Data publikacji: 28.03.2014

Sprawozdanie KE w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego

Dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w dwóch najnowszych sprawozdaniach opublikowanych przez Komisję przedstawiono ogólne działania podjęte, aby uczynić wybory te jeszcze bardziej demokratycznymi i przybliżyć obywatelom politykę UE.


W pierwszym sprawozdaniu przeanalizowano, w jaki sposób przedstawione rok temu zalecenia Komisji, dotyczące zwiększenia przejrzystości i legitymacji demokratycznej wyborów do Parlamentu Europejskiego (IP/13/215), zostały zastosowane przez państwa członkowskie i partie polityczne. Najważniejszym zaleceniem było zwrócenie się do europejskich partii politycznych o wyznaczenie głównych kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji. W drugim sprawozdaniu przeanalizowano nowe narzędzie komunikacji umożliwiające dialog z obywatelami, opracowane przez Komisję w ciągu ostatnich 18 miesięcy z myślą o informowaniu obywateli, przywracaniu zaufania do instytucji europejskich i krajowych, a także uświadamianiu obywatelom, że ich głos liczy się w UE. Publikacja tych dwóch sprawozdań zbiega się z ogólnoeuropejskim dialogiem obywatelskim odbywającym się dziś w Brukseli i skupiającym ponad 150 obywateli pochodzących z całej Europy (IP/14/295).

Wybory do Parlamentu Europejskiego muszą być prawdziwie europejskim wydarzeniem. Obywatele muszą wiedzieć, w jaki sposób ich wybór wpasowuje się w cały europejski mechanizm. Po raz pierwszy w historii integracji europejskiej rozpoczęto debatę dotyczącą jasno określonych kandydatów na przewodniczącego Komisji. Są to narodziny prawdziwej europejskiej demokracji – powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. Jednak demokracja to nie tylko dzień wyborów. To całoroczna debata o przyszłości Europy z obywatelami na poziomie lokalnym. Przeprowadziliśmy ponad 50 dialogów obywatelskich w każdym państwie członkowskim UE i stwierdziliśmy, że obywatele naprawdę chcą uczestniczyć w bezpośredniej dyskusji z politykami na temat kwestii europejskich. W Europie potrzebujemy rozmawiania ze sobą, a nie o sobie.

Przygotowania do wyborów do Parlamentu Europejskiego

Przeprowadzono łącznie ponad 50 dialogów we wszystkich państwach członkowskich (zob. załącznik 2) z 22 komisarzami europejskimi oraz zazwyczaj z udziałem posłów do Parlamentu Europejskiego i polityków na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym.

Ponad 16 tys. obywateli wzięło udział w dialogach obywatelskich, a ponad 105 tys. osób uczestniczyło w nich za pośrednictwem transmisji na żywo w internecie oraz mediów społecznościowych. Dialogi były otwarte dla wszystkich obywateli, tak aby każdy zainteresowany mógł przyłączyć się do debaty. Ostatni całodzienny ogólnoeuropejski dialog obywatelski odbywa się dzisiaj w Brukseli z udziałem przewodniczącego Komisji José Manuela Barroso i dziesięciu komisarzy oraz uczestników poprzednich dialogów z całej Europy (Dialog w wersji online tutaj).

W opublikowanym dzisiaj sprawozdaniu w sprawie dialogów z obywatelami wskazano, że odegrały one znaczącą rolę w nadaniu ludzkiego wymiaru polityce UE. Debata w tej formie zdobyła popularność w państwach członkowskich, gdzie politycy w krajach, takich jak Niemcy, Bułgaria i Irlandia rozpoczęli podobne dialogi z własnej inicjatywy.

Otwarte debaty z europejskimi, krajowymi i lokalnymi politykami okazały się wyjątkowym sposobem nawiązywania bezpośredniego kontaktu z obywatelami oraz stały się częścią przygotowań Komisji Europejskiej do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dzięki nim obywatele mogą bezpośrednio kierować swoje pytania dotyczące przyszłości Unii i kierunków polityki UE do polityków europejskich i krajowych. Podejście to ułatwiło nadanie dialogom charakteru prawdziwie europejskich wydarzeń, przyczyniając się do rozwoju europejskiej przestrzeni publicznej.

