Data publikacji: 29.11.2017
Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda zainauguruje konferencję"Smog. Ciemna strona energii", organizowaną przez Komisję Europejską, we współpracy z Polityką Insight i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Dyskusja, w której weźmie udział Pierre Schellekens z gabinetu komisarza ds. energii i klimatu, będzie dotyczyła m.in. sposobów walki ze smogiem poprzez stosowanie rozwiązań uzgadnianych na szczeblu UE. Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrowanie się.
Jak regulacje na szczeblu unijnym mogą pomóc w walce ze smogiem? Jakie przełożenie na działania lokalne ma europejska polityka klimatyczno-energetyczna? Jak radzimy sobie ze smogiem i co jeszcze możemy zrobić? Co w tym zakresie powinny robić władze samorządowe?
Novotel Warszawa Centrum, Marszałkowska 94
Konferencja jest bezpłatna.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o REJESTROWANIE SIĘ.
Transmisja online będzie dostępna na profilach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w mediach społecznościowych.
PROGRAM
10:30 - 11:00 Rejestracja, powitalna kawa
11:00 - 11:15 Otwarcie wydarzenia
11:15 - 11:30 Prezentacja krótkich filmów o projektach realizowanych przez KE i UM Warszawa w dziedzinie klimatu i energii
11:30 - 12:30 Dyskusja panelowa: Unijna polityka klimatyczno-energetyczna. Dlaczego powinno mnie to obchodzić?
Moderacja: Krzysztof Bolesta, dyrektor ds. badań, Polityka Insight
12:30 - 13:20 Sesja pytań i odpowiedzi
13:20 - 13:30 Podsumowanie
13:30 - 14:00 Lunch
Zanieczyszczenie powietrza i związane z nim zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego budzą obawy obywateli UE. Mimo postępów poczynionych w ostatnich dziesięcioleciach m.in. dzięki przepisom mającym na celu redukcję szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki, ołów, tlenki azotu, tlenek węgla oraz benzen, niektóre zanieczyszczenia są nadal źródłem problemów. Smog, potencjalnie szkodliwy ozon w warstwie przyziemnej i drobne cząstki pyłu, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, regularnie przekraczają bezpieczne limity.
Zanieczyszczone powietrza jest „niewidzialnym zabójcą”. Rocznie z tego powodu umiera w Europie ponad 450 000 osób - to dziesięć razy więcej niż ofiary wypadków drogowych. W ubiegłym roku Parlament Europejski i Rada UE przyjęły nową, bardziej rygorystyczną dyrektywę w sprawie krajowych poziomów emisji. Obowiązuje ona od 31 grudnia 2016 r.