Data publikacji: 05.07.2010

Rysunek w walce z ubóstwem: znamy już 14 zwycięzców tegorocznej edycji konkursu rysunkowego na temat równouprawnienia płci

14 dzieci ze wszystkich stron świata zwyciężyło w międzynarodowym konkursie rysunkowym na temat równouprawnienia płci, który został ogłoszony w Międzynarodowym Dniu Kobiet, 8 marca 2010 r. Każde z nich otrzyma w nagrodę tysiąc euro.


Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup książek, komputerów, na opłaty szkolne i biblioteczne oraz inne materiały edukacyjne. Około 50 tys. dzieci w wieku od 8 do 10 lat, reprezentujących 61 krajów w Afryce, Azji, regionie Karaibów i Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej, basenie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie oraz za wschodnią granicą UE, narysowało swoją wizję równouprawnienia płci, a także tego, w jaki sposób dziewczęta i chłopcy oraz kobiety i mężczyźni mogą razem ulepszyć świat. Najlepsze rysunki będzie można zobaczyć na wystawie w Brukseli od 9 do 26 listopada 2010 r.
 
„Chciałbym pogratulować zwycięzcom i wszystkim uczestnikom kreatywnych rysunków i udziału w walce o równouprawnienie płci na świecie. Konkurs ten, w całej swojej prostocie, jest bardzo skutecznym sposobem na zmianę sytuacji kobiet z pomocą młodego pokolenia. Politycy pracują nad skuteczną polityką na rzecz rozwoju, ale to właśnie te dzieci nadadzą jej konkretny kształt”, powiedział Andris Piebalgs, europejski komisarz ds. rozwoju, który patronuje tegorocznemu konkursowi.
 
Tegorocznymi zwycięzcami konkursu w ramach poszczególnych regionów są:
Afryka:
-           Khushil Nagda, 9, Kenia
-           Ramboasalama Iderana Ny Andrianina, 10, Madagaskar
-           Mabvuto Zimba, 10, Zambia
-           Asna Rashid, 10, Kenia
Azja:
-           An Usa, 8, Kambodża
-           Abdullah Abid, 10, Pakistan
Karaiby i Pacyfik:
-           Shara Yoselyn Medrano Silva, 10, Dominikana
-           Ayesha Simran Chand, 9, Fidżi
 
Ameryka Łacińska:
-           Andulce Chacón Camila Micaela, 10, Boliwia
-           Enrique Suárez Estrada, 10, Meksyk
Kraje Basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu:
-           Lila Ghezaili, 10, Algieria
-           Mohammad Izzo, 10, Syria
Inne kraje europejskie, w tym kraje sąsiadujące z UE na wschodzie:
-           Tajana Dodov, 10, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii
-           Olga Chemachenko, 9, Ukraina
 
Od momentu ogłoszenia konkursu w Międzynarodowym Dniu Kobiet, 8 marca 2010 r., Komisja otrzymała 26 080 rysunków wykonanych przez 49 709 dzieci z 1 641 szkół i ośrodków lokalnych. W konkurs zaangażowanych było 61 delegatur UE z 6 regionów świata. Wstępnie wybrano ponad 600 rysunków, które zostały wysłane do Brukseli w celu dokonania ostatecznej selekcji. Jury, w którego skład wchodziło 50 uczniów ze Szkoły Europejskiej Bruksela I, ostatecznie wyłoniło 14 zwycięzców.
Prace były oceniane pod względem oryginalności, kreatywności i wartości artystycznej, a także pod kątem umiejętności zawarcia przez autorów wyraźnego przesłania odnoszącego się do sytuacji w danym kraju. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji konkursu, rysunki wyrażają nadzieję, lecz czasem także pokazują trudną rzeczywistość. Wielu uczestników konkursu, na przykład dzieci z Afganistanu, żyje w sytuacji ekstremalnej pod względem społecznym i ludzkim, i często przedstawia w swoich pracach trudne warunki codziennego życia, pokazując wojnę oraz lęk i ból, jakie ona ze sobą niesie.
 
Konkurs rysunkowy, który jest organizowany już po raz czwarty z rzędu, skutecznie zaangażował zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz zwiększył ich świadomość w kwestii równouprawnienia płci. Poprzez zaangażowanie odpowiednich władz krajowych i lokalnych w organizację i realizację konkursu, a tym samym zwiększenie ich odpowiedzialności, stał się on również okazją dla delegatur UE do otwarcia debaty na szczeblu instytucjonalnym.
 
W listopadzie, w Musée des Enfants w Brukseli, odbędzie się wystawa najlepszych rysunków. Otworzy ją 9 listopada komisarz ds. rozwoju, Andris Piebalgs, w obecności niektórych zwycięzców konkursu z poszczególnych regionów. Wystawa zostanie zamknięta 26 listopada, czyli dzień po obchodach Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
 
Komisja Europejska jest głęboko zaangażowana w propagowanie równości płci w drodze współpracy na rzecz rozwoju. W poniedziałek 14 czerwca Rada do Spraw Zagranicznych przyjęła Plan działania UE dotyczący równości płci oraz wzmacniania pozycji kobiet w kontekście współpracy rozwojowej na lata 2010-2015. Plan, który odnosi się zarówno do współpracy na rzecz rozwoju prowadzonej przez Komisję Europejską, jak i państwa członkowskie, ma na celu przyspieszenie osiągnięcia milenijnych celów rozwoju w zakresie równouprawnienia płci i poprawy zdrowia matek oraz przyczynienie się do osiągnięcia innych międzynarodowych celów w zakresie rozwoju związanych z tą problematyką.
 
 
 
Więcej informacji:
Międzynarodowy konkurs na temat równouprawnienia płci – rysunki zwycięzców tegorocznej edycji konkursu:
Plan działania UE dotyczący równości płci oraz wzmacniania pozycji kobiet w kontekście współpracy rozwojowej:
Europa dla kobiet:
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.