Potrzeba takich dialogów została potwierdzona przez obywateli. Obecnie dwie trzecie Europejczyków ma poczucie, że ich głos nie jest brany pod uwagę (zob. załącznik 4) i prawie 9 na 10 uczestników (88 proc.) zdecydowanie opowiedziało się podczas dialogów obywatelskich za większą ilością takich inicjatyw (zob. załącznik 5).

W celu wsparcia tych działań, w tym tygodniu opublikowano podręcznik na temat najważniejszych praw obywatelskich UE: 10 praw, które przysługują obywatelom UE, jak zapowiedziano w sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE za rok 2013. Podręcznik obejmuje informacje na temat prawa do udziału w procesie decyzyjnym UE, w tym w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zmiana podejścia

W dniu 12 marca 2013 r. Komisja przyjęła zalecenie, w którym wezwała europejskie partie polityczne, by wyznaczyły swych kandydatów na przewodniczącego Komisji i zaleciła, by wskazali oni swoją przynależność do europejskiej partii politycznej. Po upływie roku sześć europejskich partii politycznych wskazało swoich kandydatów oraz zaplanowało przeprowadzenie kampanii informacyjnych dotyczących programów tych kandydatów. Upolitycznienie wyborów obejmujące głównych kandydatów zyskało również szerokie poparcie wśród obywateli – ostatnie badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Eurobarometr i dotyczące przyszłości Europy, które opublikowano w tym tygodniu, wskazuje, że siedmiu na dziesięciu Europejczyków poszłoby nawet dalej, proponując, by przewodniczący Komisji był wybierany bezpośrednio przez obywateli UE (zob. załącznik 3).

Dzięki działaniom Komisji państwa członkowskie również szybko dokonały transpozycji przepisów UE (dyrektywa 2013/1/UE) mających ułatwić kandydatom kandydowanie w państwie członkowskim, które jest ich miejscem zamieszkania (IP/14/87). Wszystkie państwa członkowskie przyjęły przepisy związane z transpozycją i wszystkie – z wyjątkiem jednego (Czech, zob. MEMO/14/241) powiadomiły już Komisję o tych przepisach.

Niektóre z wyzwań nadal są aktualne. Nie zrealizowano jeszcze wezwania Komisji do wyznaczenia jednego dnia wyborczego w całej Europie i do wskazania przez partie polityczne swojej przynależności do europejskiej partii politycznej na kartach do głosowania. W tym drugim przypadku jest to spowodowane faktem, że prawo wyborcze w kilku państwach członkowskich nie pozwala na umieszczanie nazw lub symboli europejskich partii politycznych na kartach do głosowania (zob. załącznik 1).

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego Komisja przedstawi pełne sprawozdanie dotyczące wdrożenia jej zaleceń.

 

Pełna treść komunikatu wraz z załącznikami znajduje się tutaj.

 

Dodatkowe informacje

Sprawozdanie na temat zaleceń w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego

http://ec.europa.eu/justice/newsroom/citizen/news/140327_en.htm

Sprawozdanie w sprawie dialogu z obywatelami

http://ec.europa.eu/debate-future-europe/citizens-dialogues/belgium/brussels3/index_en.htm

Tabela w wersji online dotycząca stosowania zaleceń Komisji w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego

http://ec.europa.eu/justice/citizen/voting-rights/index_en.htm

Więcej informacji dotyczących dialogów z obywatelami i debaty na temat przyszłości Europy

ec.europa.eu/debate-future-europe

Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Eurobarometr i dotyczące przyszłości Europy

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb_special_419_400_en.htm#413

Strona internetowa wiceprzewodniczącej Viviane Reding: ec.europa.eu/reding

Wiceprzewodnicząca Viviane Reding na Twitterze: @VivianeRedingEU

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.