Data publikacji: 19.03.2010

Rynek wewnętrzny: Komisja podejmuje działania mające na celu zapewnienie wdrożenia przepisów unijnych w dwunastu państwach członkowskich, m.in. Polsce

Aby zapewnić obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość pełnego korzystania z rynku wewnętrznego, Komisja Europejska podjęła działania przeciwko 12 państwom członkowskim. Do Trybunału Sprawiedliwości skierowano sprawy przeciwko Grecji, Holandii, Polsce i Portugalii z powodu przepisów dotyczących oceny ostrożnościowej przypadków nabycia udziałów w podmiotach sektora finansowego oraz przeciwko Polsce z powodu przepisów dotyczących funduszy emerytalnych.


Komisja wystosuje uzasadnione opinie do Belgii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Francji, Luksemburga, Holandii, Portugalii i Szwecji z powodu niewdrożenia dyrektywy w sprawie wykonywania praw akcjonariuszy. W wezwaniu do usunięcia uchybienia Irlandia i Hiszpania zostaną poproszone o podanie pełnych informacji na temat wdrożenia przez nie trzeciej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, w następstwie wcześniejszego orzeczenia Trybunału w tej sprawie, podobnie jak Austria i Francja w odniesieniu do dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Ocena ostrożnościowa przypadków nabycia udziałów w podmiotach sektora finansowego – Grecja, Holandia, Polska i Portugalia

Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zostaną skierowane sprawy przeciwko Grecji, Holandii, Polsce i Portugalii z powodu niewdrożenia dyrektywy określającej zasady proceduralne i kryteria stosowane w ramach oceny ostrożnościowej przypadków nabycia lub zwiększenia udziałów w podmiotach sektora finansowego. Wspomniana dyrektywa (2007/44/WE) zaostrza procedury, jakich przestrzegać muszą organy nadzoru państw członkowskich, oraz określa kryteria, jakie te organy muszą stosować, oceniając proponowane połączenia i przejęcia (transakcje M&A) lub transakcje zwiększenia udziałów kapitałowych w podmiotach działających w sektorach bankowości, ubezpieczeń i papierów wartościowych.

Termin transpozycji tej dyrektywy upłynął dnia 21 marca 2009 r. Grecja i Polska tylko częściowo transponowały dyrektywę, a Holandia i Portugalia wciąż nie przyjęły żadnych środków w celu transpozycji tej dyrektywy do prawa krajowego. W listopadzie 2009 r. przesłano tym krajom uzasadnione opinie.

Fundusze emerytalne – Polska

Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zostanie skierowana sprawa przeciwko Polsce w związku z niewłaściwym wdrożeniem dyrektywy w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami. Biorąc pod uwagę, iż dyrektywa (2003/41/WE) nie zawiera żadnych przepisów dopuszczających odstępstwo lub odpowiednich okresów przejściowych w zakresie transpozycji do prawa krajowego, wszystkie państwa członkowskie muszą dokonać jej pełnej transpozycji. Termin transpozycji upłynął dnia 23 września 2005 r.

W 2009 r. Komisja przesłała Polsce uzasadnioną opinię. Polska przygotowuje projekt ustawy w celu transpozycji dyrektywy do prawa krajowego. Komisja zbada ten akt prawny zaraz po jego przyjęciu. Jeśli ten nowy akt prawny okaże się niekompletny, Komisja podejmie odpowiednie działania.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/305&format=HTML&aged=0&language=PL&guiLanguage=en

IP/10/319

Bruksela, 18 marca 2010

Równość płci: Komisja Europejska przekazuje uzasadnione opinie Austrii, Belgii i Polsce i zamyka postępowanie przeciwko Estonii

Komisja Europejska wysłała dziś uzasadnione opinie - będące ostatnim etapem przed skierowaniem sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - Austrii, Belgii i Polsce w związku z nieprzekazaniem informacji na temat transpozycji do prawa krajowego unijnych przepisów zakazujących dyskryminacji płci w zakresie zatrudnienia i pracy (Dyrektywa 2006/54/EC). Jednocześnie Komisja zamknęła postępowanie przeciwko Estonii w tej samej sprawie, po tym jak Estonia przekazała informacje na temat transpozycji dyrektywy.

Polska przekazała Komisji informacje o szeregu środków, jakie podjęła w celu transpozycji dyrektywy do prawa krajowego, jednak jako że proces transpozycji jeszcze się nie zakończył, przekazane informacje są niepełne.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/319&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

IP/10/320

Bruksela, 18 marca 2010 r.

Telekomunikacja: Komisja wzywa Polskę do udzielenia informacji na temat krajowych przepisów w zakresie regulacji cen hurtowych

Komisja Europejska postanowiła skierować do Polski formalny wniosek o udzielenie informacji na temat wdrożenia unijnych przepisów dotyczących telekomunikacji. W szczególności, Komisja jest zaniepokojona faktem, że Polsce prawdopodobnie nie udało się poprawnie wdrożyć do prawa krajowego unijnych przepisów dotyczących ustalania cen za hurtowe usługi telekomunikacyjne. Spowodowało to niepewność prawną i może być dyskryminujące dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. Wniosek o udzielenie informacji ma formę wezwania do usunięcia uchybienia w ramach unijnej procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego (art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli Komisja nie otrzyma odpowiedzi, lub gdy uwagi przedstawione przez polski rząd nie będą satysfakcjonujące, Komisja może wydać „uzasadnioną opinię” w ramach unijnej procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego (wzywającą Polskę do zmiany ustawodawstwa w celu zapewnienia pełnej zgodności z przepisami UE).

Pełna treść komunikatu znajduje się na stronie:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/320&format=HTML&aged=0&language=PL&guiLanguage=en

IP/10/294

Bruksela, 18 marca 2010 r.

Polska całkowicie otwiera rynek usług obsługi naziemnej w strefie operacyjnej lotniska w odpowiedzi na działanie Komisji

Polska przyjęła nowe przepisy prawne przewidujące całkowite otwarcie rynku usług obsługi naziemnej w strefie operacyjnej lotniska. Przepisy te zostały opracowane w odpowiedzi na postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wszczęte przez Komisję przeciwko Polsce za niedostateczne otwarcie rynku usług obsługi naziemnej w strefie operacyjnej lotniska Warszawa-Okęcie. Jako że nowe przepisy już obowiązują, Komisja podjęła decyzję o przerwaniu w dniu dzisiejszym wspomnianego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie:
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/294&format=HTML&aged=0&language=PL&guiLanguage=en

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.