Data publikacji: 04.04.2011

Sesja plenarna PE, 4-7 kwietnia

W środę Parlament wspólnie z przedstawicielami Rady i Komisji będzie rozmawiał o testach wytrzymałościowych europejskich siłowni nuklearnych i sposobach zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa w energetyce jądrowej.


Struktura wykorzystania surowców w sektorze energetycznym (w języku angielski "energy mix") oraz wnioski, jakie należy koniecznie wyciągnąć z katastrofy w Japonii, to na pewno tematy, wokół których skoncentruje się dyskusja. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek. Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso odpowie też na pytania deputowanych dotyczące importu żywności z Japonii.
 
Kryzys na Lampeduzie: Jak rozwiązać problem imigrantów z Afryki Północnej?
Posłowie wspólnie z przedstawicielami Komisji będą zastanawiać się nad tym, jaka powinna być odpowiedź UE na narastający problem migracji uchodźców z Afryki Północnej. Na włoską wyspę Lampeduza przybyło juz ponad 15 tysięcy uchodźców. Parlament podda pod głosowanie rezolucję, w której zawarte zostaną propozycje długoterminowych rozwiązań problemu uchodźców uciekających z obszarów ogarniętych konfliktem lub działaniami militarnymi.
 
Libia, Ukraina: UE musi gruntownie przemyśleć relacje ze swoimi sąsiadami
Zdaniem posłów w relacjach UE z sąsiadami z południa i ze wschodu zbyt często zaniedbywano dialog z organizacjami reprezentującymi społeczeństwo obywatelskie i koncentrowano się na podtrzymywaniu stabilności regionów kosztem przestrzegania praw człowieka. Parlament Europejski głęboko przejęty sytuacją w krajach Afryki Północnej omówi i przegłosuje dwa projekty rezolucji wzywających do daleko idącego przeglądu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
 
Posłowie omówią decyzje podjęte na szczycie Rady Europejskiej
Deputowani będą m.in. głosować nad przyznaniem pomocy dla Polski na usuwanie skutków zeszłorocznej powodzi.
We wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy omówi wraz z posłami do Parlamentu Europejskiego wyniki ostatniego szczytu Rady. Oczekuje się, ze posłowie będą nalegać, aby walka z kryzysem przyjęła formę konkretnych europejskich rozwiązań legislacyjnych, a nie tylko zobowiązań międzyrządowych. W centrum nowego europejskiego modelu zarządzania gospodarczego powinny pozostawać starania zmierzające do zapewnienia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
 
Parlament omówi strategię UE na rzecz integracji Romów
We wtorek posłowie będą dyskutować o tym, jak zapewnić lepsza integrację społeczności romskiej w Europie. Debata w Parlamencie Europejskim odbędzie się w tym samym dniu, w którym strategię ogłosi Komisja Europejska. Parlament uznaje za najważniejsze propozycje wiążących działań i środków zapewniających poprawę warunków kształcenia, dostępu do miejsc pracy, mieszkań i opieki zdrowotnej.
 
Europejskie aspiracje Islandii i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii
Parlament Europejski oceni w środę postępy obu krajów w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej. Posłowie wzywają do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii i z zadowoleniem witają perspektywę przystąpienia Islandii. W tym ostatnim przypadku do rozwiązania pozostaje jednak problem polowań na wieloryby i protekcjonizmu na rynku rolnym i połowów morskich.
 
Budżet PE 2012: W ujęciu realnym wydatki będą mniejsze
Posłowie uważają, że budżet Parlamentu Europejskiego na 2012 rok nie powinien wzrosnąć ponad wskaźnik inflacji i proponują łączną kwotę wydatków na poziomie 1,725 mld euro. Proponowana kwota oznacza wzrost wydatków o 2,3 proc. w roku 2012. Średni wskaźnik inflacji dla 27 państw członkowskich UE wyniósł 2,8 proc.
 
Ponad 180 mln euro na rekompensatę skutków powodzi
Parlament Europejski zatwierdzi 182,4 mln euro na rekompensatę skutków zeszłorocznych powodzi dla sześciu krajów Europy Środkowowschodniej, w tym Polski. W tym celu uruchomiona zostanie tzw. negatywna rezerwa, za czym optowała Rada, ale posłowie apelują, by pożyczkę tą sfinansować z nadwyżki budżetu UE za 2010 r., która zwyczajowo wraca do państw członkowskich. Polska po raz pierwszy skorzysta z tego mechanizmu, otrzymując 105,5 mln euro
 
EFG: Prawie pół miliona euro dla pracowników z Podkarpacia
Parlament Europejski zagłosuje we wtorek nad wnioskiem o zatwierdzenie środków UE dla 834 pracowników w Czechach i Polsce. Pomoc przeznaczona jest dla osób, które straciły pracę z powodu likwidacji firm, w których pracowały. Polska uzyska z funduszu dostosowania do globalizacji prawie pół miliona euro na wsparcie zwolnionych pracowników sektora maszynowego w regionie podkarpackim.
 
Szczepienia przeciw chorobie niebieskiego języka
W poniedziałek w komisji rolnictwa, a w środę przez całą Izbę przyjęta zostanie propozycja nowelizacji przepisów pozwalających na skuteczniejsze wykorzystywanie szczepionek i uproszczenie wymagań formalnych. Choroba niebieskiego języka jest chorobą dotykającą bydło, owce i kozy. Od początku lat 2000 w wielu państwach członkowskich wystąpiło kilka fal epidemii tej choroby, powodując znaczące straty wynikające z chorobowości, upadkowości i zakłóceń handlu żywymi zwierzętami.
 
Udział Ukrainy w programach unijnych
Parlament Europejski wyrazi zgodę na zawarcie protokołu w sprawie umowy ramowej między Unią Europejską a Ukrainą dotyczącą ogólnych zasad udziału Ukrainy w programach unijnych.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.