Data publikacji: 17.07.2023
UE i Argentyna zacieśniają współpracę w zakresie przejścia na czystą energię i bezpieczeństwa energetycznego
Podczas dzisiejszego szczytu UE-CELAC w Brukseli UE i Argentyna poczyniły kolejny krok we współpracy energetycznej podpisując protokół ustaleń. W tym protokole ustaleń, podpisanym przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i prezydenta Argentyny Alberta Fernándeza w obecności komisarz ds. energii Kadri Simson i ministra spraw zagranicznych Argentyny Santiago Cafiero, określono kluczowe obszary współpracy obejmujące m.in. energię odnawialną, wodór i redukcję emisji metanu. Podkreślono w nim również znaczenie zapewnienia sprawiedliwego społecznie przejścia na czystą energię. Podkreślono w nim również znaczenie zapewnienia sprawiedliwego społecznie przejścia na czystą energię.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła: Europa i Argentyna współpracują na rzecz bezpieczniejszego, bardziej zrównoważonego i zamożniejszego świata. Szczególnie obiecująca jest nasza współpraca w obszarze energii, której celem jest zapewnienie sprawiedliwej i czystej transformacji na obu kontynentach. Podpisany dziś protokół ustaleń będzie nadawał kierunek naszej współpracy w nadchodzących latach i kształtował ją. Protokół stanowi ważny krok w realizacji unijnego programu inwestycyjnego Global Gateway i pomoże nam osiągnąć nasze cele w zakresie klimatu i energii.
Zacieśniona współpraca w dziedzinie energii
Jak określono w protokole ustaleń, UE i Argentyna będą współpracowały na rzecz rozwoju i promowania energii odnawialnej i efektywności energetycznej, a także wykorzystania wodoru i jego pochodnych w takich zastosowaniach jak procesy przemysłowe, transport i magazynowanie energii. Wzmocniona współpraca w dziedzinie energii przyspieszy transformację energetyczną i krajowe tworzenie wartości oraz przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju na szczeblu lokalnym.
Obie strony zobowiązały się również do podjęcia wysiłków na rzecz ograniczenia wycieków metanu w łańcuchu dostaw gazu ziemnego do najniższego poziomu, jaki jest technicznie osiągalny. Strony wspólnie zbadają nowe technologie dążące do ograniczenia uwalniania gazu do atmosfery i spalania go w pochodni, a także będą pracowały nad włączeniem odzyskanego metanu do łańcucha dostaw, aby ograniczyć szkodliwe emisje przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności łańcucha dostaw gazu ziemnego. Pomoże to osiągnąć cele klimatyczne i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii.
Ponadto w protokole podkreślono potrzebę zapewnienia, aby przyszłe inwestycje w obiecujące projekty lub działania były zgodne z odpowiednimi przepisami obu stron w zakresie ochrony środowiska oraz uwzględniały obawy dotyczące utraty różnorodności biologicznej. Zwrócono również uwagę na potrzebę ochrony i odbudowy systemów wodnych i ekosystemów związanych z wodą. Podkreślono ponadto znaczenie przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji energetycznej, która uwzględnia interesy lokalnych społeczności.
Kontekst
UE i Argentyna prowadzą ugruntowany dialog na temat energii, który obejmuje odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną, wodór i gaz ziemny. Dialog ten opiera się na niedawnych deklaracjach, inicjatywach i porozumieniach przedstawionych w ramach dialogu energetycznego wysokiego szczebla oraz na dwunastym posiedzeniu Wspólnego Komitetu ds. Współpracy między Unią Europejską a Argentyną, które odbyło się 22 czerwca 2022 r. w Buenos Aires, zgodnie z postanowieniami Umowy ramowej o współpracy handlowej i gospodarczej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Argentyńską z 1990 r.
Współpraca w zakresie energii ze źródeł odnawialnych jest częścią programu inwestycyjnego Global Gateway Unia Europejska – Ameryka Łacińska i Karaiby, którego celem jest pobudzenie sprawiedliwej transformacji ekologicznej i cyfrowej i który przewodnicząca Komisji przedstawiła podczas okrągłego stołu na temat działalności gospodarczej UE–LAC. Komisja Europejska koordynuje opracowywanie i wdrażanie programu inwestycyjnego Global Gateway Unia Europejska – Ameryka Łacińska i Karaiby stanowiącego polityczne zobowiązanie do współpracy w zakresie określania sprawiedliwych, zielonych i cyfrowych możliwości inwestycyjnych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, które będą korzystne dla tych regionów ze względu na otwarte środowisko stworzone przez umowy handlowe i inwestycyjne oraz które pomogą osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. W programie zwrócono uwagę na ponad 130 przykładowych projektów w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, aby pozyskać inteligentne inwestycje promujące zrównoważony wzrost w kluczowych sektorach, takich jak zdrowie, energia odnawialna, łączność cyfrowa, surowce krytyczne, badania naukowe i innowacje.
Program inwestycyjny Global Gateway zostanie zrealizowany w ramach inicjatyw Drużyny Europy: UE, jej państwa członkowskie, instytucje finansowania rozwoju – w tym Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), agencje kredytów eksportowych i wszystkie inne publiczne źródła finansowania – będą współpracowały w ramach partnerstw publiczno-prywatnych.