Data publikacji: 14.02.2011

Sesja plenarna PE: 14-17 lutego

Węgierska ustawa medialna, prawa pasażerów autobusów, podrabiane lekarstwa i Egipt - to tylko kilka z ważnych tematów, które będą poruszone na najbliższej sesji planarnej w Strasburgu.


Temat spornej ustawy medialnej na Węgrzech wraca po raz kolejny do Parlamentu, w środę będą o niej debatować europosłowie, a na czwartek zaplanowano głosowanie rezolucji.
 
Kontrowersyjne węgierskie prawo medialne pod lupą Parlamentu
 
Sporny temat węgierskiego prawa medialnego wraca do Parlamentu. Na środę zaplanowano dyskusję, a na czwartek głosowanie w tej sprawie. Komisja Europejska poprosiła węgierski rząd o wyjaśnienia pewnych aspektów nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia tego roku. Komisja miała wątpliwości, czy są one zgodne z unijną dyrektywą o audiowizualnych usługach medialnych. Parlamentarne komisje wolności obywatelskich i kultury zajmowały się tym tematem podczas posiedzeń 17 stycznia.
 
Parlament zwiększy uprawnienia pasażerów autobusów
 
Dzięki zdecydowanemu stanowisku posłów w sprawie ujednolicenia praw pasażerów korzystających ze wszystkich środków transportu przewoźnicy i operatorzy dworców autobusowych będą musieli zapewnić jednakowe w całej Unii zasady informowania pasażerów, pomocy osobom niepełnosprawnym i wypłaty odszkodowań. Rozporządzenie regulujące prawa pasażerów autobusów, które zostanie przegłosowane we wtorek (15 lutego), uzupełni przepisy obowiązujące już teraz w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim.
 
Porozumienie w sprawie lepszej ochrony pacjentów przed podróbkami leków
 
Nowe przepisy unijne blokujące dystrybucję podrabianych leków obejmą także ich sprzedaż przez internet. Porozumienie z Radą posłowie osiągnęli w tej sprawie tuż przed świętami. W środę przegłosują projekt przepisów, wprowadzający nowe zabezpieczenia i system kontroli, a także nakładające sankcje na producentów podróbek.
 
Na drodze do ekologicznych samochodów
 
Limity emisji CO2 dla furgonetek, które Parlament przegłosuje we wtorek mogą stać się kolejnym kamieniem milowym na drodze ku czystym i bardziej ekonomicznym samochodom dostawczym. Proponowane przepisy uzgodnione z państwami członkowskimi, zawierają zachęty do produkcji bardziej ekonomicznych aut, ale także przewidują kary dla producentów, którzy nie spełnią wymagań.
 
Stabilne i zrównoważone systemy emerytalne
Reformy systemów emerytalnych postępują w całej Europie w odpowiedzi na starzenie się populacji i kryzys ekonomiczny. W proponowanej rezolucji Parlamentu Europejskiego posłowie wzywają do utrzymania stabilności systemów i odpowiedniego poziomu emerytur. Dokument zostanie przegłosowany we wtorek.
 
Chorwacja: 28 członkiem Unii Europejskiej?
 
Negocjacje w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii mogą się zakończyć w pierwszej połowie tego roku, pod warunkiem, że Zagrzeb przeprowadzi niezbędne reformy, mówi projekt rezolucji, który w środę trafi pod obrady. Wśród wyzwań, jakim wciąż musi sprostać Chorwacja posłowie wymieniają walkę z korupcją, wsparcie dla wracających uchodźców oraz restrukturyzację stoczni.
 
Rezolucja o sytuacji w Egipcie
 
Posłowie przyjmą rezolucję dotyczącą sytuacji w Egipcie. Będzie to konkluzja debaty na temat fali protestów w krajach północnej Afryki, która odbyła się 2 lutego, podczas sesji plenarnej w Brukseli.
 
Parlament zdecyduje o wspólnym patencie
 
Plany wykorzystania procedury wzmocnionej współpracy do stworzenia jednolitego sytemu ochrony patentowej zostaną poddane głosowaniu w przyszłym tygodniu przez Parlament Europejski. Jeśli Parlament i Rada zatwierdzą użycie tej procedury, Komisja będzie musiała przedstawić dwie propozycje - pierwszą dotyczącą systemu językowego i drugą ustanawiającą wspólny patent.
 
Imigracja: jeden wniosek o pobyt i pracę w UE
 
Projekt „jednego wniosku” umożliwiającego imigrantom uzyskanie pozwolenia na pracę i pobyt w ramach jednej procedury oraz przyznanie im praw zbliżonych do tych jakie mają obywatele Unii, zostanie w środę poddany pod głosowanie. W grudniu projekt z poprawkami został odrzucony przez większość posłów i odesłany do komisji wolności obywatelskich (LIBE) do ponownego rozpatrzenia.
 
