Data publikacji: 08.01.2015

Ukraina: więcej pomocy z UE

Komisja Europejska jest gotowa udzielić dalszej pomocy Ukrainie, która boryka się z głęboką recesją. Negatywny wpływ na gospodarkę ma konflikt na wschodzie kraju.


KE zaproponowała nową pomoc makrofinansową w wysokości do 1,8 mld euro w formie pożyczek średnioterminowych. Nowy program muszą jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski oraz Rada Ministrów UE.
 
Ukraina: więcej pomocy z UE
Pakiet pomocowy ma pomóc Ukrainie pod względem gospodarczym i finansowym, aby mogła zmierzyć się z krytycznymi wyzwaniami, takimi jak słaby bilans płatniczy i zła sytuacja budżetowa. Intencją tej pomocy jest wsparcie nowego proreformatorskiego rządu we wzmocnieniu kraju i zmaganiu się z wyzwaniami gospodarczymi i politycznymi. Zaproponowana pomoc makrofinansowa będzie powiązana z konkretnymi reformami.
 
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: - Ukraina nie jest sama. Europa jednomyślnie popiera Ukrainę i program reform nowego rządu. Nasze czyny przemawiają głośniej niż nasze słowa. Unia Europejska udzieliła bezprecedensowego wsparcia finansowego, a dzisiejsza propozycja dowodzi, że jesteśmy gotowi kontynuować pomoc. Jest ona wyrazem europejskiej solidarności. Jak zawsze solidarność idzie w parze ze zobowiązaniem do przeprowadzenia reform, które są Ukrainie pilnie potrzebne. Pragniemy pomóc rządowi Ukrainy we wdrażaniu programu reform i zainicjowaniu zmian realnie poprawiających sytuację kraju i jego mieszkańców.
 
Z chwilą podjęcia decyzji w sprawie pomocy makroekonomicznej, niezbędnym warunkiem jej przekazania będzie skuteczna kontynuacja obecnego programu MFW dla Ukrainy oraz wdrożenie polityki gospodarczej i finansowej, zwłaszcza tej, która zostanie uzgodniona pomiędzy Komisją (działającą w imieniu UE) a rządem Ukrainy.
 
Obszary polityki, które Komisja uważa za istotne, obejmują dalszą konsolidację budżetową, kontynuację szeroko zakrojonych reform w sektorze energetycznym i bankowym oraz poprawę ogólnego zarządzania makroekonomicznego. Ważne będą także wzmocnienie zarządzania gospodarczego, zwiększenie przejrzystości i przeprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości oraz walka z korupcją, aby poprawić warunki działalności przedsiębiorstw i przyczynić się do trwałego wzrostu gospodarczego.
 
Jeśli Parlament Europejski i Rada przyjmą dzisiejszy wniosek Komisji, realizacja proponowanego nowego programu w wysokości 1,8 mld euro może zacząć się w 2015 roku i trwać do początku 2016 roku. Będzie to trzeci program pomocy makroekonomicznej dla Ukrainy od 2010 roku. Tylko w trakcie 2014 roku Komisja przekazała na rzecz Ukrainy w ramach istniejących programów 1,36 mld euro. Przekazania ostatniej transzy w ramach tych programów, wynoszącej 250 mln euro, można spodziewać się na wiosnę 2015 roku, pod warunkiem skutecznego wdrożenia przez Ukrainę uzgodnionych środków politycznych i utrzymania zadowalających wyników realizacji programu MFW.
 
Poza pomocą makrofinansową UE udziela Ukrainie wsparcia w formie preferencji handlowych, pomocy humanitarnej, pomocy rozwojowej i wsparcia budżetowego na rzecz reform.
 
Kontekst pomocy makrofinansowej
 
Pomoc makrofinansowa jest nadzwyczajnym instrumentem reagowania w sytuacji kryzysu, dostępnym dla krajów partnerskich, które zmagają się z poważnymi problemami z bilansem płatniczym. Ma ona charakter uzupełniający do pomocy udzielanej przez MFW. Pożyczki w ramach pomocy makrofinansowej są finansowane przez pożyczki i kredyty zaciągane przez UE na rynkach kapitałowych. Uzyskane środki są następnie pożyczane krajom będącym beneficjentami na podobnych warunkach finansowych.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.