Data publikacji: 21.08.2013

Rozwój transgranicznych cyfrowych usług publicznych

Rejestracja on-line firmy w innym kraju UE, zdalny dostęp do dokumentacji medycznej – już niebawem tak może wyglądać europejski standard usług publicznych. Komisja Europejska przeznaczy ponad 13 mln euro na projekt e-SENS, który ma połączyć krajowe usługi cyfrowe dla obywateli odwiedzających inne państwo członkowskie.


W oparciu o udaną współpracę między państwami członkowskimi UE, przemysłem, krajowymi administracjami, środowiskami akademickimi, sektorem prywatnym i społecznościami lokalnymi przy serii projektów mających na celu ułatwienie zamieszkania, podejmowania pracy, podróżowania, uczenia się i prowadzenia działalności gospodarczej ponad granicami, Komisja Europejska inwestuje 13,7 mln euro w dalszy rozwój transgranicznych cyfrowych usług publicznych.

Nowy projekt e-SENS (anagram od Electronic Simple European Networked Services, czyli upraszczanie europejskich elektronicznych usług sieciowych) pomoże rozwijać cyfrowe usługi publiczne, które ułatwią przedsiębiorstwom prowadzenie działalności gospodarczej          w rodzimym państwie członkowskim oraz na terenie całej UE – w tym zakładanie przedsiębiorstw, spełnianie wymogów prawnych i branie udziału w przetargach publicznych. Połączy on również krajowe usługi cyfrowe dla obywateli, którzy odwiedzają inne państwo członkowskie podczas wyjazdu wakacyjnego, zawodowego czy edukacyjnego.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała: Wspólne wykorzystywanie rozmaitych cyfrowych usług publicznych dostępnych w Europie do poprawy bezpieczeństwa i efektywności jest korzystne dla wszystkich: rządy mogą skuteczniej wykorzystywać strategie on-line, przedsiębiorstwa mogą obniżać koszty prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku, zaś obywatele mają mniej formalności administracyjnych do wypełnienia podczas podróży po Europie.

Oto przykład na to, jak e-SENS może pomagać Europejczykom w pełni korzystać  z jednolitego rynku:

  • Anja ma na Litwie biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach do Portugalii. Chce założyć biuro w Portugalii, które organizowałoby wycieczki do krajów bałtyckich. Dzięki całkowicie wirtualnym punktom kompleksowej obsługi działającym w ramach projektu poświęconego upraszczaniu formalności elektronicznej obsługi transgranicznej może ona otrzymać informacje o warunkach, które musi spełnić oraz uzyskać pomoc przy procedurze rejestracji.

Wydajność transgranicznych cyfrowych usług publicznych będzie się nadal poprawiać, gdy za ich podstawę przyjmie się szybkie łącza szerokopasmowe obejmujące całą UE. Środki promocji inwestycji w szybkie sieci są jednym z elementów przyszłego pakietu Komisji dotyczącego połączonego kontynentu.

Kontekst

Od 2008 r. Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi UE, przedsiębiorstwami przemysłowymi, krajowymi administracjami, środowiskami akademickimi, sektorem prywatnym i społecznościami lokalnymi opracowuje projekty pilotażowe na szeroką skalę dotyczące transgranicznych cyfrowych usług publicznych w celu rozwijania i badania sprawnych transgranicznych usług cyfrowych.                                                                

W ramach e-SENS ponad 100 partnerów z 20 krajów od Portugalii po Turcję opracowuje       i wdraża elementy oparte na otwartych normach i interoperacyjnych specyfikacjach elektronicznych dokumentów tożsamości, podpisów elektronicznych, elektronicznych usług przesyłowych i dokumentów elektronicznych, które nowatorzy z sektora publicznego             i prywatnego mogą wykorzystywać do tworzenia nowych cyfrowych usług publicznych, pomagając cyfrowej Europie się budować, łączyć i rozwijać.

Konkretne projekty to:

Bezpieczna wymiana informacji w zakresie tożsamości elektronicznej - projekt STORK 2.0 przyczynia się do urzeczywistnienia jednolitego europejskiego obszaru elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania. Ustala on interoperacyjność na poziomie krajowym oraz UE dla dowodów tożsamości elektronicznej zarówno dla osób prawnych, jak i fizycznych .

Przyspieszenie działania wymiaru sprawiedliwości – projekt e-CODEX poprawia transgraniczny dostęp obywateli i przedsiębiorstw do usług prawnych w Europie oraz interoperacyjność organów wymiaru sprawiedliwości w UE (wideo).

  • Poprawa systemu opieki zdrowotnej – projekt epSOS polega na projektowaniu, tworzeniu i ocenie infrastruktury usługowej, która umożliwi transgraniczną interoperacyjność elektronicznych systemów dokumentacji medycznej.
  • Poprawa funkcjonowania udzielania zamówień publicznych – wyniki projektu PEPPOL dotyczącego elektronicznego udzielania zamówień publicznych (przeniesionego do organizacji non-profit OpenPEPPOL) ułatwiają europejskim przedsiębiorstwom przeprowadzanie on-line transakcji z organami publicznymi         w Europie przy procedurach udzielania zamówień.
  • Ułatwienie działalności gospodarczej – wyniki projektu SPOCS pozwalają zakładać przedsiębiorstwa za granicą. Pakiet początkującego wskazuje im sprawne transgraniczne alternatywy dla długich procedur administracyjnych, z którymi zwykle borykają się przedsiębiorstwa próbujące rozszerzyć swoją działalność na inne kraje

e-SENS opiera się na tych wynikach i będzie stanowić pomost między fazą pilotażową a operacyjną, gdy transgraniczne usługi publiczne będą już w pełni dostępne. W projekcie biorą udział partnerzy z 20 państw: Austrii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji i Włoch. Projekt w dużym stopniu finansują Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) i OpenPEPPOL. Projekt e-SENS zainaugurowano     1 kwietnia 2013 r., a ponieważ zawarto już umowę w sprawie przyznania dotacji z Komisją Europejską, można oficjalnie rozpocząć jego realizację.

W ciągu trzech lat Komisja przeznaczy na projekt 13,7 mln euro (50 proc. budżetu wynoszącego 27,4 mln euro) z programu na rzecz wspierania polityki w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT-PSP).

W ramach projektu e-SENS zostanie również przeanalizowana kwestia długoterminowej stabilności jego elementów składowych oraz innych transgranicznych usług publicznych w oparciu o wyniki niedawno opublikowanego badania. Jeśli chodzi o 2014 r., wsparcie UE może pochodzić z części „Infrastruktura usług cyfrowych” instrumentu „Łącząc Europę",        z którego w ciągu siedmiu lat do miliarda euro przeznaczone zostanie na wspieranie platform oferujących sprawne cyfrowe usługi publiczne w Europie.

Źródło:
http://ec.europa.eu/polska/news/130814_cyfrowe_uslugi_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.