O zmianie Traktatu z przewodniczącym Komisji
 
Posłowie wysłuchają we wtorkowe popołudnie opinii Komisji Europejskiej o zmianie Traktatu w celu wprowadzenia stałego mechanizmu kryzysowego w strefie euro. Po prezentacji stanowiska Komisji zaplanowano interwencje posłów Elmara Broka (EPP, DE) i Roberto Gualtieri (S&D, IT) oraz szefów grup politycznych.
 
Firmy muszą jeszcze poczekać na korzyści z dyrektywy usługowej
 
Ponad rok po tym jak minął termin wdrożenia dyrektywy o usługach biurokracja i brak informacji to główne przeszkody utrudniające rzeczywistą wymianę usług na wspólnym rynku. W proponowanej rezolucji Parlamentu Europejskiego posłowie podkreślają potrzebę zapewnienia przedsiębiorcom łatwego dostępu do informacji i zachęcają państwa członkowskie do przyśpieszenia wdrażania wytycznych dyrektywy.
 
Światowy wzrost cen żywności: co zrobi Europa?
 
Posłowie wracają do tematu wyjątkowo wysokich cen żywności. Komisja Europejska wyda w tej sprawie oświadczenie, a posłowie przegłosują rezolucję, w której zasugerują jak rozwiązać problem. Propozycje dotyczyć będą w szczególności ograniczenia spekulacji finansowymi instrumentami pochodnymi produktów rolnych oraz zagwarantowania łatwiejszego dostępu do żywności.
 
Umowa o wolnym handlu z Koreą Południową coraz bardziej realna
 
Po ponad dwóch latach negocjacji najbardziej ambitna w historii Unii Europejskiej umowa handlowa dostanie prawdopodobnie zielone światło od Parlamentu i będzie mogła zostać ratyfikowana. Pod naciskiem posłów do umowy dołączono klauzulę bezpieczeństwa oraz gwarancje Seulu, że nowe koreańskie prawo dotyczące zawartości COs w spalinach nie będzie miało negatywnych skutków dla europejskich koncernów motoryzacyjnych.
 
To pierwsza taka umowa z krajem azjatyckim. To długo oczekiwane porozumienie. Korea Południowa należy do najważniejszych partnerów handlowych Unii. Umowa wyeliminuje aż 98 proc. ceł, a także inne bariery w handlu w ciągu najbliższych pięciu lat. Dotyczyć będzie wyrobów przemysłowych, spożywczych i usług. UE ma nadzieję, że dzięki temu dokumentowi uda się do 2020 r. podwoić handel z Koreą.
 
Obawy co do tego porozumienia mieli europejscy producenci samochodów. Dlatego w umowie zawarto klauzule ochronną. Pozwala ona przywrócić cła, jeśli okaże się, że europejski rynek zalewają samochody koreańskie i może to spowodować problemy wytwórców z UE. Unia wprowadziła też zapis dotyczący emisji CO2, tak by koreańskie przepisy nie miały negatywnego wpływu na europejskich producentów.
 
"UE musi wysłać jasny sygnał, że teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jesteśmy otwarci na biznes. Szybkie przyjęcie tego porozumienia pokaże, że w czasach kryzysu nie zwracamy się w stronę protekcjonizmu" - przekonuje brytyjski deputowany Robert Sturdy (Konserwatyści i Reformatorzy), który z ramienia PE zajmował się umową.
 
Eurodeputowani liczą, że porozumienie z Koreą ułatwi zawieranie podobnych umów z kolejnymi krajami, takimi jak np. Indie. "Unia nie powinna unikać okazji do osiągnięcia wielostronnych porozumień dzięki Światowej Organizacji Handlu, ale w między czasie powinniśmy szukać dwustronnych umów umożliwiających otwarcie rynków" - argumentował Sturdy.
 
Dodał też, że zdecydowano się na klauzule bezpieczeństwa, bo europejscy producenci mieli poważne obawy. "Dzięki temu mamy pewność, że nasi przedsiębiorcy będą czerpać korzyści z tej umowy, bez większych efektów ubocznych" - przekonywał brytyjski europoseł.
 
Na ten sam problem zwrócił uwagę hiszpański deputowany Pablo Zalba Bidegain (Europejska Partia Ludowa)."Chcieliśmy osiągnąć trzy cele. Po pierwsze by klauzulę można było łatwo zastosować, po drugie, żeby była efektywna, a po trzecie, żeby sprawiła, że umowa będzie atrakcyjna dla europejskiego przemysłu" - wyliczał hiszpański deputowany.
 
Klauzulę można zastosować nie tylko do samochodów, ale także i do innych produktów, które mogą zagrozić europejskiemu rynkowi: elektroniki czy materiałów tekstylnych. Jak wskazuje hiszpański deputowany, Korea może skorzystać z podobnego przywileju, jeśli to koreański rynek zostanie zagrożony przez europejskich producentów.
 
Rozmowy na temat umowy rozpoczęto w 2007 r. Umowę udało się podpisać w październiku ubiegłego roku. Ma szansę wejść w życie w lipcu 2011 r. Po wejściu w 2010 r. w życie Traktatu z Lizbony wszystkie unijne umowy międzynarodowe muszą uzyskać zgodę PE.
Inne tematy
 
Źródło PE
 
Więcej

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.