Data publikacji: 11.04.2012

Unia bez granic? Ciągle są problemy

Swobodne przemieszczanie się jest jednym z głównych praw obywateli Unii Europejskiej.


Jednak zdaniem rumuńskiej europosłanki, Adiny-Ioany Vălean (Liberałowie i Demokraci) przekraczanie granic między krajami UE napotyka nadal liczne przeszkody. Deputowana jest autorką przyjętego właśnie przez PE sprawozdania, które proponuje sposoby na zniesienie tych ograniczeń.
 
Każdemu z obywateli UE przysługują prawa związane z wolnością przemieszczania się. Podstawowe z nich polega na tym, że można bez konieczności posiadania wizy poruszać się i osiedlać w granicach UE.
 
Prawo unijne pozwala też na to, by każdy mieszkaniec Unii startował i głosował w wyborach do PE i wyborach lokalnych odbywających się w dowolnym państwie UE. Zgodnie z prawem, obywatele Unii są też chronieni przez władze dyplomatyczne każdego innego kraju unijnego, a także mogą składać petycje do Parlamentu Europejskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich UE.
 
Przepisy unijne zezwalają również - pod pewnymi warunkami - wszystkim zainteresowanym na dostęp do dokumentów instytucji UE. Obywatele mogą też ubiegać się o pracę w służbie cywilnej UE. Według regulacji wspólnotowych, podczas tej rekrutacji zakazana jest dyskryminacja narodowościowa.
 
Parlament dostaje dużo skarg na łamanie swobód poruszania się
 
Do PE wpływa jednak wiele petycji, w których mowa jest o nieprzestrzeganiu prawa unijnego przez władze narodowe. W 2010 roku aż jedna czwarta wszystkich dotyczyła właśnie spraw związanych z ograniczeniem swobód przemieszczania się.
 
W parlamentarnym sprawozdaniu jest dużo przykładów tego rodzaju problemów. Niektóre z nich wiążą się z wydawaniem dokumentów, takich jak karty pobytu czy dokumenty podróży. Cudzoziemcy ubiegający się o kartę pobytu w Szwecji skarżyli się na to, że w wypadku odmowy nie mają prawa do odwołania się od tej decyzji. Z kolei Wielka Brytania wymaga od członków rodzin obywateli UE, którzy sami nie są mieszkańcami Wspólnoty Europejskiej, aby posiadali wizy wjazdowe.
 
Innego rodzaju trudności dotyczą odmawiania cudzoziemcom z innych państw unijnych prawa do świadczeń socjalnych w niektórych krajach, jak np. Wielka Brytania.
 
Obywatele narzekają także w petycjach na łamanie prawa rodzinnego - np. w wypadku rozwodów par mieszanych czy przyznawania opieki nad dzieckiem (na takie problemy napotkali m.in. polscy rodzice mieszkający w Niemczech). Z Polski pochodziły zaś m.in. skargi dotyczące nieuznawania związków zawieranych przez pary homoseksualne.
 
Osobna grupa spraw obejmuje dyskryminację na podstawie narodowościowej czy etnicznej - o takich przypadkach mówiło się we Włoszech (w stosunku do nauczycieli języków obcych) czy we Francji - w związku z polityką wobec Romów.
 
Obywatelu, kliknij na Solvit i Twoją Europę!
 
Sprawozdanie parlamentarne apeluje do mieszkańców Unii, aby korzystali z portali stworzonych do pomocy w takich kwestiach, to m.in. Solvit i Twoja Europa.
 
Swoją rolę w tej dziedzinie odgrywa także Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. Kontaktuje się na stale z władzami krajowymi i lokalnymi państw UE, proponując im szybkie rozwiązania. Przy tej okazji warto przypomnieć, że przyszły rok będzie Europejskim Rokiem Obywateli.
 
Sprawozdanie Adiny-Ioany Valean, przyjęte przez PE 29 marca, wzywa państwa członkowskie do usunięcia wszelkich barier prawnych i faktycznych w dziedzinie swobodnego przemieszczania się. Apeluje także do Komisji Europejskiej, aby umocniła ona politykę unijną idącą w tym kierunku.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.