Data publikacji: 13.12.2011
Nagroda Sacharowa, polska prezydencja, kryzysowy szczyt UE - ostatnia w tym roku sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu będzie zdominowana przez ważne tematy. Przewodniczący PE Jerzy Buzek podsumuje też swoją dwu i pół letnią kadencję.
17 stycznia 2012 r. PE wybierze jego następcę.
Podczas uroczystej ceremonii zostanie wręczona Nagroda Sacharowa. W tym roku trafi ona w ręce aktywistów związanych z rewolucjami w świecie arabskim. Deputowani docenili ich wkład w historyczne zmiany w tym regionie.
W grudniu kończy się polska prezydencja w Radzie UE. Deputowani ocenią jej przebieg. Będą też dyskutować nad przebiegiem kryzysowego szczytu Unii w Brukseli.
Podczas wtorkowej i środowej debaty posłowie ocenią dwudniową Radę Europejską, która zebrała się 8 grudnia. Głównym tematem posiedzenia Rady, jest to, jak Unia Europejska oraz kraje członkowskie powinny zmierzyć się z kryzysem. Parlamentarzyści zrecenzują także sześć miesięcy Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polska Prezydencja wygasa z końcem 2011 roku.
Nagroda imienia Sacharowa za rok 2011, zostanie przyznana w środę, aktywistom Arabskiej Wiosny
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wręczy nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności myśli, za rok 2011 pięciu aktywistom Arabskiej Wiosny, za ich wkład w historyczne zmiany w świecie arabskim. Ceremonia odbędzie się w południe, w środę, w sali plenarnej.
Europejski nakaz ochrony ofiar przestępstw
Zgodnie z nowymi przepisami, ofiary przestępstw, którym przydzielono ochronę przed agresorem w jednym państwie członkowskim, będą mogły ubiegać się o podobne zabezpieczenie na terenie innych krajów Unii. Nowe regulacje zostaną poddane głosowaniu we wtorek. Wspomniane przepisy - wcześniej uzgodnione z krajowymi rządami - mają chronić min. ofiary przemocy ze względu na płeć, a także ofiary molestowania, uprowadzenia, prześladowań bądź usiłowania zabójstwa.
Równe prawa, łączne zezwolenie na pracę i pobyt dla pracowników spoza Unii Europejskiej
Obywatele krajów, które nie są w UE, pracujący legalnie w granicach Unii powinni mieć prawa porównywalne z tymi, jakimi cieszą się mieszkańcy państw członkowskich, w zakresie warunków pracy, ubezpieczenia społecznego i dostępu do usług publicznych. Wszystko zgodnie z prawem "jednego zezwolenia", nad którym Parlament będzie głosował we wtorek.
"Pouczenie o prawach" - nowa ustawa ma zapewnić sprawiedliwe procesy w UE
Każdy, kto jest podejrzany lub oskarżony o popełnienie przestępstwa na terenie Unii Europejskiej musi zostać niezwłocznie poinformowany o przysługujących mu prawach. A informacja ta powinna być mu przekazana łatwym i zrozumiałym językiem - mówi nowy projekt ustawy. Głosowanie już we wtorek.
Przewodniczący Jerzy Buzek podsumuje swoją kadencję
Jerzy Buzek podczas czwartkowej sesji plenarnej, podsumuje swoją dwu i pół letnią kadencję na stanowisku Przewodniczącego w Parlamencie Europejskim. Jego kadencja wygasa z dniem 17 stycznia 2012 roku, kiedy to Parlament wybierze jego następcę.
Debata z Catherine Ashton na temat polityki bezpieczeństwa, praw człowieka, szczytu UE - Rosja oraz Syrii
We wtorkowe popołudnie, parlamentarzyści będą rozmawiać z Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych - Catherine Ashton, o wpływie kryzysu finansowego na sektor zbrojeniowy oraz o sytuacji w dziedzinie praw człowieka. Debata rozpoczyna się o 15.00.
Soki owocowe. Jaśniejsze zasady etykietowania
W najbliższy wtorek i środę parlamentarzyści będą debatować i głosować nad proponowanymi zmianami przepisów unijnych, dotyczących etykietowania soków owocowych, "nektarów" oraz soków wieloowocowych. Posłowie chcą jaśniejszych reguł w tej kwestii min. możliwości informowania konsumentów o tym, czy do soku zostały dodane substancje słodzące. Zmiany te zostały wstępnie uzgodnione z Radą podczas nieformalnych negocjacji jeszcze w październiku.
Mniej fosforanów w detergentach
W przyszłości proszki do prania w całej Unii mają zostać niemal w pełni pozbawione fosforanów. Stanie się tak, jeśli Parlament Europejski i Rada poprą proponującą ostre ograniczenia, ustawę. Głosowanie już w środę. To jednak nie wszystko. Posłowie mogą poprzeć również zalecenia Komisji Środowiska i domagać się także, aby detergenty stosowane w zmywarkach zawierały jedynie minimalne ilości tych środków.
Źródło