Data publikacji: 23.03.2010

UE obchodzi 25. rocznicę ustanowienia „Europejskich Stolic Kultury”

W dniach 23-24 marca Komisja Europejska uczci 25. rocznicę ustanowienia „Europejskich Stolic Kultury”. Z tej okazji w Brukseli zorganizowane zostaną konferencja i wystawa, w których weźmie udział ponad 400 przedstawicieli byłych, obecnych i przyszłych stolic oraz organizatorów działalności kulturalnej.


Przewodniczący José Manuel Barroso oraz komisarz Androulla Vassiliou otworzą tę uroczystość wraz z Doris Pack, przewodniczącą Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego. Konferencja ma na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, jak również ocenę skutków „Europejskich Stolic Kultury” od jej początków w 1985 r.
 
Przewodniczący Barroso oświadczył: „Niniejsza inicjatywa jest wyraźnym przykładem zaangażowania UE w kwestię różnorodności kulturowej i tego, jak kultura może jednoczyć ludzi w całej Europie. Chciałbym podziękować wszystkim miastom, które pełniąc rolę stolic, przyczyniły się do rozwoju Europy, i życzę „Europejskim Stolicom Kultury” wszelkiej pomyślności przez następne 25 lat.”
 
Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, powiedziała: „25. rocznica będzie okazją do refleksji na temat niezwykłego sukcesu „Europejskich Stolic Kultury” jako siły napędowej dla kreatywności, tworzenia nowych miejsc pracy, włączenia społecznego, rewitalizacji i turystyki. Inicjatywa ta jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Europie i jestem przekonana, że przez kolejne 25 lat nadal będzie ona reprezentować to, co najlepsze w Europie.”
 
Pierwszy dzień konferencji jest poświęcony oficjalnym obchodom, jak również wymianie poglądów pomiędzy reprezentantami byłych, obecnych i przyszłych stolic. Drugi dzień będzie miał bardziej strategiczny wymiar i będzie okazją do przyjrzenia się skutkom i dorobkowi inicjatywy.
 
Odkąd Ateny zostały pierwszą Europejską Stolicą Kultury w 1985 r., tytuł ten uzyskało ponad 40 miast z całej Europy. W tym roku tytuł ten przyznano następującym miastom: Essen dla Zagłębia Ruhry (Niemcy), Pecz (Węgry), i Stambuł (Turcja).
 
Głównymi celami projektu „Europejskie Stolice Kultury” są:
-           podkreślenie bogactwa i różnorodności kultur europejskich;
-           promowanie wzajemnego zrozumienia pomiędzy obywatelami europejskimi;
-           wzmacnianie poczucia przynależności do tej samej europejskiej rodziny poprzez zwiększanie świadomości na temat wspólnych korzeni europejskich i ambicji na przyszłość.
 
Projekt „Europejskie Stolice Kultury” jest także niepowtarzalną okazją do rewitalizacji miast w długoterminowej perspektywie przez ożywienie ich życia kulturalnego, branż związanych z twórczością oraz przekształcenia ich wizerunku.
 
Autorami projektu „Europejskie Stolice Kultury” byli: nieżyjąca już Melina Mercouri, była minister kultury Grecji, oraz Jack Lang, pełniący tę samą funkcję we Francji. (Poniżej znajduje się pełna lista stolic).
 
Więcej informacji
 
O obchodach
 
O Europejskich Stolicach Kultury
 
Więcej o Europejskich Stolicach Kultury także w marcowym biuletynie Europe Direct Poznań .
 
 
Europejskie Stolice Kultury 1985-2011
 
1985 : Ateny (Grecja)
1986 : Florencja (Włochy)
1987 : Amsterdam (Holandia)
1988 : Berlin (Niemcy)
1989:   Paryż (Francja)
1990 : Glasgow (Wielka Brytania)
1991 : Dublin (Irlandia)
1992 : Madryd (Hiszpania)
1993 : Antwerpia (Belgia)
1994:   Lizbona (Portugalia)
1995 : Luksemburg (Luksemburg)
1996 : Kopenhaga (Dania)
1997    Saloniki (Grecja)
1998:   Sztokholm (Szwecja)
1999:   Weimar (Niemcy)
2000 : Bergen (Norwegia), Bolonia (Włochy), Bruksela (Belgia), Helsinki (Finlandia), Kraków (Polska), Praga (Czechy), Reykjavík (Islandia), Santiago de Compostela (Hiszpania)
2001:   Rotterdam (Holandia) i Porto (Portugalia)
2002 : Brugia (Belgia) i Salamanka (Hiszpania)
2003 : Graz (Austria)
2004 : Genua (Włochy) i Lille (Francja)
2005 : Cork (Irlandia)
2006 : Patras (Grecja)
2007 : Sibiu (Rumunia) i Luksemburg (Luksemburg)
2008 : Liverpool (Wielka Brytania) i Stavanger (Norwegia)
2009 : Wilno (Litwa) i Linz (Austria)
2010 : Stambuł (Turcja), Essen dla Zagłębia Ruhry (Niemcy) i Pecz (Węgry)
2011 : Turku (Finlandia) i Tallinn (Estonia)
2012 : Guimarães (Portugalia) i Maribor (Słowenia)
2013 : Marsylia (Francja) i Koszyce (Słowacja)

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.