Data publikacji: 04.07.2011

Sesja plenarna w Strasburgu, 4-7 lipca 2011 r.

Etykietowanie żywności, żywność genetycznie modyfikowana, kontrole w strefie Schengen - to tylko kilka z najważniejszych tematów lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu.


Premier Donald Tusk zaprezentuje też eurodeputowanym program polskiej prezydencji. Polska chce się skupić m.in. wzroście gospodarczymi i wzmocnieniu europejskiej wspólnoty politycznej.
 
Europosłowie przyjmą nowe przepisy dotyczące etykietowania żywności. Pozwolą one konsumentom dokonywać świadomych i zdrowszych wyborów. Na opakowaniach znajdzie się m.in. informacja o ilości kalorii, zawartości tłuszczu, węglowodanów, cukrów i soli.
 
Na tym jednak nie skończy się temat żywności na tej sesji plenarnej. Deputowani zajmą się też nowym prawem dotyczącym żywności genetycznie modyfikowanej. Będą głosować nad zmianą, która pozwoli krajom na wprowadzenie zakazu lub ograniczenia upraw GMO.
 
Parlament ustosunkuje się również do wniosku Rady Europejskiej dotyczącego możliwości przywrócenia kontroli granicznych w strefie Schengen. Komisja Europejska poinformuje europosłów jak to miałoby wyglądać w praktyce.
 
Opakowania produktów żywnościowych: nowe, przejrzyste etykiety na opakowaniach z żywnością
Zawartość energetyczna produktu, jak również zawartość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukrów, białek i soli muszą być wyraźnie widoczne na opakowaniach produktów żywnościowych. Mówią o tym nowe przepisy dotyczące etykietowania produktów żywnościowych, nad którymi glosowanie w Parlamencie odbędzie się w przyszłą środę. Celem tych przepisów jest umożliwienie konsumentom podejmowania bardziej świadomych i zdrowszych wyborów przy zakupie żywności.
 
Parlament zajmie stanowisko w sprawie dalszych regulacji rynków finansowych
W przyszłym tygodniu Parlament podda pod głosowanie propozycje dotyczące regulacji handlu instrumentami pochodnymi na rynku pozagiełdowym (OTC), transakcji sprzedaży bez pokrycia (short selling) oraz zwiększenia gwarantowanych rekompensat dla inwestorów do 100 tysięcy euro. Sprawozdawcy trzech projektów legislacyjnych liczą na uzyskanie wyraźnego poparcia dla ich propozycji, co wzmocni ich mandat w negocjacjach z państwami członkowskimi.
 
Genetycznie modyfikowana żywność: czy zakazać upraw genetycznie modyfikowanych roślin?
Zgodnie z proponowaną zmianą przepisów, państwa członkowskie powinny mieć możliwość ograniczenia lub zakazania upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Parlament Europejski zadecyduje we wtorek czy poprze zalecenie komisji ds. ochrony środowiska umożliwiające krajom wspólnoty uzasadnianie względami ochrony środowiska decyzji w tej sprawie. Ma to na celu zapewnienie takim decyzjom mocniejszych podstaw prawnych w kontekście zasad handlu międzynarodowego.
 
Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego: PE usuwa luki prawne, z których korzystali piraci drogowi
Zacieśnienie transgranicznej współpracy policyjnej położy kres bezkarności kierowców przekraczających prędkość, prowadzących pod wpływem alkoholu lub przejeżdżających na czerwonym świetle na terenie innego państwa członkowskiego UE. Dzięki wzmocnionej współpracy policja drogowa będzie mogła ścigać kierowcę za pośrednictwem właściwych organów w jego kraju pochodzenia. Projekt nowej dyrektywy, uzgodniony z państwami członkowskimi, zostanie najprawdopodobniej przyjęty przez Parlament w czwartek.
 
Wybory do PE: 25 posłów z listy europejskiej
Z myślą o zwiększeniu frekwencji w wyborach parlamentarnych, począwszy od 2014 roku wyborcy głosowaliby odrębnie na kandydatów z listy krajowej oraz na kandydatów widniejących na liście ogólnoeuropejskiej. Propozycja, którą Parlament Europejski podda pod głosowanie w środę w Strasburgu oznaczałaby, że w PE zasiądzie 25 dodatkowych posłów, a całkowita liczba deputowanych wzrosłaby do 776.
 
Fundusze strukturalne: Czy powstaną regiony pośrednie?
Zapewnienie, że przyszłe polityki na rzecz spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej będą finansowane adekwatnie do wyzwań czekających Unię w tym obszarze, to przewodni motyw sprawozdania parlamentarnej komisji rozwoju regionalnego.
 
