Data publikacji: 25.06.2015

UE a problemy transgraniczne

UE zainwestuje ponad 226 mln euro, aby rozwiązać główne problemy transgraniczne i wykorzystać potencjał polsko-czeskich regionów przygranicznych


Komisja Europejska przyjęła dzisiaj nowy program transgraniczny dla Czech i Polski. Program o nazwie Interreg obejmuje osiem regionów po obu stronach granicy, a jego środki to ponad 266 mln euro, przy czym wkład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 226 mln EUR.

Corina Crețu, komisarz ds. polityki regionalnej, powiedziała: „Przyjęty dziś program stanowi konkretną odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionów przygranicznych w Polsce i w Czechach. Niezależnie od tego, czy chodzi o edukację, turystykę czy zarządzanie ryzykiem, ten wspierany przez UE program transgraniczny pokazuje, że współpraca w rozwiązywaniu wspólnych problemów ma sens".

W regionach objętych programem występuje wysokie bezrobocie, dlatego też program kładzie szczególny nacisk na pośrednie wsparcie na rzecz zatrudnienia poprzez wykorzystanie potencjału sektora turystycznego. Mimo iż turystyka stanowi szansę rozwoju gospodarczego w tym obszarze górskim, obecnie potencjał ten nie jest wystarczająco wykorzystywany, głównie z powodu niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury transportowej.

Regiony te w szczególności borykają się z wysokim bezrobociem wśród młodzieży. Brak odpowiednich umiejętności, w tym językowych, stanowi przeszkodę w odkrywaniu możliwości związanych z położeniem przygranicznym. W związku z tym program obejmuje środki mające na celu rozwój umiejętności młodych ludzi oraz wyeliminowanie przeszkód administracyjnych utrudniających im wejście na wspólny rynek pracy, w szczególności w odniesieniu do wzajemnego uznawania kwalifikacji.

Ponadto program będzie również uwzględniał kwestię zapobiegania ryzyku. Przewiduje się opracowanie zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem, obejmującego aspekty prawne, techniczne i proceduralne.

Spodziewane wyniki to m.in.:

  • 101 km przebudowanych lub zmodernizowanych dróg
  • wsparcie 24 zespołów ratowniczych i ds. bezpieczeństwa oraz zespołów zarządzania kryzysowego
  • uczestnictwo 4 tyś. młodych ludzi we wspólnych projektach edukacyjnych i programach szkoleniowych dotyczących transgranicznego wspierania zatrudnienia, możliwości kształcenia oraz szkolnictwa wyższego i szkoleń 
  •  

Kontekst:

Program Interreg V-A obejmuje następujące regiony w Czechach i w Polsce:

  • w Czechach: kraj liberecki (Liberecký kraj), hradecki (Královehradecký kraj), pardubicki (Pardubický kraj), ołomuniecki (Olomoucký kraj) i morawsko-śląski (Moravskoslezský kraj),
  • w Polsce: województwo śląskie: podregiony bielski i rybnicki, województwo dolnośląskie: podregiony jeleniogórski i wałbrzyski, województwo opolskie: podregiony nyski i opolski. W Polsce program obejmuje również terytorium powiatu strzelińskiego (podregion wrocławski w województwie dolnośląskim) i powiatu pszczyńskiego (podregion tyski w województwie śląskim). 
  •  

Instytucja zarządzająca:

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej

Departament Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Staroměstské náměstí 6

110 15 Praha 1

RNDr. Jiří Horáček

email: horjir@mmr.cz

www.mmr.cz 

Dodatkowe informacje:

Budżet piątego okresu programowania Interreg na lata 2014–2020 wynosi 10,1 mld EUR. Środki te zostaną zainwestowane w przeszło 100 programów współpracy między regionami oraz partnerami terytorialnymi, społecznymi i gospodarczymi. W budżecie tym znalazły się także środki z EFRR przeznaczone dla państw członkowskich na udział w programach współpracy zewnętrznej UE, finansowanych z innych instrumentów (Instrument Pomocy Przedakcesyjnej oraz Europejski Instrument Sąsiedztwa).

  • 60 programów transgranicznych – Interreg V-A – wzdłuż 38 granic wewnętrznych UE. Wkład z EFRR: 6,6 mld EUR
  • 15 programów współpracy międzynarodowej – Interreg V-B – obejmujących większe obszary współpracy, takie jak region Morza Bałtyckiego, Alp i Morza Śródziemnego. Wkład z EFRR: 2,1 mld EUR
  • Międzyregionalny program współpracy (INTERREG VC) oraz 3 programy sieciowe (Urbact III, Interact III oraz ESPON) obejmują wszystkie 28 państw członkowskich UE. Zapewniają one ramy dla wymiany doświadczeń między instytucjami regionalnymi i lokalnymi w różnych państwach. Wkład z EFRR: 500 mln EUR.
  • 12 programów współpracy transgranicznej Interreg-Instrument Pomocy Przedakcesyjnej (IPA). Wkład z EFRR: 242 mln EUR
  • 16 programów współpracy transgranicznej Interreg-Europejski Instrument Sąsiedztwa. Wkład z EFRR: 634 mln EUR

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.