Data publikacji: 02.11.2010

Unijna pomoc dla 590 pracowników wielkopolskich zakładów przemysłu motoryzacyjnego

Komisja Europejska zaaprobowała wniosek władz Polski o wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).


Kwota 633 077 euro, o którą wystąpiła Polska, pomoże 590 zwolnionym pracownikom w powrocie na rynek pracy. Wniosek złożono po tym, jak pracę straciło 1 104 pracowników dwóch wielkopolskich przedsiębiorstw produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego. Wniosek zostanie teraz skierowany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich (władzy budżetowej UE), które zatwierdzają uwolnienie środków.

„Popyt w przemyśle motoryzacyjnym w Europie gwałtownie spadł, co oznacza trudności dla pracowników. Jestem przekonany, że dzięki dzisiejszej decyzji pracownicy ci zwiększą swoje umiejętności, co pomoże im wrócić na rynek pracy”, powiedział komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.

Wniosek Polski ma związek ze zwolnieniem 1 104 pracowników dwóch przedsiębiorstw w zachodniej Wielkopolsce produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego: SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. Zwolnienia były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który spowodował znaczny spadek popytu na samochody i części samochodowe. Produkcja samochodów w Polsce w pierwszej połowie 2009 r. stanowiła jedynie 48,7 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r., a w sektorze samochodów ciężarowych zaledwie 27 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r.

Problem najbardziej dotknął trzy powiaty w południowej Wielkopolsce: Ostrzeszów, Leszno i Rawicz, a wpływ zwolnień w skali lokalnej jest znaczący. W okresie od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. osoby, które straciły pracę w dwóch wspomnianych przedsiębiorstwach, stanowiły 9 proc. ogółu bezrobotnych w Lesznie, 14,8 proc. w Rawiczu i 33,4 proc. w Ostrzeszowie.

Adresaci pomocy finansowej to 590 pracowników, którzy doświadczyli największych trudności z powrotem na rynek pracy. Pakiet wsparcia z funduszu oferuje pracownikom przemysłu motoryzacyjnego w Wielkopolsce szkolenia w miejscu pracy, inne szkolenia i przekwalifikowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb, pomoc w samozatrudnieniu, sprzęt i doposażenie miejsca pracy oraz dodatki na szkolenia. Łączny szacowany koszt pakietu to niecały milion euro, przy czym wsparcie z EFG, o które zwrócono się do Unii Europejskiej, ma wynieść 633 077 euro.

Informacje ogólne

Od początku działania funduszu w 2007 r. złożono 65 wniosków na łączną kwotę rzędu 373,6 miliona euro, co pozwoliło udzielić pomocy ponad 70 000 pracowników. Wnioski o wsparcie z EFG dotyczyły: przemysłu motoryzacyjnego (Francja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Niemcy, Szwecja), wyrobów włókienniczych (Włochy, Malta, Litwa, Portugalia, Hiszpania i Belgia), telefonów komórkowych (Finlandia i Niemcy), artykułów gospodarstwa domowego (Włochy), komputerów i sprzętu elektronicznego (Irlandia i Portugalia), urządzeń mechanicznych/elektronicznych (Dania i Niemcy), naprawy i konserwacji statków powietrznych i statków kosmicznych (Irlandia), szkła kryształowego (Irlandia), ceramiki i kamienia naturalnego (Hiszpania), budownictwa (Holandia, Irlandia i Litwa), cieślarstwa i stolarstwa (Hiszpania), urządzeń elektrycznych (Litwa), przemysłu wydawniczego i poligraficznego (Holandia), mebli (Litwa), handlu detalicznego (Czechy i Hiszpania) oraz handlu hurtowego (Holandia). Sprawozdania końcowe dotyczące przypadków, w których udzielono wsparcia z EFG, dowodzą, że fundusz stanowi cenne narzędzie pomagające w pozostaniu na rynku pracy i znalezieniu nowego zatrudnienia.

EFG został ustanowiony przez Parlament Europejski i Radę pod koniec 2006 r. z inicjatywy przewodniczącego Komisji José Manuela Barroso, aby pomóc osobom, które straciły pracę w związku ze skutkami globalizacji. W czerwcu 2009 r. zmieniono przepisy dotyczące EFG, aby wzmocnić jego rolę jako instrumentu wczesnej interwencji. Fundusz stanowi część odpowiedzi Europy na kryzys finansowy i gospodarczy. Dnia 2 lipca 2009 weszło w życie zmienione rozporządzenie w sprawie EFG, które ma zastosowanie do wszystkich wniosków otrzymanych od dnia 1 maja 2009 r.

Dodatkowe informacje

Strona internetowa EGF:
http://ec.europa.eu/egf

Audiowizualne materiały informacyjne:

Europa walczy z kryzysem: odnowiony Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji
http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=details&prodid=9847&src=1

Stawienie czoła zglobalizowanemu światu – Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji: http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=detail&prodid=4096&src=4

Aby otrzymywać pocztą elektroniczną bezpłatny biuletyn informacyjny Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans, odwiedź stronę:

http://ec.europa.eu/social/e-newsletter


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.