Polska przejmuje przewodnictwo w UE
W najbliższą środę premier Donald Tusk przedstawi główne założenia i cele polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Głównym celem polskiej prezydencji będzie wprowadzenie UE na drogę szybkiego wzrostu gospodarczego oraz wzmocnienie europejskiej wspólnoty politycznej. Polska prezydencja będzie się koncentrować na trzech priorytetach: integracji europejskiej, jako źródle wzrostu, bezpiecznej Europie oraz Europie korzystającej z otwartości na inne kraje.
 
Parlament omówi projekt budżetu na lata 2014-2020
Posłowie wraz z szefami grup politycznych i przedstawicielami Komisji omówią propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020, który KE przedstawiła w tym tygodniu. W debacie, która odbędzie się we wtorek, 5 lipca, udział wezmą przewodniczący KE Jose Barroso oraz komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski.
 
Schengen: Czy wrócą kontrole na granicach?
Parlament Europejski ustosunkuje się do wniosku Rady Europejskiej dotyczącego możliwości przywrócenia kontroli granicznych na obszarze Schengen w przypadkach, gdy państwo członkowskie nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu nieprzewidywalnej, silnej presji migracyjnej. Komisarz Cecilia Malmström poinformuje posłów o tym, jak funkcjonowałby ten mechanizm w praktyce. Komisja przedstawi propozycje konkretnych rozwiązań w tej sprawie we wrześniu.
 
Parlament Europejski zwróci Polsce 133 miliony euro
Parlament zagłosuje we wtorek nad propozycją obniżenia polskiej składki do tegorocznego budżetu UE o 133 miliony euro. Łączna kwota nadwyżki budżetowej za 2010 rok to 4, 54 miliardy euro. 2,72 miliarda z tej kwoty to niewykorzystane środki z programów wdrażanych w 2010 roku. Pozostała część pochodzi z odsetek z tytułu płatności przeterminowanych, grzywien i dodatnich różnic kursowych.
 
PNR - Parlament wysłucha sprawozdania Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji z Australia, Kanadą i USA
Posłowie wysłuchają oświadczenia przedstawiciela Komisji Europejskiej w sprawie stanu negocjacji z Australią, USA i Kanadą na temat przekazywania danych pasażerów lotniczych (Passenger Name Record). Posłowie chcą wiedzieć czy negocjacje miedzy Wspólnotą Europejską i Stanami Zjednoczonymi są kontynuowane oraz jakie środki podejmie UE po zakwestionowaniu legalności niektórych zapisów negocjowanej obecnie umowy przez służby prawne samej Komisji. Informacje takie przedostały się do prasy w maju br.
 
Arabska wiosna: posłowie debatują nad sytuacją w Syrii, Jemenie oraz krajach Afryki Północnej
Posłowie omówią wraz z wysoką przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton pogarszającą się sytuację w Jemenie i Syrii oraz stan reform przeprowadzanych w świecie arabskim i Afryce Północnej. Debata nad tymi kluczowymi tematami została zaplanowana na środę, natomiast w czwartek PE zagłosuje nad projektami rezolucji. Catherine Ashton zapozna także posłów z sytuacją w Górskim Karabachu.
 
Więcej Europy w walce z kryzysem ekonomicznym
Przesuniecie środka ciężkości przy podejmowaniu decyzji o wydatkach na obszarach transgranicznych (np. na energetykę lub transport) z poziomu krajowego do UE ułatwi zwrot inwestycji i obniży koszty dzięki korzyściom skali. Przyniosłoby to też pożądany efekt zwiększenia konkurencyjności gospodarki unijnej, czytamy w raporcie końcowym Specjalnej Komisji Parlamentarnej ds. Kryzysu Finansowego, Ekonomicznego i Społecznego, CRIS.
 
Parlament domaga się większych redukcji emisji dwutlenku węgla
Zdaniem posłów ambitna polityka klimatyczna UE powinna przewidywać 30 procentową redukcję emisji dwutlenku węgla do 2020 roku. Obecnie w celach UE zapisane jest zobowiązanie do zmniejszenia emisji o 20%, ale w rezolucji, którą Parlament przegłosuje w przyszłym tygodniu posłowie przekonują, że zmniejszenie emisji o 25% na terenie UE (zamiast inwestycji w krajach rozwijających się) może pomóc w modernizacji i wpłynąć korzystnie na unijną gospodarkę.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.