Data publikacji: 14.12.2017
W opublikowanym sprawozdaniu przedstawiono, co udało się osiągnąć przy pomocy pięciu funduszy UE od początku okresu programowania do chwili obecnej, kiedy realizacja programów na lata 2014–2020 odbywa się już w pełnym tempie.
Do października 2017 r. prawie połowa budżetu europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na lata 2014–2020 była przeznaczana na konkretne projekty. Do końca 2016 r. wsparcie z funduszy otrzymało prawie 793,5 tys. przedsiębiorstw. Przyczyniło się to do utworzenia ok. 154 tys. nowych miejsc pracy.
Ze wsparcia w znalezieniu pracy czy też rozwijaniu umiejętności skorzystało 7,8 mln osób. Poprawiono także różnorodność biologiczną 23,5 mln hektarów użytków rolnych. Do końca 2016 r. do finansowania unijnego wybrano w sumie 2 mln projektów, tj. o 1 mln więcej niż rok wcześniej.
Wiceprzewodniczący Jyrki Katainen, odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność, powiedział: Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne odgrywają znaczącą rolę w umacnianiu jednolitego rynku. Pomagają one we wzroście naszych gospodarek i sprzyjają tworzeniu miejsc pracy i innowacyjności w Europie. Łączenie funduszy strukturalnych z Europejskim Funduszem na rzecz Inwestycji Strategicznych umożliwia również finansowanie bardziej ryzykownych, ale obiecujących projektów. Pragnę zachęcić promotorów projektów do rozważenia takiej możliwości.
Komisarz do spraw polityki regionalnej Corina Crețu stwierdziła: Liczba projektów finansowanych przez UE podwoiła się w ciągu zaledwie jednego roku, co pokazuje, że osiągnęliśmy teraz właściwe tempo realizacji. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne są w pełni operacyjne i będą napędzać rozwój Europy aż po następne dziesięciolecie.
Oprócz realizowanych już projektów cyfrowych, środowiskowych i promujących włączenie społeczne, finansowanych ze środków UE, w sprawozdaniu podkreślono, że nowe rozwiązania wprowadzone w okresie finansowania 2014–2020 rzeczywiście się opłaciły.
Nowe warunki wstępne przyczyniły się do stworzenia lepszego otoczenia inwestycyjnego
Jak wynika z przeprowadzonej w marcu 2017 r. pierwszej oceny nowych warunków wstępnych dotyczących skutecznych inwestycji (zwanych również „uwarunkowaniami ex ante"), warunki te okazały się być silną zachętą do przeprowadzania reform w wielu sektorach – objęły one zgodność z efektywnością energetyczną lub przepisami w dziedzinie zamówień publicznych, planowanie inwestycji w zakresie innowacji, transportu i technologii cyfrowych.
Mniej biurokracji dla beneficjentów funduszy
W sprawozdaniu stwierdza się, że państwa członkowskie w coraz większym stopniu wykorzystują możliwości upraszczania przewidziane w ramach regulujących politykę spójności na lata 2014–2020, a mianowicie procedury zarządzania funduszami online („e-spójność"), uproszczone procedury składania wniosków przez przedsiębiorstwa („pojedyncze punkty kontaktowe") i uproszczone sposoby wnioskowania o zwrot z UE przez beneficjentów.
Inteligentniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów doprowadziło do zwiększonego uruchamiania prywatnych źródeł finansowania
Zgodnie z celem planu inwestycyjnego, jakim jest uruchomienie większej liczby inwestycji, ramy finansowe na lata 2014–2020 zostały opracowane w celu wsparcia szerszego stosowania instrumentów finansowych. Do końca 2016 r. z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przeznaczono na takie instrumenty, zwłaszcza na wsparcie MŚP, badań naukowych i innowacji oraz gospodarki niskoemisyjnej, ponad 13,3 mld euro.
Z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych poprzez instrumenty finansowe jest obecnie wspieranych ponad 76 tys. przedsiębiorstw. Projekty wspierające MŚP, wybrane dotychczas do finansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), stały się dźwignią dla finansowania prywatnego w wysokości 11,5 mld euro z zakładanej łącznej kwoty 42 mld euro.
Dodatkowe informacje: