Data publikacji: 08.12.2011
Zarządzanie gospodarcze, wzmacnianie strefy euro i ewentualne zmiany traktatowe to główne tematy spotkania Rady Europejskiej w Brukseli 8 i 9 grudnia.
Premier Donald Tusk będzie reprezentował polską prezydencję na dwudniowym spotkaniu szefów państw i rządów UE w Brukseli. W czwartek wieczorem premier Tusk weźmie udział w kolacji unijnych liderów, zaś w piątek rano - przed rozpoczęciem sesji plenarnej obrad Rady - szef polskiego rządu oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy będą gospodarzami uroczystej ceremonii podpisania Traktatu Akcesyjnego Chorwacji. To szczególny moment dla polskiej prezydencji: finalizacja przygotowań do wejścia Chorwacji do Unii nastąpiła w trakcie naszego półrocznego przewodnictwa w Radzie UE.
Posiedzenie Rady Europejskiej będzie poświęcone przede wszystkim dyskusji nad kluczowymi działaniami antykryzysowymi, w tym nad ewentualnymi zmianami traktatowymi.
- Uważamy, że reforma traktatowa jest pożądana. Zdecydowanie lepiej, aby ta rewizja odbywała się ramach traktatów unijnych, aby wszystkie państwa mogły się wypowiedzieć, żeby nie tworzyła ekskluzywnych klubów, aby ta współpraca nie naruszała podstaw wspólnego rynku i aby wzmacniała legitymizację demokratyczną procesów decyzyjnych w UE - powiedział w środę na konferencji prasowej Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich.
Podstawą do dyskusji na forum szczytu będzie raport przygotowany przez Przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, dotyczący modyfikacji zarządzania gospodarczego w strefie euro, pt. „W kierunku silniejszej unii gospodarczej”. Do tej dyskusji polska prezydencja przygotowała swój wkład w postaci propozycji możliwych rozwiązań instytucjonalnych. Na spotkaniu będą omawiane też inne kwestie gospodarcze, m.in. te objęte Paktem Euro Plus, działania prowzrostowe, w tym ograniczania obciążeń regulacyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do MŚP, Single Market Act oraz Agendy Cyfrowej.
- Rada Europejska odniesie się do jednego z kluczowych osiągnięć polskiej prezydencji, czyli przyjęcia założeń zewnętrznej polityki energetycznej UE oraz do kluczowego projektu z punktu widzenie bezpieczeństwa energetycznego, czyli połączeń północ-południe - podkreślił minister Dowgielewicz. Rada, oceniając postęp prac w zakresie polityki energetycznej, poruszy także temat efektywności energetycznej, wewnętrznego rynku energii, rozwoju infrastruktury energetycznej. Podstawą dyskusji będzie raport prezydencji.
Na Szczycie UE będzie też mowa o raporcie prezydencji podsumowującym sześciomiesięczne prace nad Wieloletnimi Ramami Finansowymi UE na lata 2014-20. Zostaną też podjęte decyzje ws. przyznania statusu kandydata dla Serbii i otwarcia negocjacji z Czarnogórą.
Tematy, które mogą dodatkowo być przedmiotem obrad Rady Europejskiej to kwestia dossier patentowego, które polska prezydencja planuje zamknąć jeszcze w tym roku, szczególnie po przyjęciu przez Radę ds. Konkurencyjności uzgodnień umowy międzynarodowej ws. jednolitego sądu patentowego oraz kwestia rozszerzenia strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię.