Data publikacji: 03.03.2020

Sprawozdania Komisji z postępów poczynionych przez Albanię i Macedonię Północną

Komisja przedstawiła dziś najnowsze dane na temat postępów poczynionych przez Albanię i Macedonię Północną w zakresie przeprowadzania dalszych reform związanych z praworządnością, w szczególności w obszarach określonych przez Radę w czerwcu 2018 r. Oba kraje osiągnęły dalsze wymierne i trwałe rezultaty, w związku z czym zalecenie Komisji, by rozpocząć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną, pozostaje aktualne.


Z okazji prezentacji sprawozdań komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi powiedział: Po przyjęciu w lutym zmienionej metodyki procesu przystąpienia przedstawiamy nasze najnowsze informacje na temat Albanii i Macedonii Północnej. Wynika z nich, że państwa te zintensyfikowały swoje działania i osiągnęły dalsze wymierne i trwałe rezultaty w kluczowych obszarach określonych w konkluzjach Rady z czerwca 2018 r. Komisja zdecydowanie podtrzymuje swoje zalecenia dotyczące otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Mam nadzieję, że państwa członkowskie podejmą w ciągu najbliższych tygodni pozytywną decyzję.

2020 r. – praca nad trójtorowym podejściem

Bałkany Zachodnie są priorytetem dla Komisji, która w 2020 r. stosuje w tej sprawie trójtorowe podejście. W dniu 5 lutego Komisja przedstawiła wniosek dotyczący przyspieszenia procesu akcesyjnego do UE poprzez uczynienie go bardziej wiarygodnym, dynamicznym, bardziej przewidywalnym i nadanie mu większego politycznego znaczenia. Jednocześnie Komisja zdecydowanie podtrzymuje swoje zalecenia dotyczące otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, jako że oba kraje nadal z powodzeniem przeprowadzają reformy. Ponadto, w ramach przygotowań do szczytu UE – Bałkany Zachodnie, który ma się odbyć w Zagrzebiu w dniach 6 i 7 maja, Komisja przedstawi dla tego regionu plan rozwoju gospodarczego i inwestycji.

W przedstawionych dzisiaj sprawozdaniach Komisja opisuje w rzeczowy i obiektywny sposób postępy poczynione przez oba kraje we wskazanych przez Radę obszarach od czerwca 2018 r. do chwili obecnej.

W przypadku Albanii w sprawozdaniu przedstawiono postępy w realizacji reformy wymiaru sprawiedliwości i procesu weryfikacji sędziów i prokuratorów, a także w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, w tym z uprawą konopi i handlem narkotykami. W sprawozdaniu zwrócono również uwagę na inne istotne kwestie, takie jak porozumienie w sprawie dalszych działań na rzecz reformy ordynacji wyborczej czy zapobieganie bezpodstawnym wnioskom o azyl.

W przypadku Macedonii Północnej sprawozdanie opisuje istotne kroki podjęte przez ten kraj w celu wzmocnienia niezależności sądownictwa, w tym niedawne przyjęcie zmienionej ustawy o prokuraturze. W sprawozdaniu odnotowano również postępy w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także w reformowaniu służb wywiadowczych i administracji publicznej.

Kontekst

W kwietniu 2018 r. Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. W czerwcu 2018 r. Rada potwierdziła postępy i określiła drogę do otwarcia negocjacji akcesyjnych w zależności od postępów poczynionych w niektórych kluczowych obszarach.

Po dalszych pozytywnych zaleceniach Komisji z maja 2019 r. Rada przesunęła swoją decyzję na czerwiec, a następnie na październik 2019 r., po czym zdecydowała, że powróci do kwestii rozszerzenia przed szczytem w Zagrzebiu w maju 2020 r.

Oczekuje się, że w marcu 2020 r., w celu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych, Rada do Spraw Ogólnych omówi kierunki polityki rozszerzenia w oparciu o zmienioną metodykę, a także o postępy poczynione przez Macedonię Północną i Albanię. W ciągu paru miesięcy Komisja Europejska przedstawi w swoim corocznym pakiecie rozszerzeniowym bardziej szczegółową ocenę ogólnej sytuacji we wszystkich krajach partnerskich objętych procesem rozszerzenia.

Więcej informacji

Najnowsze informacje na temat Albanii

Najnowsze informacje na temat Macedonii Północnej

Komunikat prasowy: Bardziej wiarygodny, dynamiczny i strategiczny proces akcesyjny – Komisja przedstawia swoje propozycje

Infografika: Albania na drodze do Europy

Infografika: Macedonia Północna na drodze do Europy

Strona internetowa: Delegatura Unii Europejskiej w Albanii

Strona internetowa: Delegatura Unii Europejskiej w Macedonii Północnej

Sprawozdania z postępów poczynionych przez Albanię i Macedonię Północną Pobierz (61.62 kB - PDF)

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.