Data publikacji: 20.08.2010

Unijni urzędnicy wracają do szkolnych ław, aby informować młodzież o działaniach Unii Europejskiej

Inicjatywa „Powrót do szkoły” umożliwia urzędnikom instytucji unijnych jednodniową wizytę w szkole – w miarę możliwości tej, do której sami uczęszczali.


Pierwsza edycja tego projektu została zorganizowana w 2007 r., z inicjatywy Komisji i rządu niemieckiego, aby uświetnić obchody 50. rocznicy podpisania traktatu rzymskiego. Od tego czasu kolejne kraje sprawujące przewodnictwo w Radzie UE włączały się w przygotowania tego wydarzenia. W tym roku urzędnicy UE odwiedzą swoje szkoły w 11 krajach. Szkoły z pozostałych krajów UE również mogą zgłosić chęć wzięcia udziału w inicjatywie.
 
Urzędnicy wszystkich szczebli, którzy odwiedzają szkoły, na jeden dzień stają się prawdziwymi ambasadorami UE. Wiosną komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa odwiedziła swoją szkołę średnią w Elenie w Bułgarii. Spotkała się z uczniami w wieku od 13 do 17 lat, którzy zadali jej wiele pytań, w szczególności na temat jej wizji Europy. Komisarz z zaciekawieniem słuchała ich wypowiedzi i chciała dowiedzieć się, co oznacza dla nich bycie Europejczykami.
 
Belgia, która od 1 lipca sprawuje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, 28 października wyśle belgijskich pracowników Komisji Europejskiej do szkół, do których sami uczęszczali.
 
Projekt „Powrót do szkoły” ma na celu nadać Europie ludzkie oblicze i przybliżyć instytucje europejskie młodzieży. Daje on uczniom niepowtarzalną szansę do zadawania pytań na temat UE i poznania doświadczeń ludzi, którzy zaangażowani są w realizację projektu integracji europejskiej. Pomaga im lepiej zrozumieć, jak działa UE, poznać różne obszary polityki europejskiej oraz odkryć programy edukacyjne, w których mogą wziąć udział, takie jak Leonardo Da Vinci czy Erasmus
 
http://www.springday2010.net/ww/pl/pub/spring2010/about.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.