Data publikacji: 10.09.2012

Sesja plenarna PE 10 - 13 września 2012 Strasburg

Pierwsza po wakacjach sesja plenarna PE będzie wyjątkowa. Przewodniczący Komisji Europejskiej przedstawi na niej swoją doroczną ocenę sytuacji w UE i plany na najbliższe miesiące.


Po jego wystąpieniu głos zabiorą deputowani. Niespodzianek nie będzie - Jose Manuel Barroso skupi się na metodach walki z kryzysem gospodarczym.
 
To jednak nie jedyny ważny temat sesji. W czwartek europosłowie przyjmą rezolucję, w której najpewniej zaapelują do rządów państw UE o przyjęcie ambitnych przepisów o unii bankowej. Ta ściślejsza integracja w kwestiach bankowych ma pomóc Unii wyjść z kryzysu finansowego.
 
Deputowani zajmą się również budżetem UE na 2013 r. Podczas debaty obecny będzie m.in. komisarz ds. budżetowych Janusz Lewandowski.
 
Na posiedzenie plenarne powróci także kwestia domniemanych więzień CIA w Europie. Posłowie przegłosują rezolucję wzywająca kraje podejrzane o pomoc Amerykanom (to m.in. Polska) o przeprowadzenie jawnych śledztw w tej sprawie.
 
Przewodniczący Barroso mówi o stanie Unii
W środę, Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso zaprezentuje przed Parlamentem najistotniejsze ze swoich planów w corocznym przemówieniu o stanie Unii. Oczekuje się, że Barroso będzie mówił przede wszystkim o tym, jak opanować kryzys strefy euro oraz poprze ambitny, skierowany na wzrost i długoterminowy budżet dla UE.
 
Prawdziwa unia bankowa a nie listek figowy
W czwartek, deputowani przyjmą rezolucję ostrzegającą kraje członkowskie, że planowana unia bankowa powinna być projektem ambitnym oraz że obecne preferencje państw, co do sposobu jej ustanowienia nie są dobrym sygnałem.
 
Efektywność energetyczna: wiążące zasady dla renowacji budynków i oszczędności energii
Nowa, głosowana we wtorek dyrektywa Parlamentu Europejskiego, wprowadzi zasady wiążące dla wszystkich państw członkowskich, dotyczące renowacji budynków użyteczności publicznej, obowiązkowych planów oszczędności energii dla przedsiębiorstw ją dostarczających oraz audyty energetyczne dla dużych firm. Podczas osobnej debaty, posłowie omówią postępy trzeciego pakietu energetycznego z komisarzem Oettingerem.
 
Prawa minimalne dla ofiar przestępstw w całej Unii
Te same prawa minimalne przyznano wszystkim ofiarom przestępstw na terenie UE, wraz z analizą ich szczególnych potrzeb, zgodnie z dyrektywą, nad którą Parlament Europejski zagłosuje w środę, podczas zgromadzenia plenarnego. Ofiary przestępstw będą mogły skorzystać z bezpłatnej porady psychologicznej, prawnej oraz tłumaczeń pisemnych i ustnych. Dyrektywa dotyczy ok. 75 milionów ludzi, corocznie padających ofiarą przestępstw na terenie UE.
 
Prezydencja zaprezentuje stanowisko Rady w sprawie budżetu 2013
Przedstawiciele cypryjskiej Prezydencji w Radzie, przedstawią stanowisko państw członkowskich na temat przyszłorocznego budżetu UE, podczas debaty z posłami, w obecności komisarza ds. budżetu - Janusza Lewandowskiego, we wtorek.
 
Posłowie czekają na strategię dla polityki zagranicznej UE
Głosując w czwartek nad rocznym sprawozdaniem dotyczącym wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Parlament Europejski będzie się domagał stworzenia strategicznej koncepcji dla działań zewnętrznych Unii, nastawionej na wzmocnienie spójności, regularności oraz efektywności przedsięwzięć związanych z polityką zagraniczną. W środę, podczas debaty z Catherine Ashton, posłowie skupia się na tragicznej sytuacji w Syrii oraz na ostatnich wydarzeniach w Rosji, dotyczących sprawy Pussy Riot.
 
Czy istniały wiezienia CIA w Europie? Posłowie chcą śledztwa
Państwa członkowskie UE musza przeprowadzić dochodzenie sprawdzające, czy istniały na ich terytorium tajne więzienia lub inne miejsca odosobnienia, w których umieszczano ludzi przetransportowanych tam w sposób tajny przez CIA, na początku bieżącego dziesięciolecia, nakazano w projekcie rezolucji, która przegłosowana zostanie w we wtorek, 11 września. Litwa, Polska i Rumunia wezwane zostały do przeprowadzenia lub wznowienia jawnego śledztwa w tej sprawie.
 
Szybka i efektywna standaryzacja źródłem wzrostu ekonomicznego
Zgodnie z porozumieniem na temat rozwoju i modernizacji procesu standaryzacji w UE, które zostanie zawarte w Parlamencie Europejskim we wtorek, firmy na terenie Unii będą miały szybszy dostęp do standardowych rozwiązań dla problemów technicznych, co umożliwi im cięcie kosztów produkcji, rozpowszechnianie korzystnych praktyk oraz wzrost konkurencyjności.
 
Parlament da schronienie "utworom osieroconym"
"Ukryte skarby" w formie fotografii, filmów lub poematów, mogą być wkrótce ogólnie dostępne na terenie UE, dzięki projektowi legislacyjnemu, nad którym Parlament europejski zagłosuje w czwartek.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.