Data publikacji: 17.01.2011

Sesja plenarna PE: 17-20 stycznia 2011 r.

Prezydencja węgierska, sankcje dla Białorusi, żywność skażona dioksynami. To tylko kilka z ważnych tematów, które będą poruszone podczas pierwszej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.


Europosłowie spotkają się zarówno z Yvesem Letermem, premierem Belgii, która do końca grudnia przewodziła pracom Unii i Viktorem Orbánen, premierem Węgier, które właśnie przejęły od Belgów stery.
 
Orbán przedstawi w PE priorytety prezydencji węgierskiej, pierwszej w historii tego kraju. Z deputowanymi spotka się także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który zrelacjonuje wyniki grudniowego szczytu przywódców UE w Brukseli.
 
Na najbliższej sesji plenarnej deputowani zajmą się też sytuacją po wyborach prezydenckich na Białorusi. Europosłowie zdecydowali się dopisać ten temat do styczniowego programu po tym jak władze Białorusi przeprowadziły masowe aresztowania opozycji, dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Na temat relacji UE-Mińsk wypowie się też Catherine Ashton, Wysoka Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa. Deputowani chcą będą głosować nad rezolucją na ten temat.
 
Parlament zajmie się też żywnością skażoną dioksynami. Do sklepów w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii trafiły jaja, a także mięso drobiowe i wieprzowe o zwiększonym poziomie tych szkodliwych substancji.
 
Po prezydencji belgijskiej ster przejmują Węgrzy
 
Posłowie spotkają się z premierami Węgier i Belgii. Viktor Orbán przedstawi w środę priorytety prezydencji węgierskiej, a dzień wcześniej Yves Leterme podsumuje prezydencję belgijską. Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej przedstawi wnioski z grudniowego szczytu Unii.
 
Uproszczenie zasad leczenia za granicą
 
Coraz bliższej do uproszczenia zasad leczenia za granicą. Tuż przed świętami Parlament osiągnął wstępne porozumienie z Radą. W środę posłowie przegłosują projekt nowych regulacji, które regulują kluczowe dla pacjentów kwestie, takie jak pozwolenie i zwrot kosztów. Polska jest w grupie czterech państw, które głosowały przeciwko tej propozycji.
 
Białoruś: Posłowie będą dyskutować o możliwych sankcjach UE
 
Do programu najbliższej sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski dodał nowe punkty związane z Białorusią. Wszyscy deputowani wezmą udział w debacie plenarnej, wysłuchają też oświadczenia Catherine Ashton - Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa oraz zagłosują nad rezolucją poświęconą Białorusi.
 
Wolność wyznania podstawowe prawo człowieka
 
Po serii zamachów i aktów przemocy wobec Chrześcijan w Egipcie, Iraku i Nigerii w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata poświęcona wolnościom religijnym ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Chrześcijan. Debata zaplanowana została na środę po południu, a w czwartek posłowie zagłosują nad projektem rezolucji w tej sprawie.
 
Nowe ramy prawne dla stosunków UE-Serbia
 
Posłowie prawdopodobnie zaakceptują w środę porozumienie o stabilizacji i stowarzyszeniu między Unią Europejską i Serbią. Wymaga ono oprócz zgody Parlamentu także ratyfikacji przez państwa członkowskie.
 
Adopcja: bronić praw rodziców, chronić prawa nieletnich
 
Posłowie uważają, że powinno zostać zachowane prawo rodziców do adopcji dzieci z innego kraju członkowskiego UE przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony nieletnich czekających na adopcję. Swoje uwagi na ten temat przekażą w poniedziałek Komisji Europejskiej. Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na środę.
 
Litwa: zmiany prawne wzbudzają obawy o prawa osób homoseksualnych
 
Posłowie zapytają przedstawicieli Komisji, co zamierzają zrobić w sprawie projektowanej zmiany litewskiego prawa, która zdaniem deputowanych "poważnie ograniczy wolność słowa i wypowiedzi, np. wyrażania publicznego poparcia dla równości lub praw LGBT lub prowadzenia kampanii na rzecz tych wartości albo walki z dyskryminacją ze względu na płeć lub orientację seksualną".
 
Haiti rok po trzęsieniu ziemi
 
We wtorek wieczorem posłowie podsumują pomoc udzieloną Haiti w 2010 roku. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, do którego doszło 12 stycznia 2010 roku to nie jedyny problem tego kraju. Haiti wciąż usuwa szkody spowodowane przez huragan Tomas, epidemię cholery i napięcia wywołane wyborami prezydenckimi. Problemem są także niestabilne instytucje państwowe.
 
Unijna strategia dla Morza Czarnego
 
Unia Europejska powinna nadać nowy impuls strategii dla regionu Morza Czarnego, koncentrując się na zapewnieniu pokoju i stabilności w Bułgarii, Grecji i Rumunii oraz państwach ościennych (Turcja, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina), a także bezpieczeństwa energetycznego na tym obszarze.
 
Żywność zatruta dioksynami: debata w Parlamencie Europejskim
 
W poniedziałek Parlament Europejski zajmie się sprawą zatrutej dioksynami karmy dla zwierząt. Choć przypadki stosowania skażonej paszy zanotowano w Niemczech, sprawa ta ma konsekwencje dla innych krajów członkowskich, do których trafiły transporty niemieckiej żywności (Holandia i Wielka Brytania). W ostatnich tygodniach zwiększony poziom szkodliwych substancji zauważono w mięsie drobiowym i wieprzowym oraz jajach.
 
Posłowie wezwą do walki z chorobą Alzheimera
 
Rośnie liczba Europejczyków cierpiących na chorobę Alzheimera i demencję. Problem ten dotyka dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. W środę posłowie przegłosują sprawozdanie nielegislacyjne wzywające kraje UE do współpracy w zakresie prewencji, diagnostyki, leczenia i opieki.
 
Silne rolnictwo zapewni przystępne ceny żywności
 
Biorąc pod uwagę rosnący popyt oraz fakt, że 16 procent Europejczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, produkcja żywności staje się priorytetem. Unia Europejska potrzebuje silnego rolnictwa, by zagwarantować obywatelom żywność w przystępnych cenach, podkreśla komisja rolnictwa. Wymaga to walki ze spekulacją na rynku artykułów żywnościowych oraz odpowiedniego podejścia do problemu starzenia wśród rolników.
 
http://www.europarl.europa.eu/wps-europarl-internet/frd/live/live-video?language=pl

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.