Data publikacji: 05.09.2014

UE daje 140 mln euro na walkę z wirusem Ebola

W dniu dzisiejszym Komisja Europejska ogłosiła, że przeznaczy 140 mln euro dla następujących państw w Afryce Zachodniej obecnie dotkniętych wirusem Ebola: Gwinei, Sierra Leone, Liberii i Nigerii.


Celem tego nowego pakietu na kwotę 38 mln euro jest konkretnie udzielenie pomocy rządom tych państw we wzmocnieniu ich usług zdrowotnych (na przykład poprzez wzmocnienie ośrodków leczenia lub wsparcie dla pracowników służby zdrowia), zarówno w czasie kryzysu, jak i w fazie wychodzenia z kryzysu. Pakiet ten zapewni również wsparcie w dziedzinie bezpieczeństwa żywnościowego, infrastruktury wodnej i sanitarnej, które mają zasadnicze znaczenie pod względem ochrony zdrowia ludności.

Ogłaszając w dniu dzisiejszym decyzję o udzieleniu wsparcia podczas oficjalnej wizyty w Beninie, europejski komisarz ds. rozwoju, Andris Piebalgs, powiedział: „obecny kryzys Ebola nadal jest niezwykle niepokojący;nie tylko ze względu na oczywisty wpływ na usługi zdrowotne, ale także ze względu na szerszy zakres wyzwań, jakie stwarza on w regionie pod względem stabilności gospodarczej, bezpieczeństwa żywnościowego, infrastruktury wodnej i sanitarnej. Nasz pakiet pokazuje, że UE pozostaje zdeterminowana, aby zapewnić silną, skoordynowaną reakcję międzynarodową i dołożyć wszelkich starań, aby pomóc rządom w tych krajach w dziedzinach, w których jest to najbardziej potrzebne".

„Sytuacja zmierza ku gorszemu, pomimo odważnych działań organizacji humanitarnych i pomimo wczesnej i znaczącej pomocy udzielanej przez społeczność międzynarodową, w tym UE.Pomagamy poprawić sytuację na miejscu, jednak potrzeby przewyższają możliwości reakcji ze strony społeczności międzynarodowej.Musimy połączyć nasze wysiłki i zapewnić odpowiedni transport lotniczy i sprzęt medyczny na potrzeby naszych partnerów w celu zwalczania tego zagrożenia", powiedziała Kristalina Georgijewa, komisarz UE ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego.

‎‎‎‎Łączny pakiet o wartości 140 mln euro zostanie podzielony w następujący sposób:

  • 38 mln euro na rzecz wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej, w tym w dziedzinie opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa żywnościowego, infrastruktury wodnej i sanitarnej;
  • 5 mln euro na rzecz dostarczania ruchomych laboratoriów do wykrywania wirusa i szkolenia pracowników służby zdrowia (w ramach Instrumentu na rzecz przyczyniania się do Stabilności i Pokoju);
  • 97,5 mln euro zostanie przeznaczonych na operacje wsparcia budżetowego na rzecz Liberii i Sierra Leone w celu wzmocnienia zdolności rządów tych państw do świadczenia usług publicznych – w szczególności opieki zdrowotnej – i stabilności makroekonomicznej.

Kontekst

Fakt, że dotknięte kryzysem kraje Afryki Zachodniej doświadczyły gwałtownego wzrostu liczby przypadków wirusa Ebola pokazuje między innymi niedostatki ich obecnych systemów opieki zdrowotnej. Rozprzestrzenianie się wirusa można kontrolować za pomocą adekwatnych metod i narzędzi, ale także poprzez aktywne zaangażowanie lokalnych i międzynarodowych partnerów. Wszelkie inne środki mające na celu odizolowanie tych państw zaogniłyby tylko sytuację.

Kilka europejskich zespołów specjalistów z projektu europejskiego mobilnego laboratorium ds. groźnych chorób zakaźnych zostało wysłanych do Gwinei i Nigerii (a jeden przybędzie do Liberii w przyszłym tygodniu), z mobilnymi laboratoriami w celu wsparcia diagnostyki wirusowej gorączki krwotocznej, szybkich analiz próbek i potwierdzenia przypadków.

Komisja Europejska zintensyfikowała swoją reakcję na epidemię od marca 2014 r. i obiecała przeznaczyć łącznie kwotę 11,9 mln euro na pomoc humanitarną (w tym 8 mln euro z 38 mln euro, o których mowa powyżej w celu wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej). Eksperci ds. pomocy humanitarnej zostali rozmieszczeni w regionie; monitorują oni sytuację i współpracują z organizacjami partnerskimi i władzami lokalnymi.

Jest to pierwszy wybuch pandemii spowodowanej wirusem Ebola odnotowany w regionie. Zarażenie wysoce zakaźnym, przenoszonym z człowieka na człowieka wirusem Ebola następuje poprzez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi.

Komisja Europejska ściśle współpracuje także z państwami członkowskimi UE w ramach Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia w celu przekazywania im informacji na temat najnowszych zmian oraz zapewnienia synchronizacji środków. Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia zatwierdził ulotkę ze wskazówkami dla podróżnych dostępną we wszystkich językach UE.


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.