisja monitoruje też, czy państwa członkowskie podejmują działania na rzecz realizacji celów w obszarze zatrudnienia, edukacji, innowacji, klimatu i ograniczania ubóstwa, które zostały zawarte w strategii „Europa 2020” na rzecz długofalowego wzrostu gospodarczego.

Cykl rozpoczyna się co roku w listopadzie (zob. rysunek), kiedy to publikowana jest przygotowana przez Komisjęroczna analizy wzrostu gospodarczego (ogólne priorytety gospodarcze dla UE), w której znajdują się wskazówki polityczne dla państw członkowskich na kolejny rok. Publikowane wiosną Zalecenia dla poszczególnych krajówzapewniają państwom członkowskim indywidualne wskazówki dotyczące głębszych reform strukturalnych; ich realizacja często trwa dłużej niż rok.

Pod koniec roku nasilony zostaje nadzór budżetowy w strefie euro: państwa członkowskie przedstawiają projekty budżetu, które są oceniona przez Komisję i omawiane przez ministrów finansów strefy euro. Komisja przeprowadza także przegląd sytuacji budżetowej w strefie euro jako całości.

Komisja monitoruje wdrożenie priorytetów i reform przez cały rok, zwracając szczególną uwagę na państwa strefy euro oraz państwa członkowskie, które mają problemy budżetowe lub finansowe

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.