Data publikacji: 23.03.2011

Sesja plenarna PE 23-24 marca 2011

Prawa konsumentów, budżet na 2012 r. i zbliżający się szczyt UE w Brukseli - to najważniejsze tematy marcowej sesji plenarnej w Brukseli.


Dyrektywa dotycząca praw konsumentów to bardzo ważne przepisy, które ułatwią załatwianie codziennych spraw. Usprawnią dokonywanie zakupów przez internet i zwiększą ochronę kupujących.
 
Nad prawami konsumentów PE będzie głosował w czwartek. Deputowani liczą, że nowe przepisy zwiększą zaufanie konsumentów, ułatwią zakupy transgraniczne i tym samym pobudzą unijny handel.
 
Europosłowie będą też się zajmować mechanizmem stabilizacyjnym. W środę będą debatować o jego kształcie z przedstawicielami Rady i Komisji, a potem będą nad propozycją Rady Europejskiej głosować.
 
Parlament zajmie również stanowisko w sprawie budżetu na przyszły rok. Deputowanym zależy m.in. na zapewnieniu wystarczających środków na strategię UE 2020.
 
Prawa konsumenta: bezpieczeństwo zakupów zwiększy obroty
Nowe przepisy dotyczące ochrony konsumenta powinny zwiększyć zaufanie nabywców i zmniejszyć niechęć sprzedawców do zakupów transgranicznych uwalniając w pełni potencjał międzynarodowej wymiany handlowej. W czwartek Parlament zagłosuje nad propozycją komisji rynku wewnętrznego w sprawie praw konsumentów.
 
Szczyt Rady Europejskiej: Parlament zagłosuje nad propozycją w sprawie mechanizmu stabilizacyjnego
W środę posłowie do PE wraz z przedstawicielami Rady i Komisji będą rozmawiać o nadchodzącym szczycie UE, który odbędzie się w Brukseli 24 i 25 marca. Tego samego dnia Parlament zagłosuje nad propozycją Rady Europejskiej w sprawie stworzenia stałego mechanizmu stabilizacyjnego dla sfery euro. Oczekuje się, że podczas szczytu Rady państwa członkowskie zatwierdzą mechanizm stabilizacyjny wraz z paktem na rzecz euro.
 
Jedno zezwolenie: równe prawa i jednakowe traktowanie pracowników
Pracownicy spoza obszaru UE, a pracujący w Europie, powinni mieć te same prawa dotyczące czasu pracy, urlopu i zabezpieczeń socjalnych, jak obywatele UE. Taką zmianę zawiera propozycja nowelizacji dyrektywy w sprawie "jednolitego zezwolenia". Projekt przewiduje możliwość uzyskania pozwolenia na pracę i pobyt w ramach jednej procedury administracyjnej. Zdaniem posłów państwa członkowskie nie powinny wydawać żadnych dodatkowych dokumentów poza "jednolitym zezwoleniem".
 
Stanowisko Parlamentu w sprawie budżetu UE na 2012 rok
Zapewnienie wystarczających środków na strategię UE 2020 i lepsza koordynacja pomiędzy budżetami krajowymi a europejskim, to kluczowe wymagania, które Parlament zawarł w projekcie rezolucji w sprawie budżetu UE na 2012 rok. Zalecenia posłów zawarte w dokumencie przygotowanym przez Francescę Balzani (S&D, IT) będą głosowane w czwartek. Głosowanie poprzedzi debata w środę.
Źródło PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.