Data publikacji: 24.09.2014

Sztuczne słodziki mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowań na cukrzycę

Badania przeprowadzone przez naukowców z Weizmann Institute of Science w izraelskim Rehovot wskazują, że spożywanie produktów zawierających sacharozę może zaburzać pracę flory bakteryjnej jelit i prowadzić do cukrzycy.


Ostatnio WHO opublikowała nowe zalecenia, co do znacznej redukcji ilości dostarczanego w pożywieniu cukru. Okazuje się, że ewentualna alternatywa w postaci niskokalorycznych zamienników, takich jak np. sacharoza, również stanowi zagrożenie dla zdrowia. Co prawda rezultaty ostatnich eksperymentów wciąż podlegają dyskusji oraz są nierozstrzygające, jednak powinny może zostać wzięte pod uwagę przy rozsądnym planowaniu diety.

Eksperyment

W badaniu testowi poddano zarówno myszy jak i ludzi. Najpierw, przez okres jedenastu tygodni, myszom z różnych grup badawczych podawano wodę osłodzoną albo zwykłym cukrem albo jednym z trzech sztucznych słodzików – aspartamem, sacharozą lub sukralozą (pochodną sacharozy). Po danym okresie myszy karmione sztucznymi słodzikami wykazywały nietypowy skok poziomu glukozy we krwi podczas przyjmowania posiłku bogatego w glukozę. Opisana nietolerancja glukozy stanowi jeden z wczesnych symptomów cukrzycy. Jednak, po czterotygodniowym leczeniu myszy antybiotykami, owa nietolerancja przestała występować, co wskazuje na związek z florą bakteryjną.

Odkryto, że pewne gatunki bakterii żyjących w jelitach chętniej występują u myszy karmionych sacharozą. Przeniesienie tychże bakterii do nieposiadających ich uprzednio myszy, łączyło się z jednoczesnym przeniesieniem nietolerancji glukozowej.

Celem potwierdzenia, że rezultaty te można ekstrapolować także na ludzi, naukowcy podawali przez sześć kolejnych dni, siedmiorgu ochotnikom najwyższą dopuszczalną przez WHO dzienną dawkę sacharozy – 5mg/kg masy ciała. Czworo z przebadanych osób wykazywało oznaki nietolerancji glukozy. Naukowcy na łamach strony internetowej Nature ogłosili, że sztuczne słodziki "mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia epidemii [cukrzycy], którą miały w zamyśle zwalczać."

Dyskusja

Takie radykalne wnioski spotykają się z różnymi reakcjami środowiska naukowego. Wielu z nich podkreśla, że badania te są niezwykle ciekawe i obiecujące, jednak w obecnym stadium nie należy też przywiązywać do nich zbyt dużej wagi. Kontrowersje budzi zaledwie siedmioosobowa grupa badanych osób, z których jedynie cztery potwierdziły hipotezę badaczy – takie rezultaty nie wydają się na razie przekonujące dla części naukowców. Podobnie, różnice między typową dietą myszy i ludzi (mysz znacznie mniej energii zdobywa poprzez spożywanie węglowodanów niż człowiek) wskazują na konieczność zastosowania nieco innej miary przy porównywaniu oddziaływania sacharozy na te odmienne gatunki.

Lukratywny przemysł sztucznych słodzików może się zatem na razie specjalnie nie przejmować doniesieniami naukowców, gdyż substancje te nadal uchodzą za pomocne przynajmniej w częściowej redukcji otyłości. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, o czym warto pamiętać wybierając się na zakupy.

Żródło:  http://www.twojaeuropa.pl/4736/sztuczne-slodziki-moga-przyczyniac-sie-do-wzrostu-ryzyka-zachorowan-na-cukrzyce

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.