Data publikacji: 16.01.2012

Sesja plenarna w Strasburgu, 16-19 stycznia 2012 r.

Swoje działania w 2012 roku Parlament Europejski rozpocznie od wyborów.


Stanowisko obejmą: nowy Przewodniczący, 14 Wiceprzewodniczących oraz pięciu Kwestorów. Trzej nominowani kandydaci, którzy zastąpić mają Jerzego Buzka to: Martin Schulz (S&D, DE), Diana Wallis (ALDE, UK) oraz Nirji Deva (ECR, UK).
 
Debata nad sytuacją na Węgrzech
Niedawne zmiany polityczne na Węgrzech będą przedmiotem dyskusji w najbliższą środę o godz. 15. Podczas debaty z Przewodniczącym Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, posłowie prawdopodobnie będę chcieli odnieść się do tematu nowej węgierskiej kontrowersyjnej konstytucji, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku, ustaw implementacyjnych, a także do innych zmian, które wprowadził rząd Viktora Orban"a.
 
Duńska Prezydencja zaprezentuje swój program
W środę, premier Danii, pani Helle Thorning-Schmidt, przedstawi program duńskiej prezydencji "Europa przy pracy" i określi jej priorytety na nadchodzące sześć miesięcy. Następnie, o godzinie 10.00, odbędzie się debata z parlamentarzystami.
 
Priorytety międzynarodowej umowy o unii gospodarczej i zarządzaniu gospodarczym
W środę, Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją, przedstawiającą jego postulaty i obawy związane z negocjacjami nowej międzynarodowej umowy dotyczącej wzmocnienia unii gospodarczej. Rezolucja ma również wskazać na konieczność włączenia działań na rzecz wzrostu gospodarczego i solidarności w każdy nowy system zarządzania gospodarczego.
 
Ograniczenie marnotrawstwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
W Europie wyrzuca się coraz więcej lodówek, telefonów oraz elektronicznych gadżetów, często nie odzyskując z nich cennych surowców, ostrzegają parlamentarzyści.
 
Zwalczanie szkodników teraz bezpieczniejsze
Środki do zwalczania szkodników - niezależnie od tego czy mają służyć do odstraszania owadów czy zabijania bakterii - muszą zostać zatwierdzone, jako bezpieczne zanim będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.
 
Posłowie apelują: koniec z marnotrawieniem żywności w Europie
Możemy zmniejszyć marnotrawstwo żywności przynajmniej o 50 proc. Pilnie potrzebne są adekwatne rozwiązania, zakłada projekt rezolucji, która ma być głosowana w czwartek. Parlamentarzyści apelują o kampanie informacyjne, edukację żywieniową, lepsze pakowanie żywności i nowe zasady etykietowania. Ponadto, podczas odrębnej debaty z Komisarzem Cioloş"em posłowie podniosą problem rosnących kosztów produkcji żywności.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.