Data publikacji: 07.09.2010

Sesja plenarna PE w Strasburgu, 6 - 9 września 2010

Stan Unii: Oświadczenie przewodniczącego Komisji Jose Barroso
We wtorek, w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso zwróci się do posłów w swoim pierwszym orędziu o stanie Unii Europejskiej.


W debacie, która rozpocznie się po wystąpieniu szefa Komisji posłowie do Parlamentu Europejskiego będą mieli okazję przedyskutować wszystko, co wydarzyło się w UE od czasu ubiegłorocznych wyborów europejskich w czerwcu i wejścia w życie Traktatu z Lizbony w grudniu 2009 roku.
 
 
Deportacje ludności romskiej w Europie
Deportacje ludności romskiej jakie przeprowadza rząd francuski budzą coraz więcej wątpliwości prawnych. Od stycznia Francja deportowała do Bułgarii i Rumunii ponad 8000 obywateli romskiego pochodzenia. Parlament Europejski i Komisja chcą zbadać, czy władze Francji i innych krajów UE dopuściły się naruszenia unijnych przepisów gwarantujących swobodę przemieszczania się i poszanowanie praw podstawowych. Parlament zagłosuje nad rezolucją w tej sprawie.
 
 
W Parlamencie o pomocy ofiarom powodzi w Pakistanie
Powodzie w Pakistanie i reakcja Unii na ten kryzys humanitarny będą przedmiotem obrad podczas plenarnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego w poniedziałek. W ubiegły wtorek posłowie zasiadający w komisji rozwoju zwrócili uwagę komisarz Kristalinie Georgijewej, że należy lepiej koordynować działania pomocowe UE w przypadkach niszczycielskich powodzi, aby były one skuteczne i widoczne.
 
 
Ochrona zwierząt wykorzystywanych w badaniach naukowych
Jeśli Parlament poprze kompromis zawarty w lipcu z państwami członkowskimi, dalszym zaostrzeniom poddane zostaną zasady przeprowadzania badań i testów z wykorzystaniem zwierząt. Właściwe organy krajowe będą musiały każdorazowo ocenić wpływ projektu badawczego na dobrostan zwierząt z myślą o jak największym ograniczeniu bólu zadawanego zwierzętom i promowaniu alternatywnych metod badawczych.
 
 
Wystąpienie prezydenta Republiki Mali
Podczas uroczystego posiedzenia przemówienie wygłosi prezydent największego kraju Afryki Zachodniej - Republiki Mali. Oczekuje się, że w swoim wystąpieniu Amadou Toumani Touré najprawdopodobniej nawiąże do demokratycznych przemian jakie Mali przeprowadziło w okresie dwóch ostatnich dekad, realizacji milenijnych celów rozwoju przed wrześniowym posiedzeniem ONZ w Nowym Jorku oraz kwestii bezpieczeństwa w szeroko rozumianym regionie Sahelu.
 
 
Umowa w sprawie zwalczania handlu artykułami podrobionymi
W środę posłowie i przedstawiciele Komisji będą rozmawiać o toczących się negocjacjach nad wielostronną umową handlową w sprawie walki z naruszeniami własności intelektualnej (ACTA), która ograniczy handel podróbkami. Dziesiąta runda negocjacji odbyła się od 16 do 20 sierpnia w Waszyngtonie.
 
 
Pytania o wolność prasy w UE ponownie na forum Parlamentu
Ograniczanie swobody wypowiedzi, dostępu do informacji i próby kontrolowania mediów przez rządy niektórych krajów członkowskich, to tematy, którymi ponownie zajmie się Parlament Europejski. Dyskusja z udziałem przedstawicieli Komisji rozgorzeje we wtorek w Strasburgu.
 
 
Czy UE potrzebuje przepisów do walki z dyskryminacją par tej samej płci?
Pary tej samej płci pozostające w związku małżeńskim lub cywilnym związku partnerskim narażone są na dyskryminację w pracy, uczelni lub kiedy przemieszczają się między państwami członkowskimi UE. Władze niektórych krajów nie uznają bowiem partnera tej samej płci jako członka rodziny. Posłowie będą pytać przedstawiciela Komisji Europejskiej o powody braku konkretnych inicjatyw w tej dziedzinie.
 
 
Prawa człowieka w Iranie
Parlament Europejski zapoczątkuje debatę poświęconą przestrzeganiu praw człowieka w Iranie, do której przyczynkiem stały się przypadki Sakineh Mohammadi-Ashtiani, oskarżonej o zdradę i skazanej na śmierć przez ukamienowanie oraz Zahry Bahrami, Iranki holenderskiego pochodzenia aresztowanej podczas protestów ulicznych w grudniu i przetrzymywanej od tego czasu przez władze.
 
 
Ceny żywności: sprawiedliwe wynagrodzenie dla rolników i przejrzyste ceny dla konsumentów
Posłowie poddadzą pod głosowanie rezolucję, w której apelują o przyjęcie przepisów zapewniających sprawiedliwe wynagrodzenia dla rolników i przejrzyste ceny dla konsumentów. W tym celu konieczne jest zagwarantowanie pełnej konkurencji na wszystkich etapach łańcucha dostaw. W dokumencie posłowie podpowiadają, jakie zjawiska należy wyeliminować, aby konkurencja była uczciwa.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.