Data publikacji: 11.10.2011

Trwa Europejski Tydzień Regionów i Miast

W dniu 10 października w Brukseli rozpoczęła się dziewiąta edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, DNI OTWARTE 2011.


W uroczystości otwarcia udział wzięli przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, przewodnicząca Komitetu Regionów, Mercedes Bresso, oraz komisarz ds. polityki regionalnej, Johannes Hahn. W wydarzeniu tym, współorganizowanym przez Komisję i Komitet Regionów, bierze udział ponad 6 000 partnerów regionalnych i lokalnych z ponad 200 regionów UE oraz ośmiu państw spoza UE. Jest to pierwsza okazja, aby omówić propozycje Komisji dotyczące nowego podejścia do polityki spójności UE (IP/11/1159).
 
Komisarz ds. polityki regionalnej, Johannes Hahn, powiedział: „DNI OTWARTE 2011 stanowią niepowtarzalną szansę dla naszych partnerów regionalnych do udziału w debacie na temat przyszłości polityki spójności, która jest obecnie w szczytowej fazie. Komisja przedstawiła gruntowny przegląd tej polityki oraz stworzyła podstawy dla poprawy oddziaływania inwestycji współfinansowanych przez UE. Teraz liczymy na aktywne wsparcie regionów i miast w przełożeniu celów UE w zakresie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia na inteligentne inwestycje i projekty.”
 
Przewodnicząca Komitetu Regionów, Mercedes Bresso, dodała: „Tegoroczne DNI OTWARTE nie mogłyby odbywać się w bardziej właściwym czasie. Jest to pierwsza okazja do dyskusji na temat pakietu legislacyjnego w sprawie przyszłej polityki regionalnej. W czasach kryzysu musimy dopilnować, aby każde euro wydane na poziomie UE przynosiło realne i odczuwalne skutki oraz wzmacniało poczucie solidarności obywateli. Dokonamy dokładnej analizy propozycji Komisji w tym względzie i zobaczymy, gdzie można je jeszcze ulepszyć w interesie regionów i miast Europy.”
 
Kontekst
Pod hasłem „Inwestowanie w przyszłość Europy – regiony i miasta zapewniające inteligentny i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu” odbędzie się ponad 100 seminariów, które skoncentrują się na trzech tematach:
-           Strategia „Europa 2020”: seminaria będą okazją do zaprezentowania i omówienia sposobu, w jaki polityka spójności oraz regiony i miasta przyczyniają się do inteligentnego i zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu.
-           Lepsza realizacja: debaty skupią się na lepszej realizacji polityki spójności, na przykład poprzez wspólne ramy strategiczne, obejmujące wszystkie fundusze UE o oddziaływaniu terytorialnym w okresie od 2014 do 2020 r.
-           Znaczenie aspektu geograficznego: dyskusje będą poświęcone zintegrowanym strategiom terytorialnym na rzecz regionów, miast, obszarów transgranicznych i makroregionów. Ponadto w ramach Uniwersytetu DNI OTWARTYCH wybrani znani naukowcy z różnych państw europejskich, specjalizujący się w badaniach obszarów miejskich i regionów, zaprezentują 10 wspólnych wykładów i seminariów. Szereg seminariów prowadzonych z państwami uczestniczącymi w inicjatywie Partnerstwo Wschodnie, Chinami, Ameryką Łacińską, Ukrainą i Australią umożliwi wymianę doświadczeń w zakresie polityki regionalnej na poziomie światowym.
 
„Punkt spotkań”
W centrum uwagi tegorocznego „Punktu spotkań”, mieszczącego się w siedzibie Komitetu Regionów, będą partnerstwa publiczno-prywatne. W trakcie seminariów i sesji z udziałem ekspertów z władz regionalnych i lokalnych, instytucji finansowych i prywatnych przedsiębiorstw zaprezentowanych zostanie 65 studiów przypadków dotyczących partnerstw publiczno-prywatnych z 19 państw i z różnych sektorów, takich jak technologia informacyjna, transport, energetyka, rozwój obszarów miejskich, telekomunikacja itp.
 
Europa w Twoim regionie/mieście
Oprócz seminariów odbywających się w Brukseli, w okresie od września do listopada, pod hasłem „Europa w moim regionie/mieście” zaplanowano 253 wydarzenia lokalne odbywające się we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, a także w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Islandii, Czarnogórze, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.
 
Dodatkowe informacje:
 
DNI OTWARTE można również śledzić w serwisie Twitter @EU_Regional (hasło: #euopendays) lub można dołączyć do innych uczestników DNI OTWARTYCH pod adresem RegioNetwork 2020.
 
Wszystkie zdjęcia z wydarzenia będą dostępne w serwisie Flickr.
 
Inne najważniejsze kwestie związane z programem:
 
ZAŁĄCZNIK
Najważniejsze punkty DNI OTWARTYCH to:
-           Sesja inauguracyjna, dnia 10 października, 15:00-18:00, sala posiedzeń plenarnych PE: W sesji uczestniczyć ma do 1 100 przedstawicieli szczebla lokalnego i regionalnego. Po przemówieniach powitalnych Danuty Hübner, przewodniczącej komisji REGI Parlamentu Europejskiego, Johannesa Hahna i Mercedes Bresso, główne przemówienia wygłoszą Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, oraz Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego w Polsce. Druga część rozpocznie się od prezentacji Johannesa Hahna na temat proponowanych rozporządzeń dotyczących polityki spójności UE na lata 2014-2020, a następnie odbędzie się debata wokół trzech kluczowych tematów DNI OTWARTYCH.
-           Posiedzenie komisji REGI i COTER, dnia 11 października, 9: 00-10: 45, Komitet Regionów: Publiczne posiedzenie komisji parlamentarnej i komisji Komitetu Regionów dotyczące polityki spójności UE będzie okazją do omówienia wniosków legislacyjnych i skoncentruje się na terytorialnym wymiarze polityki spójności po 2013 r.
-           Specjalna sesja plenarna, dnia 13 października, 9: 30-11: 15, budynek Charlemagne: Sesja ta zostanie poświęcona roli funduszy w ramach nowych wspólnych ram strategicznych oraz kwestii powiązania inwestycji w ramach polityki spójności, polityki rozwoju obszarów wiejskich i polityki rybołówstwa ze strategią „Europa 2020”. Podczas sesji spotkają się komisarze Johannes Hahn, László Andor i Maria Damanaki.
Źródło: IP/11/1161
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.