Data publikacji: 10.02.2010

Unijne środki na mieszkania dla potrzebujących

Posłowie próbują znaleźć wyjście z trudnej sytuacji mieszkaniowej wspólnot żyjących na marginesie społeczeństwa. Środki na remonty i budowę nowych mieszkań, jako forma pomocy dla „zmarginalizowanych społeczności”, będą mogły pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Parlament zagłosuje dzisiaj  nad rozporządzeniem w tej sprawie. Tekst nie zawiera definicji „społeczności zmarginalizowanej”, jednak z preambuły jasno wynika, że chodzi przede wszystkim o społeczność romską.
 
"Godne warunki mieszkaniowe stanowią podstawowy warunek walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym", mówi parlamentarny sprawozdawca, holenderski poseł Lambert van Nistelrooij z centroprawicowej grupy EPP.
 
Dotychczas jedynie dwanaście krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 i 2007 roku, mogło korzystać ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na remonty mieszkań w na obszarach miejskich. Projekt legislacyjny Komisji Europejskiej miał za ułatwić wykorzystanie środków z EFRR, co pozwoliłoby poprawić sytuację „społeczności marginalizowanych” w dwunastu krajach.
 
Jasne określenie celu takich wydatków szło w parze z poszerzeniem możliwości ich wykorzystania. Z funduszu można będzie finansować już nie tylko remonty, ale i budowę nowych mieszkań, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.
 
Przedstawiciele Rady i Parlamentu w trakcie dotychczasowych negocjacji uznali jednak, że nowe rozporządzenie ma otworzyć drogę do tego źródła finansowania wszystkim dwudziestu siedmiu państwom członkowskim. Przyjęcie rozporządzenia i objęcie nim wszystkich 27 krajów nie oznacza jednak automatycznego zwiększenia puli dostępnych środków. Jak tłumaczy poseł van Nistelrooij, na mieszkania dla społeczności żyjących na marginesie przeznaczone zostanie maksymalnie trzy procent wartości programów operacyjnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Na mocy rozporządzenia przyjętego w ubiegłym roku, EFRR jest też źródłem finansowania remontów, które poprawiają efektywność energetyczną budynków. Obecna inicjatywa po raz kolejny modernizuje EFRR i jednocześnie skupia się na kwestiach mieszkaniowych.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.