Data publikacji: 07.05.2009

Środki osłonowe dla zwalnianych pracowników

Parlament zatwierdził porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie czasowego rozszerzenia zakresu wsparcia udzielanego z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).


Zmiany pozwolą elastyczniej i skuteczniej reagować na niekorzystne skutki kryzysu ekonomicznego i finansowego. Środki z Funduszu trafią do pracowników przedsiębiorstw zwalnianych z pracy w następstwie globalnego kryzysu gospodarczego.

Światowy kryzys gospodarczy poważnie dotknął Wspólnotę Europejską. Ograniczona dostępność kredytów, spadające ceny nieruchomości, wciąż nowe miliardowe straty w bankowości europejskiej oraz spadki wartości walut na giełdach doprowadziły do wzrastającego spadku zaufania, a w konsekwencji do załamania popytu i inwestycji. 

Celem Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji - utworzonego w 2006 roku - jest skuteczne wspieranie pracowników, którzy zostali zwolnieni w wyniku globalizacji. Fundusz będzie funkcjonował do roku 2013. Maksymalna kwota roczna funduszu wynosi 500 milionów euro i będzie wykorzystywana na wspieranie aktywnych działań na rynku pracy, takich jak np. pomoc w poszukiwaniu pracy w formie zarówno dokształcania jak i wspierania mobilności. 

Do tej pory problemem funduszu było przede wszystkim to, że ze względu na wysokie kryteria interwencyjne nie można było w pełni wykorzystywać jego potencjału, co doprowadziło do tego, że w połowie 2008 r. zaledwie 15 000 pracownikom umożliwiono skorzystanie z pomocy w wysokości 4500 euro. Dlatego w uzgodnionej propozycji obniżono kryterium określające liczbę zwolnionych pracowników (do 500 w przedsiębiorstwie w jednym państwie członkowskim), po osiągnięciu której środki wsparcia z funduszu będą mogły zostać uruchomione.  

Państwa członkowskie ubiegające się o wkład z EFG muszą wykazać bezpośredni i wyraźny związek między zwolnieniami a kryzysem finansowym i gospodarczym. Zasadę tę stosuje się do wszystkich wniosków złożonych przed 31 grudnia 2011 r. 

Kwota wkładu finansowego z Funduszu nie może przekraczać 50% łącznych szacunkowych kosztów, ale w przypadku wniosków złożonych przed 31 grudnia 2011 roku będzie mogła objąć 65% wszystkich kosztów.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.