Data publikacji: 14.03.2014

Studia psychologiczne - gdzie najlepiej rozpocząć naukę?

Po pomyślnym zdaniu matury i wybraniu psychologii na przyszły kierunek studiów, trzeba wybrać odpowiednią uczelnię. A więc, gdzie są najlepsze studia psychologiczne?


Najlepsze studia psychologiczne w Polsce

Program studiów psychologicznych wszędzie jest mniej więcej taki sam. Przez pierwsze dwa lata student poznaje podstawowe teorie psychologiczne i biopsychologię, a na trzecim roku wybiera ścieżki specjalizacyjne. Realizuje też pozapsychologiczne kursy według wymogów większości uczelni.

Ranking uczelni z 2013 roku pokazuje na jakich polskich uczelniach realizowano najlepsze studia psychologiczne. Według tych danych, pierwszy jest Uniwersytet Jagielloński (384 miejsce w światowym rankingu uczelni), gdzie nauczanie psychologii jest na najwyższym poziomie. W dalszej kolejności jest: Uniwersytet Warszawski (400, ostatnie miejsce w światowym rankingu), Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pełen ranking uczelni dostępny jest tutaj.

Najlepsze studia psychologiczne w Europie i na Świecie

Ponieważ największy rozwój psychologii nastąpił w USA, gdzie prowadzi się najwięcej badań naukowych, a większość publikacji psychologicznych jest dostępna tylko w języku angielskim, to właśnie tam możemy spodziewać się najwyższego poziomu studiów psychologicznych. Za najlepsze uczelnie uznaje się Princeton, Harvard, Stanford, Yale, Uniwersytet California-Berkley i Uniwersytet Michigan. System studiowania różni się nieco od europejskiego. W Ameryce studenci najpierw wybierają uczelnię, a dopiero potem na drugim lub trzecim semestrze kierunek studiów. W tym czasie można zaangażować się w projekty badawcze, które przynoszą studentom bardzo cenne doświadczenie. Matura zwykle nie jest

wystarczająca, aby dostać się na najlepsze uczelnie, ponieważ w USA jest ona bardzo zróżnicowana. Często potrzebne jest zdanie dwóch dodatkowych egzaminów SAT I i SAT II.

Natomiast w Europie najwięcej ofert najlepszych studiów psychologicznych można znaleźć w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z rankingiem przeprowadzonym przez „The Guardian” i opublikowanym 4.02.2014 r. najlepiej studiować psychologię w pierwszej kolejności na: Oxfordzie, Cambridge, UCL, Glasgow i Bath. Pełen ranking zobaczyć możesz na stronie „The Guardian”. Program studiów podobny jest do tego, jaki ustalany są na polskich uczelniach. Na początku student musi zaliczyć obowiązkowe przedmioty, by później móc samemu dobierać odpowiednie specjalizacje. Studia w Anglii nie są tanie, czesne mogą wynosić od 3-9 tyś. funtów. Można jednak otrzymać stypendium tak na miejscu, jak i z polskich instytucji. Proces rekrutacji należy rozpocząć przynajmniej rok wcześniej tak, aby zdążyć przed ostatecznym terminem składania aplikacji.

Równie wysoki poziom kształcenia oferują uniwersytety w Holandii. Uczelnie o wysokim standardzie, oferujące studia psychologiczne w języku angielskim, to uniwersytet w Leiden, Utrecht i Groningen. Spośród tych, na których psychologii nauczają w języku holenderskim, najlepszy jest Universiteit van Amsterdam. Program jest bardzo elastyczny, gdyż już na drugim roku można wybrać specjalizację. Studia wynoszą ok. 1800 euro, ale uczelnie nie oferują dofinansowania.

Na skandynawskich uniwersytetach, tych najlepszych, psychologia w języku angielskim dostępna jest jedynie na stopniu magisterskim. Najlepsze studia psychologiczne znaleźć można na uczelniach w Helsinkach w Finlandii, w Oslo w Norwegii oraz w Uppsali, Sztokholmie i Göteborgu w Szwecji.

Z kolei w krajach niemieckojęzycznych po angielsku można studiować jedynie psychologię społeczną, poznawczą i afektywną neuronaukę na Freie Universität Berlin. Najwyższy poziom studiów psychologicznych w krajach niemieckojęzycznych notuje się na University of Zurich i Universität Freiburg oraz Ludwig-Maximilians-Universität München, ale tam wymagana jest biegła znajomość języka niemieckiego. W Niemczech studia licencjackie zwykle są bezpłatne, a za studia drugiego stopnia trzeba zapłacić ok. 500 euro za semestr.

Większość uczelni, na których można podjąć studia psychologiczne, wymaga wysokiej punktacji z matur rozszerzonych z języka angielskiego, matematyki i biologii. Często aplikacje trzeba składać z długim wyprzedzeniem. Dla wielu uczelni liczą się także wszechstronne zainteresowania kandydatów na studentów.

 

Żródło: http://www.twojaeuropa.pl/4418/studia-psychologiczne-gdzie-najlepiej-rozpoczac-nauke

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.