Data publikacji: 06.04.2022

tand Up for Ukraine – Razem dla Ukrainy: uruchamianie środków finansowych i wsparcia dla Ukraińców w pełnym toku

Dwa dni przed światową konferencją darczyńców Stand Up For Ukraine, zwołaną wspólnie przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justina Trudeau, działania mobilizacyjne informacyjne mające na celu zapewnienie środków finansowych i wsparcia rzeczowego na rzecz narodu ukraińskiego są już w pełnym toku.


Komisja Europejska i rząd Kanady, we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen, wzywają rządy, przedsiębiorstwa prywatne i obywateli do wniesienia wkładu w te ogólnoświatowe działania solidarnościowe.

Środki finansowe i inne rodzaje wsparcia zgromadzone 9 kwietnia zostaną przeznaczone na zaspokojenie potrzeb osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie oraz osób, które musiały uciekać z kraju przed rosyjską inwazją.

W szczególności:

  • Jeśli chodzi o 4 mln osób, które już szukają schronienia w UE, oraz inne osoby, które prawdopodobnie do UE przybędą: środki te zostaną wykorzystane na zaspokojenie ich krótko- i średnioterminowych potrzeb w państwach członkowskich UE, począwszy od wyżywienia, poprzez zapewnienie zakwaterowania i opieki medycznej aż po edukację i zatrudnienie.
  • Jeśli chodzi o 6,5 mln osób, w tym 2,5 mln dzieci, które musiały opuścić swoje domy, ale pozostały na Ukrainie i są obecnie wewnętrznie przesiedlone: fundusze i pomoc rzeczowa zapewnią im niezbędną opiekę humanitarną.

Deklaracje zostaną ogłoszone podczas okrągłego stołu zwołanego przez przewodniczącą von der Leyen i premiera Trudeau w sobotę 9 kwietnia w godz. 15.00–16.00 czasu środkowoeuropejskiego. W uznaniu zasadniczej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed inwazją na Ukrainę odbędzie się w Warszawie konferencja „Stand Up For Ukraine".

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w tym wydarzeniu osobiście, wraz z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, a premier Trudeau będzie w nim uczestniczył zdalnie.

Do udziału zaproszono również uchodźców i przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla uchodźców.

 

W jaki sposób można wnieść swój wkład

Rządy i przedsiębiorstwa prywatne, które chcą wnieść wkład finansowy, proszone są o skontaktowanie się z Komisją Europejską na adres e-mail: NEAR-SGUA-UKRAINE-CLEARING-HOUSE@ec.europa.eu

Komisja Europejska stworzyła również system przekazywania darowizn rzeczowych z sektora prywatnego do Ukrainy, Mołdawii i sąsiednich państw członkowskich UE, aby pomóc zaspokoić potrzeby osób wewnętrznie przesiedlonych i osób, które uciekły z kraju.

Komisja Europejska będzie koordynować dostarczanie na dużą skalę darowizn rzeczowych obejmujących najbardziej potrzebne produkty, takie jak leki, szczepionki, sprzęt medyczny, namioty, łóżka i koce ratunkowe.

Przedsiębiorstwa, które chcą dokonać takiego wsparcia rzeczowego, proszone są o skontaktowanie się z Komisją Europejską na adres e-mail: ECHO-private-donations@ec.europa.eu

Ponadto osoby fizyczne mogą wnieść wkład finansowy za pośrednictwem GlobalGiving, specjalnej platformy organizacji Global Citizen.

 

Kontekst

Internetowa konferencja darczyńców Stand Up For Ukraine zakończy szerszą kampanię w mediach społecznościowych rozpoczętą w sobotę 26 marca przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z organizacją Global Citizen. 

Stanowi ona odpowiedź na wezwanie do udzielenia wsparcia wystosowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Celem kampanii jest pozyskanie funduszy i innych rodzajów wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie.

W uznaniu zasadniczej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed inwazją na Ukrainę odbędzie się w Warszawie konferencja „Stand Up For Ukraine".

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w tym wydarzeniu osobiście, wraz z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, a premier Trudeau będzie w nim uczestniczył zdalnie.

Do zdalnego udziału został zaproszony również prezydent Zełenski.

Aktualnie w Ukrainie jest 6,5 mln osób wewnętrznie przesiedlonych. Ponadto Unia Europejska przyjęła dotychczas ponad 4 mln uchodźców. Polska przyjęła już ponad 2,5 mln uchodźców i odgrywa istotną rolę jako miejsce, w którym skupia się pomoc humanitarna przekazywana do Ukrainy z całej Europy.

 

Dalsze informacje

Pytania i odpowiedzi

Kampania Stand Up for Ukraine – Razem dla Ukrainy

UE wspiera Ukrainę

Reakcja Kanady na rosyjską inwazję na Ukrainę

Wsparcie dla Ukrainy – strona internetowa polskiego rządu w języku ukraińskim

 

Uruchamianie środków finansowych i wsparcia dla Ukraińców Pobierz (40.051 kB - PDF)

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.