Data publikacji: 20.06.2022

Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.


W tym dniu w szczególności warto przypomnieć sobie o milionach osób, które z powodu prześladowań bądź konfliktów zbrojnych uciekają do innych krajów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do życia. Na wyzwania związane z uchodźstwem powinniśmy odpowiadać w poczuciu humanitaryzmu oraz międzynarodowych zobowiązań.

Zgodnie z Konwencją ONZ dotyczącą uchodźców z 1951 r. uchodźca to osoba, która uciekła z kraju ojczystego z powodu „uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej religii, rasy, narodowości, przynależności do określonej społeczności lub poglądów politycznych”. Uchodźcą jest osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia .

Według danych ONZ, za sprawą wojny w Ukrainie, liczba uchodźców liczonych w skali globalnej stała się rekordowa. Według wyliczeń Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) liczba osób, które w wyniku rosyjskiej inwazji wyjechały poza granice Ukrainy wynosi obecnie 6 mln. Do tego w samej Ukrainie jest już ponad 8 mln ludzi, którzy opuścili swoje domy, ale nie opuścili kraju, a więc są tzw. osobami wewnętrznie przesiedlonymi. Na koniec 2021 r. liczba uchodźców na świecie wynosiła około 90 mln. Doliczając osoby przymusowo przesiedlone w wyniku wojny w Ukrainie, obecnie można szacować liczbę uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych w skali całego świata w sumie na ponad 100 mln. Statystyki dotyczące liczby osób zmuszonych do przesiedlenia rosną od dekady z roku na rok i dziś są na najwyższym, historycznym poziomie. Jeszcze w 2010 r. globalna liczba osób przymusowo przesiedlonych wynosiła połowę dzisiejszej, natomiast według prognoz Banku Światowego do 2050 r. może wzrosnąć aż do 216 mln.

Według najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców, z 6 mln osób, które wyjechały poza granice Ukrainy wskutek rosyjskiej inwazji ponad 4,1 mln przybyło do Polski, a obecnie w naszym kraju przebywa nadal ponad 1,1 mln uchodźców. Najwięcej z nich mieszka w Warszawie.

Jednak jak podkreśla UNHCR pomimo wojny w Ukrainie to nie Europa jest miejscem, gdzie uchodźców jest najwięcej. Przodują w tym bowiem dwa inne kontynenty – Afryka i Azja.

Jak wskazuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), konflikty, przemoc i inne kryzysy spowodowały, że pod koniec 2021 r. aż 36,5 mln dzieci na świecie było przesiedlonych. To najwyższa liczba, jaką odnotowano od czasów II wojny światowej.

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.