Data publikacji: 01.04.2010

Unia walczy z głodem

Komisja Europejska zamierza skuteczniej pomagać krajom rozwijającym się w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, zarówno w sytuacji nagłej potrzeby, jak i długofalowo. Chodzi o to, by eliminować ubóstwo i głód oraz zwiększyć skuteczność pomocy humanitarnej w sytuacjach kryzysowych, gdy brak żywności oznacza śmierć.


W 2010 r. miliard ludzi nadal cierpi z powodu głodu i niedożywienia.
 
Bezpieczeństwo żywnościowe obejmuje kwestie takie jak zapewnienie żywności, dostęp do niej oraz kwestie związane z jakością żywności. Komisja pragnie promować przyjazny środowisku model zrównoważonego rolnictwa, dostosowanego do realiów krajów rozwijających się i realiów rynkowych, zdolnego do zapewnienia żywności dostępnej dla wszystkich oraz o odpowiedniej wartości odżywczej.
 
W związku z powyższym koncentruje się na poprawie produktywności małych gospodarstw rolnych oraz zwiększeniu odporności społeczności wiejskich, poprawie zarządzania w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego oraz wzmocnieniu mechanizmów pomocowych dla najbardziej narażonych grup społecznych.
 
Zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego pozostaje kwestią o pierwszorzędnym znaczeniu dla UE - deklaruje Andris Piebalgs, komisarz UE ds. rozwoju. Jak mówił - nie można pogodzić się z faktem, że w 2010 r. miliard ludzi nadal cierpi z powodu głodu i niedożywienia.
 
Nowe ramy prawne dotyczące pomocy humanitarnej w zakresie żywności, które są uzupełnieniem ram dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego, definiują cele, zasady oraz podejście określające unijne wysiłki w zakresie walki z poważnymi przypadkami braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz niedożywienia w sytuacjach kryzysowych.
 
Punkt ciężkości położono na zapewnieniu pomocy osobom najbardziej narażonym w przypadku klęski, zwłaszcza kobietom i dzieciom, oraz na ochronie środków utrzymania, umożliwiających dotkniętym kryzysem społecznościom samodzielne wyżywienie się zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.
 
Nawet w sytuacjach kryzysowych istnieją bardziej skuteczne sposoby pomocy ludziom niż zwykła dystrybucja żywności. Możemy na przykład dostarczać dotkniętym klęską rolnikom nasiona i narzędzia, tak aby przezwyciężyli trudności - wyjaśnia Kristalina Georgieva, komisarz UE ds. pomocy humanitarnej.
 
Podczas oficjalnego śniadania z deputowanymi do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych w Nowym Jorku, poprzedzającego międzynarodową konferencję darczyńców na rzecz Haiti, komisarze Piebalgs i Georgieva rozmawiali o pomocy żywnościowej i bezpieczeństwie żywnościowym na Haiti.
 
Globalny problem głodu i niedożywienia zaostrzył się w ostatnich latach, co nie pozostało bez wpływu na rozwój ludzkości, stabilność społeczną i polityczną oraz osiągnięcie milenijnych celów rozwoju, przyczyniając się do cierpienia i strat w ludziach. Podwyżki cen żywności w latach 2007-2008 oraz kryzys finansowy w poważnym stopniu dotknęły kraje rozwijające się.
 
Nowa unijna polityka pozwoli krajom rozwijającym się wzmocnić cztery filary bezpieczeństwa żywnościowego zarówno w kontekście rozwoju jak i stanów wyjątkowych. Filary te to: (1) zwiększenie ogólnej dostępności żywności, (2) poprawa dostępu do żywności, (3) poprawa jej jakości oraz zapewnienie spożycia wystarczająco bogatej w składniki odżywcze żywności, a także (4) poprawa skuteczności zapobiegania sytuacjom kryzysowym oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
 
Komisja Europejska proponuje:
 
·         skoncentrować się na wspieraniu i intensyfikacji przyjaznego środowisku wydajnego rolnictwa w przypadku rolników małorolnych, zwłaszcza kobiet;
·         znacząco zwiększyć, tj. o 50 % do 2015 r., pomoc na rzecz badań z zakresu rolnictwa z perspektywy popytu oraz na rzecz rozbudowy i innowacji;
·         podjąć wspólnie z Unią Afrykańską inicjatywę mającą na celu przyspieszenie wdrożenia wytycznych dotyczących polityki gruntowej państw afrykańskich (ang. African Land Policy Guidelines);
·         pomoc w ustanowieniu lub rozwoju ukierunkowanych i elastycznych sieci bezpieczeństwa społecznego dostosowanych do lokalnych warunków;
·         działania na rzecz lepszego uwzględnienia kwestii żywienia w strategiach na rzecz rozwoju, w tym kwestii związanych z edukacją, zdrowiem, oraz rozwój potencjału w tym zakresie;
·         wsparcie reformy Komitetu ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego (CFS) zmierzającej do przekształcenia go w naczelną instytucję zajmującą się problemem bezpieczeństwa żywnościowego w skali światowej.
 
Komisja będzie się starać wzmocnić potencjał międzynarodowego systemu pomocy humanitarnej, tak aby mógł on skutecznie, wydajnie, we właściwy sposób i na czas reagować w stanach wyjątkowych.
 
Komisja Europejska przeznaczyła również blisko 3 miliardy EUR na lata 2010-2012 w ramach inicjatywy dotyczącej światowego bezpieczeństwa żywnościowego, przyjętej w ramach szczytu przywódców krajów G8 w 2009 r.
 
 
Więcej informacji:
 
Unijne ramy polityczne dotyczące wsparcia krajów rozwijających się w zakresie wyzwań związanych z bezpieczeństwem żywnościowym:
 
Ogólne informacje dotyczące pomocy żywnościowej:
 
Komunikat w sprawie pomocy humanitarnej w zakresie żywności:
 
Dokument roboczy służb Komisji towarzyszący komunikatowi w sprawie pomocy humanitarnej w zakresie żywności

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.