Data publikacji: 17.10.2014

UE może zakazać importu ryb ze Sri Lanki w związku z nielegalnymi połowami

UE zaproponowała wprowadzenie zakazu importu ryb ze Sri Lanki w reakcji na nielegalne połowy. Cieszy ją przy tym, że kilka innych krajów zobowiązało się rozwiązać ten problem na swoim terytorium.


Od czterech lat UE prowadzi rozmowy ze Sri Lanką na temat nielegalnych i nieraportowanych połowów. Unia walczy z tym procederem, gdyż grozi on wyczerpaniem zasobów rybnych, niszczy siedliska morskie i działa na szkodę rybaków, którzy prowadzą legalne połowy.

Zakaz importu ryb ze Sri Lanki zaproponowano, ponieważ kraj ten nie zdołał udowodnić, że w okresie tych czterech lat podjął właściwe środki przeciw nielegalnym połowom. Oznacza to, że:

  • nie przestrzegał przepisów międzynarodowych
  • nie posiada odpowiedniego systemu monitorowania statków
  • nie przewidział wystarczających środków odstraszających.

W 2013 r. do UE zaimportowano ze Sri Lanki 7,4 tys. ton ryb o łącznej wartości 74 mln euro. Zakaz ma wejść w życie w styczniu 2015 r.

Poprawa sytuacji w innych krajach

Jednocześnie EU ogłosiła, że pięć innych państw, które wraz ze Sri Lanką otrzymały formalne ostrzeżenia w listopadzie 2012 r. – Belize, Fidżi, Panama, Togo i Vanuatu – poczyniło od tego czasu znaczące postępy.

UE jest zadowolona z ich działań – kraje te wprowadziły nowe przepisy, usprawniły monitorowanie i kontrolę działalności połowowej oraz dały dowody swojego zaangażowania w zwalczanie nielegalnych połowów.

Dlatego też dotychczasowe ograniczenia w imporcie ryb z Belize mogą teraz zostać zniesione.

Walka z nielegalnymi połowami

Szacuje się, że co roku na całym świecie poławia się nielegalnie od 11 do 26 mln ton ryb o łącznej wartości około 10 mld euro. Stanowi to co najmniej 15 proc. wszystkich połowów.

W 2010 r. zaczęły w UE obowiązywać przepisy, których celem jest zapobieganie sprzedaży w Europie nielegalnie złowionych ryb.

Przewidują one:

  • prowadzenie dochodzeń w sprawie statków podejrzanych o nielegalne połowy
  • odmowę importu
  • współpracę z krajami spoza UE w celu usprawnienia kontroli.

Pochodzenie ryb importowanych do UE i eksportowanych z UE oraz legalność połowów muszą poświadczać odpowiednie certyfikaty.

Komunikat prasowy – nielegalne połowy

Źródło: http://ec.europa.eu/news/agriculture/141015_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.