Data publikacji: 18.02.2013

Świat jaki lubisz - konkurs Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ogłosiła konkurs na inicjatywy niskoemisyjne, zachęcając „kreatywnych i innowacyjnych uczestników” z całej Unii Europejskiej do zaprezentowania swoich ekologicznych pomysłów.


Elektryczny rower

„Konkurs to doskonała okazja, aby nie tylko dyskutować o zmianie klimatu. Zgłaszając projekty, uczestnicy pomogą nam pokazać, że tworzenie świata, jaki lubimy, i klimatu, który nam odpowiada, jest zadaniem wykonalnym, na które możemy sobie pozwolić. Nie sprawi to bynajmniej, że nasze życie stanie się szare i monotonne” – stwierdziła Connie Hedegaard, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu.

Projekty mogą być bardzo różnorodne – może to być przykładowo rower o napędzie elektrycznymi służący do transportu towarów, innowacyjny proces produkcyjny zmniejszający emisję gazów cieplarnianych i wysokość rachunków za energię, czy zrównoważone rozwiązania w zakresie budownictwa lub ogrzewania. Projekty mogą być zarówno małe, jak i duże, przedstawione przez osoby prywatne lub organizacje mające siedzibę w państwie członkowskim UE. Niskoemisyjne projekty można zgłaszać przez trzy miesiące.

Na tropie niskoemisyjnych rozwiązań

Konkurs „Świat, jaki lubisz” jest częścią przyjętej przez Komisję Europejską kampanii działań w dziedzinie klimatu pod tym samym tytułem i ma służyć „wytropieniu” najlepszych rozwiązań klimatycznych w Europie. Komisja zamierza w ten sposób stworzyć platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z różnych zakątków kontynentu. W maju i czerwcu na specjalnej stronie internetowej http://world-you-like.europa.eu/en/ będzie można zagłosować na najbardziej kreatywny i inspirujący projekt spośród tych, które znajdą się na liście finalistów.

Konkurs jest częścią kampanii „Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada”. Jak informuje Komisja, celem kampanii jest zaprezentowanie istniejących oszczędnych rozwiązań zbliżających nas do osiągnięcia unijnego celu zakładającego zmniejszenie do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc., a także zachęcanie do opracowywania nowych rozwiązań.

"20-20-20"

Priorytetem unijnej polityki energetycznej w latach 2014-2020 będzie zapewnienie bezpieczeństwa dla obywateli, ochrona klimatu oraz zabezpieczenie dostaw surowców energetycznych – mówił komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger podczas zeszłorocznej konferencji w Warszawie.

Unia pracuje nad realizacją przyjętego w 2008 roku planu „20-20-20”. Według niego do 2020 r. emisje CO2 mają zmniejszyć się w porównaniu do roku 1990 o 20 proc. W tym samym okresie udział energii odnawialnej powinien zwiększyć się o 20 procent. O 20 procent ma wzrosnąć także efektywność energetyczna.

Realizacja tego planu już sprawiła, że widoczny jest znaczny postęp w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w UE. Od 2005 roku ich udział w bilansie energetycznym Unii wzrósł z 8,5 do 12,4 procent. W Polsce w tym roku oczekiwane jest uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jej projekt, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, znajduje się w Sejmie. (mg)

Autor: http://www.euractiv.pl/


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.