Data publikacji: 15.03.2011

Spotkanie Tusk / Van Rompuy

Premier Donald Tusk spotka się we wtorek w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.


Główne tematy rozmów to: pakt na rzecz konkurencyjności, priorytety polskiej prezydencji i szczyt UE w Brukseli planowany na 24 i 25 marca.
 
Tusk w piątek w Brukseli potwierdził, że Polska przystąpi do paktu na rzecz konkurencyjności, zwany paktem na rzecz euro, który zakłada zacieśnianie narodowych polityk gospodarczych, w tym emerytalnych, czy zatrudnienia. Pakt ten, jest pomysłem Francji i Niemiec, które 4 lutego wspólnie przedstawiły tzw. ideę zacieśnia integracji w ramach państw strefy euro poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze.
 
Pakt zakłada, że cele polityk gospodarczych będą ustalane wspólnie, ale środki do ich realizacji będą w kompetencjach narodowych, dobierane według uznania każdego z państw, z uwzględnieniem zróżnicowanych struktur gospodarek krajowych i różnych punktów wyjścia. Sprawdzeniu, czy kraje wypełniają swoje obietnice, będzie służył system wskaźników dotyczących konkurencyjności, wydajności i kosztów pracy, stabilności finansów publicznych itd.
 
Szczyty w ramach paktu mają odbywać się raz w roku, zawsze przed marcową Radą Europejską (formalny szczyt UE poświęcony sprawom gospodarczym), na szczeblu szefów państw lub rządów strefy euro oraz innych państw uczestniczących w pakcie.
 
"Pakt na rzecz konkurencyjności nie będzie dzielił Europy" - oświadczył w piątek premier. Jak dodał, dyskusja doprowadziła do twardego ustalenia, że będzie mógł w nim uczestniczyć każdy kraj zainteresowany i zdolny do przyjęcia rygorów wynikających ze wstępnych założeń paktu.
 
Tusk powtórzył też, że Polska jest gotowa do przystąpienia do paktu. Jego zdaniem, nasz kraj nie będzie mieć problemów z narzuceniem sobie pewnych rygorów dyscypliny finansowej, czy zobowiązań dotyczących poszczególnych polityk gospodarczych, o których mowa w pakcie. Zauważył przy tym, że problemy ze sprostaniem wymogom paktu mogą mieć natomiast niektóre kraje strefy euro.
 
Polska spełnia już jeden z kluczowych, zaproponowanych przez Paryż i Berlin, wymogów paktu (konstytucyjny limit zadłużenia), a także - w przeciwieństwie do Irlandii - nie obawia się harmonizacji podstawy podatku CIT. Dla Polski problemem nie powinien być też zakaz automatycznej indeksacji pensji (bo jej nie ma), który oprotestowały z kolei kraje członkowskie strefy euro - Belgia i Luksemburg.
 
PAP dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że spośród unijnych państw spoza strefy euro wolę przystąpienia do paktu na rzecz konkurencyjności deklaruje oprócz Polski także Dania. Zainteresowane są też Łotwa i Bułgaria, a nie chcą się do niego przyłączać - Wielka Brytania i Czechy.
 
Tusk i Van Rompuy - jak powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz - będą rozmawiać także o przygotowaniach do najbliższego szczytu Rady Europejskiej (24-25 marca). "Premier Tusk wspólnie z przewodniczącym Van Rompuyem są w stałym kontakcie, w związku z wydarzeniami, które się toczą w sąsiedztwie UE, w związku z planowaniem polskiej prezydencji" - powiedział.
 
Problematyka związana ze sprawowaniem przewodnictwa w Radzie UE będzie też przedmiotem wtorkowych obrad rządu.
 
"Ta wizyta jest w dobrym momencie, ponieważ posunie nas trochę dalej w naszym planowaniu prezydencji" - uważa Dowgielewicz.
 
Van Rompuy spotka się we wtorek również z prezydentem Bronisławem Komorowskim. (PAP)
 
mrr/ joko/ son/ jra/ bba/

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.