Data publikacji: 15.04.2016

Rusza kampania na rzecz zrównoważonej pracy i prawa do starzenia się w dobrym zdrowiu

Wystartowała ogólnoeuropejska kampania pt. Zdrowe miejsca pracy dla wszystkich grup wiekowych. To największa na świecie kampania w tej dziedzinie. Skupia się na zrównoważonej pracy oraz bezpieczeństwie i zdrowiu w kontekście starzenia się siły roboczej i w stosownym momencie przypomina, że dzisiejsi młodsi pracownicy kiedyś będą pracownikami starszymi.


Kampanię, która potrwa 2 lata, rozpoczęła w Brukseli Komisja Europejska i Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) we współpracy z holenderską prezydencją UE.

Kampania adresowana jest głównie do europejskich przedsiębiorstw (zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym) i główny nacisk kładzie się w niej na potrzebę promowania zrównoważonej pracy i starzenia się w dobrym zdrowiu od początku kariery zawodowej. Mając to na uwadze, przedsiębiorstwa będą chronić zarówno zdrowie swoich pracowników w okresie, kiedy są oni czynni zawodowo i kiedy przejdą już na emeryturę, jak i wydajność swoich przedsiębiorstw.

Komisarz Thyssen podkreśliła aktualność tematyki tej kampanii: W czasach, kiedy toczą się ważne dyskusje na temat przyszłego kształtu bezpieczeństwa i zdrowia w pracy w UE, kampania ta jest szczególnie ważna.Musimy zacząć działać już teraz, aby sprostać przyszłym potrzebom Europy dotyczącym miejsc pracy i pracowników.Miejsca pracy, które uwzględniają potrzeby związane ze zdrowiem starzejących się pracowników, oznaczają większą wydajność.Takie rozwiązanie jest korzystne i dla pracowników i dla przedsiębiorstwa".

Przedstawiciel prezydencji niderlandzkiej, Lodewijk Asscher, podkreślił potrzebę uczynienia naszego rynku pracy bardziej zrównoważonym. „Niniejsza kampania wychodzi naprzeciw tym potrzebom.Musimy zachęcić pracodawców i pracowników do inwestowania w lepsze przystosowanie zawodowe.Wykorzystanie potencjału ludzkiego daje w ostatecznym rozrachunku najlepsze rezultaty. Niezależnie od wieku daje to ludziom zastrzyk energii. Z pewnością ma tu zastosowanie podejście polegające na uwzględnieniu całego cyklu życia.Im wcześniej weźmie się to pod uwagę, tym dłużej zachowamy zdrowie i siły witalne, tym lepiej poradzimy sobie z zachodzącymi zmianami.Dzisiejszych miejsc pracy może przecież zabraknąć w przyszłości lub mogą one wtedy zupełnie inaczej wyglądać.Dlatego ważne jest, żeby nie czekać, aż do tego dojdzie, lecz rzetelnie się do tego we właściwym czasie przygotować".

Christa Sedlatschek, dyrektor EU-OSHA, podkreśliła związane z tą kampanią korzyści dla biznesu:„Jeżeli zwrócimy szczególną uwagę na zrównoważoną pracę w ciągu całego życia zawodowego, nie tylko pracownicy będą mogli lepiej chronić swoje zdrowie, lecz przyniesie to prawdopodobnie również duże korzyści przedsiębiorstwom.Zdrowi pracownicy to wydajni pracownicy, a wydajni pracownicy mają zasadnicze znaczenie dla każdego skutecznie działającego przedsiębiorstwa:to sytuacja, w której są sami wygrani.Dlatego wysoko cenimy sobie współpracę między agencją EU-OSHA, naszymi punktami kontaktowymi, oficjalnymi partnerami kampanii oraz partnerami medialnymi i dziękujemy im za ich wszystkie starania we wcześniejszych kampaniach.Liczymy również na to, że dalej będziemy mogli z nimi współpracować w ciągu najbliższych dwóch lat."

Cele tej kampanii można podzielić na cztery obszary:

  • promowanie zrównoważonej pracy i starzenia się w zdrowiu od początku życia zawodowego;
  • podkreślanie znaczenia zapobiegania zagrożeniom w trakcie całego życia zawodowego;
  • pomoc pracodawcom i pracownikom (w tym w małych i średnich przedsiębiorstwach) poprzez dostarczanie informacji i narzędzi zarządzania BHP w kontekście starzenia się siły roboczej;
  • ułatwianie wymiany informacji i najlepszych praktyk.

Tematyka obecnej kampanii oparta jest na prowadzonym przez EU-OSHA projekcie Parlamentu Europejskiego, „Bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy dla osób w każdym wieku", oraz na szeregu innych sprawozdań EU-OSHA na temat bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w kontekście starzenia się siły roboczej. W ramach tej nowej kampanii EU-OSHA publikuje również w internecie przewodnik dotyczący zarządzania bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w kontekście starzenia się siły roboczej.

Kontekst

Zaplanowana na lata 2016–2017 kampania Zdrowe miejsca pracy dla wszystkich grup wiekowych podnosi świadomość znaczenia dobrego zarządzania bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w pracy oraz zapobiegania ryzyku w czasie życia zawodowego, a także dostosowania miejsc pracy do indywidualnych umiejętności – zarówno na początku kariery zawodowej pracownika, jak i w jej końcowej fazie. Podobnie jak poprzednie kampanie na rzecz zdrowych miejsc pracy, jest ona koordynowana na szczeblu krajowym przez punkty kontaktowe agencji EU-OSHA oraz wspierana przez oficjalnych partnerów kampanii i partnerów medialnych.

Kampania rozpoczęta została w dniu 15 kwietnia 2016 r. Do najważniejszych dat w kalendarzu kampanii należą Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Miejscu Pracy (październik 2016 r. i 2017 r.) oraz ceremonia rozdania nagród przyznawanych za dobre praktyki na rzecz zdrowego i bezpiecznego miejsca pracy (kwiecień 2017 r.). Kampania zakończy się szczytem poświęconym bezpiecznym miejscom pracy (listopad 2017 r.), na którym wszyscy, którzy czynnie uczestniczyli w kampanii, spotkają się z EU-OSHA, aby podsumować osiągnięcia kampanii oraz wyciągnięte z niej wnioski.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) działa na rzecz uczynienia Europy bezpieczniejszym, zdrowszym i wydajniejszym miejscem pracy. Agencja bada, opracowuje i rozpowszechnia niezawodne, zrównoważone i bezstronne informacje o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia oraz organizuje ogólnoeuropejskie kampanie informacyjne. Agencja z siedzibą w Bilbao w Hiszpanii ustanowiona została przez Unię Europejską w 1994 r., a w jej skład wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządów państw członkowskich, organizacji pracodawców i pracowników, a także czołowi eksperci ze wszystkich państw UE i nie tylko.

Działalność agencji można śledzić na portalach Facebook, Twitter, LinkedIn i YouTube lub zaprenumerować jej comiesięczny biuletyn OSHmail. Można również zamówić regularne otrzymywanie wiadomości i informacji z EU-OSHA za pośrednictwem RSS feeds. 



Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.