Data publikacji: 05.02.2013

Strategia dla innowacyjnej gospodarki

Pod względem innowacyjności Polska zajmuje 23 miejsce wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. W dodatku unijna perspektywa finansowa na lata 2014 - 2020, to prawdopodobnie ostatni okres silnego wsparcia jakim cieszyć się może polska  gospodarka korzystając ze środków europejskich.


Dlatego tak ważna jest strategia „Dynamiczna Polska 2020” (SIEG), którą 15 stycznia 2013 przyjęła Rada Ministrów. Jej celem jest zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Dokument zawiera podstawowe cele i kierunki, które władze centralne w porozumieniu z przedsiębiorcami i administracją powinna przyjąć:
 
Cel 1: Dostosowanie otoczenia regulacyjnego i finansowego do potrzeb innowacyjnej
Cel 2: Stymulowanie innowacyjności poprzez wzrost efektywności wiedzy i pracy 
Cel 3:  Wzrost efektywności wykorzystania zasobów naturalnych i surowców 
Cel 4: Wzrost umiędzynarodowienia polskiej gospodarki 
 
Co istotne strategia zawiera również bardziej szczegółowe wskazania, jak cele te powinny zostać osiągnięte.  Dokument postuluje m.in. dalsze upraszczanie prawa gospodarczego i procedur administracyjnych, w tym prawa upadłościowego, ukierunkowanie wydatków publicznych na działania rozwojowe, czy też zwiększanie podaży i dostępności kapitału prywatnego i publicznego na rynku finansowym.  Poprawiony powinien być także system zachęt fiskalnych wspierających prowadzenie działalność B+R+I.
 
Bardzo wiele zależeć będzie od realizacji strategii, w którym największą role odgrywa kwestia finansowania. Głównym źródłem finansowania mają być fundusze unijne.

Strategia innowacyjności i efektywności gospodarki

źródło: KIG

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.