Data publikacji: 16.07.2021

Rozporządzenie w sprawie EuroHPC toruje drogę superkomputerom w Europie

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). Akt toruje drogę pracom nad superkomputerami nowej generacji w Europie. 

 


Przyjęte rozporządzenie zwiększa zdolności w obszarze badań i innowacji oraz ułatwia rozwój ekosystemu infrastruktury obliczeń superkomputerowych i nabywanie światowej klasy superkomputerów – za pośrednictwem wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi tym samym wykorzystywanie infrastruktury obliczeń superkomputerowych przez dużą liczbę użytkowników publicznych i prywatnych. Rozporządzenie wspiera również transformację ekologiczną i cyfrową oraz rozwój umiejętności kluczowych dla nauki i przemysłu w Europie.

Nowe rozporządzenie dostosowano do wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021–2027, dzięki czemu wspólne przedsięwzięcie będzie mogło korzystać ze środków z unijnych programów, takich jak Horyzont Europa, Cyfrowa Europa czy instrument Łącząc Europę. Uwzględniono w nim również najnowsze osiągnięcia technologiczne, np. w zakresie obliczeń kwantowych.

Europa w światowej czołówce

Celem Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (European High Performance Computing Joint Undertaking) jest opracowanie, uruchomienie, rozszerzanie i utrzymywanie w UE przodującego w skali światowej, sfederowanego, bezpiecznego i hiperpołączonego ekosystemu infrastruktury obliczeń superkomputerowych, obliczeń kwantowych, usług i danych. Zgodnie z rozporządzeniem można będzie kontynuować działania w ramach istniejącego wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC, ustanowionego w październiku 2018 r., łącząc środki przekazywane przez UE, 27 państw członkowskich, 6 innych państw i dwóch prywatnych uczestników: European Technology Platform for HPC i stowarzyszenie Big Data Value Association.

Obliczenia wielkiej skali odnoszą się do systemów obliczeniowych („superkomputerów”) o bardzo dużej mocy obliczeniowej, które są w stanie rozwiązywać wyjątkowo złożone i trudne problemy. Dzięki nim kluczowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, analityka danych i cyberbezpieczeństwo, mogą wykorzystywać olbrzymi potencjał gospodarki opartej na technologii dużych zbiorów danych.

Autor: KPK

 

Źródło: https://wielkopolska.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=4438:rozporzadzenie-w-sprawie-eurohpc-toruje-droge-superkomputerom-w-europie&catid=178:slider 

 

Ilustracja graficzna: serwis pixabay.com

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.