Data publikacji: 21.06.2010

Unia chce podatku bankowego

Przywódcy państw UE chcą przywrócić wiarę w stabilność finansową Europy i lepiej zarządzać gospodarką. Unijni liderzy postanowili podać do wiadomości publicznej wyniki aktualnie prowadzonych testów dotyczących europejskich banków.


Ma to pokazać, że Europa jest stabilna finansowo pomimo dużego zadłużenia niektórych państw.
 
Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso wezwał unijnych polityków do ujawnienia wyników tzw. stress-testów, które wskazują, czy bank jest w stanie przetrwać zawirowania ekonomiczne.
 
Powinno to uspokoić inwestorów, dowodząc, że nie ma powodu do obaw, lub wskazując, z jakimi istniejącymi problemami trzeba będzie się zmierzyć - powiedział José Manuel Barroso. Trwa analiza sytuacji dwudziestu pięciu największych europejskich banków, wyniki poznamy w drugiej połowie lipca.
 
Politycy postanowili również ukarać rządy, które wydają więcej niż posiadają, wprowadzając nowe sankcje, ściślejszą kontrolę poziomu zadłużenia oraz surowszy nadzór nad polityką gospodarczą poszczególnych krajów.
 
W związku ze szczytem G20, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Toronto, poparli oni również pomysł nałożenia na instytucje finansowe podatku, który ma zapobiec sytuacji, w której za kolejny kryzys musieliby zapłacić podatnicy. Uczestnicy szczytu UE postanowili poruszyć kwestię wprowadzenia podatku bankowego na forum światowym.
 
17 czerwca na brukselskim szczycie przyjęto również plan na rzecz wzrostu gospodarczego w kolejnej dekadzie i postanowiono zaostrzyć sankcje w stosunku do Iranu, aby zmusić go do zaprzestania prac nad programem jądrowym. Uczestnicy szczytu zgodzili się także na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Islandią oraz na przystąpienie Estonii do strefy euro w przyszłym roku.
 
Niedawny kryzys finansowy poważnie nadwyrężył finanse publiczne - znaczne środki publiczne wykorzystano na ratowanie banków i pobudzanie wzrostu. Teraz, gdy gospodarka zaczyna mieć się lepiej, UE będzie realizować strategię Europa 2020 , której celem jest przeniesienie punktu ciężkości z zarządzania kryzysowego na dyscyplinę budżetową i reformy strukturalne.
 
W ramach strategii realizowane będą konkretne cele w dziedzinie zatrudnienia, edukacji, ubóstwa, zmian klimatycznych oraz badań i rozwoju. W ich osiągnięciu pomoże wyznaczenie dokładnie zaplanowanych celów krajowych. Postępy w tym zakresie będą monitorowane.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.