Data publikacji: 12.12.2014

Szwedzkie miasto Kiruna w trakcie przenoszenia

Jak przenieść całe miasto? No właśnie.
Kiruna – północne miasto Szwecji jest w trakcie przenoszenia. Wszystko z powodu położenia miasta na terenie kopalni rudy żelaza, która powoduje ogromne szkody.


Proces przebudowy
Proces przenoszenia miasta będzie trwał latami. Kiruna zostanie przeniesiona o kilka kilometrów w bezpieczne miejsce, wolne od złóż kopalni. Ludzie muszą się przeprowadzić, budynki trzeba zburzyć lub przenieść. Takie przedsięwzięcie nie miało jeszcze miejsca w skali światowej.
8 stycznia 2007 roku władze miasta podjęły historyczną decyzję o przeniesieniu centrum miasta na północny-zachód ku stokowi górskiemu Luossavaara, na którym prawie nic się nie znajduje.
 
Państwowa spółka górnicza LKAB przedstawiła szkic, który ilustruje, w jaki sposób ciało rudy jest nachylone pod kątem 60 stopni w dół, w kierunku miasta. Ziemia zaczyna się poruszać, co powoduje coraz częstsze pęknięcia, które negatywnie wpływają na powierzchnię miasta.
Metoda, którą LKAB stara się wydobyć rudy żelaza to uniknięcie deformacji powierzchni gleby poprzez wypełnianie pustych przestrzeni w skałach, odpadami powstałymi przy wydobywaniu surowca.
Miasto jest usytuowane na wzgórzu, co powoduje większy nakład pracy nad wykopaliskami.
Dziś główny poziom równowagi to ok. 1045 m, który znajduje się 800 m poniżej powierzchni. Spółka górnicza LKAB zadecydowała jednak o głębszych wykopaliskach do nowo ustalonego poziomu 1365 m, co świadczy o rozpoczętych już pracach, które przypuszczalnie mają zakończyć się w 2030 roku.
Do tak ogromnego projektu brakuje pomocnych rąk, dlatego też w rejonie Kiruny istnieje ogromne zapotrzebowanie na podwykonawców i kontrahentów, nie tylko z branży górniczej lecz przede wszystkim budowlanej.
 
Inwestycje
W ostatnich latach przeprowadzono wiele kosztownych inwestycji w podstawową infrastrukturę, tj. nowe linie kolejowe, sieci energetyczne oraz instalacje hydrotechniczne. W wyniku coraz to nowych umów podejmowanych pomiędzy urzędem miasta a spółką górniczą, którzy skupiają się nad powstaniem i rozwojem nowego centrum, powstają również rozległe dyskusje o sposobie przekształcenia starej części miasta w park przemysłowy.
Faktem jest, iż powstała okazja zbudowania nowego miasta wiążę się z ogromnymi możliwościami dla jego mieszkańców. Wszystkie przyszłe budowle mają nabrać nowoczesnych form, są to szkoły, ratusz oraz inne równie ważne budynki. Nie tylko nowoczesny wygląd miasta staje się ważnym elementem lecz przede wszystkim nowe możliwości energooszczędne, dopasowane do współczesnych potrzeb, przynoszących oszczędności, tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji w celu przeznaczania pozostałych środków na szkolnictwo, służbę zdrowia oraz inne inwestycje lokalne.
 
Nowe miasto
Główna ulica nowego miasta ma nawiązywać do rudy żelaza, dlatego też będzie nosiła nazwę Malmvägen (ulica rudy). Ratusz oraz dworzec kolejowy, leżące naprzeciwko siebie ma dzielić rynek, a kościół ma znajdować się na cmentarzu.
Zakończono konkurs architektoniczny dla nowego miasta i nowego ratusza, a także plan rozwoju przyszłego centrum jest już opracowany. W czerwcu 2014 Rada Miasta przyjęła nowe umowy dotyczące likwidacji starej części miasta oraz rozwoju nowych jego obszarów. Budowa nowego ratusza ma zakończyć się w czerwcu 2017 r., a centrum i rynek handlowy mają być gotowe w 2018 r. Budowa pozostałych części nowego miasta trwać będzie przez kilkanaście najbliższych lat (10-15 lat).
 
Nowa Kiruna może zostać wyposażona w kolejkę liniową z lotniska do centrum miasta. W projektowaniu nowego miasta brało udział dziesięć międzynarodowych zespołów projektantów.
Jeżeli ta ekspansja okaże się sukcesem, może stać się ona przykładem dla innych światowych miast, które wymagają zmiany położenia, ugruntowanymi poprzez zmiany geologiczne oraz klimatyczne.
 
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.