Data publikacji: 20.05.2010

Unijna strategia na rzecz młodzieży

Kryzys ekonomiczny na świecie przyczynił się do wzrostu bezrobocia wśród młodzieży. Obecnie odsetek młodych ludzi pozostających bez pracy dwukrotnie przewyższa średni poziom bezrobocia w Unii. Posłom nie podoba się, iż w unijnym budżecie brakuje funduszy na walkę z tym problemem.


W czwartek Parlament zagłosuje nad planami rozwoju europejskiej strategii na rzecz młodzieży na następne 10 lat.
 
Grecki deputowany z grupy Demokratów, Georgios Papanikolaou przygotował sprawozdanie, w którym przedstawił strategię na rzecz młodzieży. "Młodzi ludzie są jak olej w tłokach maszyny. Bez dobrego oleju żaden silnik nie będzie pracował, lub będzie narażony na ciągłe awarie. Bez pogodnej, radosnej młodzieży społeczeństwo jest skazane na porażkę."  
 
Konsekwencje dla społeczeństwa
 
Obecnie bezrobocie dotyka ponad 5.5 miliona Europejczyków poniżej 25 roku życia. Ponad dwadzieścia jeden procent młodych ludzi pozostaje bez pracy. To dwa razy więcej niż wynosi średni poziom bezrobocia w całej populacji UE. Szczególnie niepokojące są najnowsze prognozy, według których sytuacja będzie się pogarszać.
 
Bezrobocie wśród młodzieży może poważnie zaszkodzić sytuacji społeczno- ekonomicznej w Europie. Badania UE wskazują, że istnieje ścisły związek między wzrostem poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi a nasileniem się przestępczości, biedy i chorób w społeczeństwie.
 
"Młodość to szczególnie trudny okres. Ludzie zmagają się wtedy z niepewnością i dopiero budują swoje poczucie wartości. Praca jest jednym z kluczowych elementów składających się na samorealizację. Młody człowiek skonfrontowany z problemem bezrobocia w najbardziej produktywnym okresie swojego życia nieuchronnie doświadcza stresu, depresji i smutku" - powiedział poseł Papanikolaou. "Jeżeli młodzież zostanie pozbawiona nadziei i energii stabilność i zdolność do przetrwania naszego społeczeństwa stanie pod znakiem zapytania".
Dlaczego bezrobocie wśród młodzieży jest tak wysokie?
 
Jakie przeszkody sprawiają, że droga do zdobycia pracy jest dla młodych ludzi tak długa i trudna? Poseł Papanikolaou uważa, że częściową odpowiedzialność za taką sytuację ponosi obecny kryzys ekonomiczny. Także pracodawcy oczekując znaczącego doświadczenia zawodowego od kandydatów do pracy przyczyniają się do pogorszenia się ich sytuacji. "Trzeba skuteczniej budować związki między kształceniem wyższym a potrzebami rynku" - dodał Papanikolaou. Praca oferowana młodzieży to przede wszystkim praktyki, które zapewniają znacznie mniejsze poczucie bezpieczeństwa niż zatrudnienie w pełnym wymiarze. Zdaniem posła Papanikolaou "Idea staży musi zostać przekształcona w sposób, który zwiększy szanse na lepszą pracę w przyszłości".
 
Co może zrobić Unia?
Państwa członkowskie samodzielnie kształtują swoją politykę wobec młodzieży. Współpraca między krajami Unii w tej dziedzinie jest dobrowolna. Poseł Papanikolaou apeluje do Unii o zdecydowaną i skoordynowaną politykę na rzecz młodzieży oraz zademonstrowanie wyraźnej woli zwalczania bezrobocia na poziomie europejskim. Domaga się też większej elastyczności europejskich programów dla młodzieży, położenia nacisku na edukację i wielowymiarowe podejście, które doprowadzi do tego, że: "każdy obszar polityki będzie wyraźnie uwzględniał potrzeby i sytuację młodzieży".

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.