Data publikacji: 15.02.2010

UE wspiera Grecję

UE obiecuje pomóc Grecji, ale będzie to pomoc na poziomie politycznym, a nie finansowym - ustalili w Brukseli 12 lutego przywódcy 27 krajów UE. To pierwszy szczyt, zwołany przez nowego prezydenta Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.


Miał on charakter nieformalny, odbywał się nawet nie tam gdzie zwykle, czyli w budynku Justus Lipsius, ale w Bibliotece Solvay, niedaleko Parlamentu Europejskiego.
  
Przywódcy UE przyjęli deklarację, w której wyrazili solidarność z pogrążoną w kryzysie ekonomicznym Grecją i obiecali jej wsparcie polityczne. Deklaracja ta ma zapewnić stabilność wspólnej, europejskiej waluty euro.
 
To jest tekst, który odzwierciedla wolę polityczną. Jesteśmy zaangażowani zarówno w kwestii odpowiedzialności, której wymagamy od Grecji jak i naszej solidarności - powiedział prezydent Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na zakończenie szczytu.
 
W deklaracji jest mowa o tym, że "członkowie strefy euro podejmą zdeterminowane i skoordynowane działania, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - zagwarantować finansową stabilność strefy euro i że wszyscy jej członkowie muszą prowadzić stabilną politykę ekonomiczną" 
 
W deklaracji nie ma mowy o wsparciu finansowym dla Grecji, ze strony UE. Grecja nie prosiła o taką pomoc - tłumaczy szef KE Jose Barroso.
 
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przekonywał, że polityczne wsparcie udzielone Grecji powinno wystarczyć, żeby uniknąć osłabienia europejskiej waluty. Grecja nie jest sama - zapewniał Sarkozy.
 
Grecja ma problem przede wszystkim z wysokim, bo sięgającym 12,7 proc. PKB deficytem budżetowym i dlatego przywódcy UE zobowiązali Grecję, do jego zmniejszenia w tym roku o 4 procent. Gdyby się okazało, że nie jest wykonalne, do akcji może wkroczyć Komisja Europejska, która w ramach tzw. procedury nadmiernego deficytu, może podjąć stosowne kroki.
 
Przywódcy UE zajmowali się także strategią 2020. Celem strategii UE 2020 jest bardziej ekologiczny wzrost gospodarczy, który jednocześnie ma zapobiegać kryzysowi, z jakim mamy teraz do czynienia. Chodzi o promowanie gospodarki opartej na wiedzy i bardziej przyjaznej dla środowiska. Strategia będzie omawiana przez przywódców UE, podczas marcowego szczytu UE, zostanie przyjęta na czerwcowym szczycie.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.