Data publikacji: 18.02.2009

Unijny telefon alarmowy 116000 w sprawie zaginionych dzieci działa w pięciu państwach członkowskich

newsy01 (18).jpgDwa lata temu Komisja Europejska zarezerwowała dla całej UE numer 116000 jako wspólny numer w sprawie zaginionych dzieci (IP/07/188)  i wezwała państwa członkowskie do uruchomienia go.


Choć w zeszłym roku numer 116000 był dostępny tylko na Węgrzech (IP/08/1129), po wielokrotnych apelach Komisji wszystkie państwa członkowskie udostępniły go społeczeństwu i operatorom telefonów alarmowych.  Numer ten przydzielono również usługodawcom w dziewięciu państwach członkowskich; dla porównania w zeszłym roku przydzielono go w siedmiu państwach członkowskich. Numer 116000 działa już w pięciu krajach (Grecja, Holandia, Portugalia, Rumunia i Węgry). Będzie również wkrótce działał w dwóch kolejnych krajach (Belgia i Słowacja). Zapewniwszy, że – zgodnie z prawodawstwem UE – numer 116000 jest zarezerwowany przez kraje UE, Komisja ponownie apeluje do państw członkowskich o wsparcie i wskazówki dla potencjalnych operatorów telefonu alarmowego 116000 po to, by rodzice i dzieci mogli w razie potrzeby dzwonić pod numer 116000 w całej Europie.

„To że telefon alarmowy 116000 w sprawie zaginionych dzieci już działa w Grecji, Holandii, Portugalii, Rumunii i na Węgrzech jest dobrą wiadomością.  Od pozostałych państw członkowskich spodziewałabym się jednak bardziej ambitnego podejścia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci nie należy popadać w samozadowolenie”, powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. „Apeluję do państw członkowskich, aby wypełniły swoje zobowiązania i przekazały usługodawcom informacje na temat numerów 116, tak abyśmy mogli w krótkim czasie uruchomić telefony alarmowe w całej UE.  Oprócz zobowiązań prawnych, które będę stanowczo egzekwować, istnieje też obowiązek moralny wobec europejskich rodziców i dzieci.”

Obecnie unijny telefon alarmowy 116000 w sprawie zaginionych dzieci działa w pięciu państwach członkowskich (Grecja, Holandia, Portugalia, Rumunia i Węgry).  W państwach tych przydzielono numer usługodawcom, którzy są zobowiązani do odbierania połączeń w odpowiedni sposób, bez pobierania opłaty, siedem dni w tygodniu, na terenie całego kraju.  Od czasu uruchomienia numeru 116000 na Węgrzech, każdego miesiąca wykonywanych jest tam ok. 40 tys. połączeń z tym numerem, z czego węgierski operator telefonu alarmowego, Kék Vonal, jest w stanie odebrać ok. 6-7 tys. miesięcznie. 

W zeszłym roku potwierdzono wartość numeru 116000 w przypadku transgranicznego uprowadzenia dzieci przez jedno z rodziców.  W Belgii ojciec przetrzymywał przez dziewięć i pół miesiąca swoje córki w wieku siedmiu, dziesięciu i czternastu lat w bardzo prymitywnych i niebezpiecznych warunkach. We wrześniu 2008 r., na prośbę belgijskich i portugalskich operatorów telefonu alarmowego 116000 w sprawie zaginionych dzieci, na początku wieczornych wiadomości na portugalskim kanale telewizyjnym RTP-TV wyemitowano apel o informacje na temat zaginionych dzieci, a na końcu pokazano na całym ekranie numer 116000. Kilka minut po programie sprawa została rozwiązana. Uruchomienie numeru 116000 w całej Europie ułatwiłoby akcje poszukiwawcze i współpracę międzynarodową oraz zapewniłoby ich większą skuteczność.  Operatorzy telefonów alarmowych mogliby działać w bardziej skoordynowany sposób w celu rozwiązywania przypadków transgranicznych zaginięć dzieci.

Prace nad uruchomieniem dwóch innych numerów, 116111 (numer, pod którym dzieci mogą wezwać pomoc) oraz 116123 (numer, pod którym można uzyskać wsparcie emocjonalne), zarezerwowanych w październiku 2007 r., również posuwają się do przodu. 

Szesnaście państw członkowskich (Bułgaria, Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Grecja, Finlandia, Węgry, Irlandia, Łotwa, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Słowacja) przydzieliło numer 116111; dla porównania, w zeszłym roku był on przydzielony w dziesięciu krajach.  Przydzielenie numeru jest w toku w dwóch krajach (Cypr i Hiszpania). W zeszłym roku numer 116111 działał tylko na Węgrzech, ale teraz można już z niego korzystać w dziewięciu państwach członkowskich (Republika Czeska, Niemcy, Dania, Estonia, Węgry, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja), a wkrótce zostanie uruchomiony w kolejnych pięciu (Grecja, Finlandia, Irlandia, Łotwa, Szwecja).

Numer 116123, pod którym można uzyskać wsparcie emocjonalne, przydzielono operatorom w siedmiu państwach członkowskich (Austria, Niemcy, Finlandia, Irlandia, Holandia, Szwecja, Słowenia).  Przydzielenie numeru jest w toku na Cyprze.  Numer 116123 działa w Austrii i wkrótce zostanie uruchomiony w trzech kolejnych krajach (Niemcy, Szwecja i Słowenia).

W lipcu zeszłego roku w przygotowanym przez Komisję sprawozdaniu z postępu prac stwierdzono, że do tej pory państwa członkowskie nie podjęły zbyt wielu starań mających na celu przekazanie usługodawcom informacji na temat numerów 116 i wezwano je do zwiększenia wysiłków (IP/08/1129). Państwa członkowskie mogą zwiększyć wysiłki poprzez udzielanie potencjalnym usługodawcom, których wiedza na temat telekomunikacji jest zwykle ograniczona, wskazówek dotyczących procesu przydzielania numerów oraz zapewnienie im jednego punktu kontaktowego w ministerstwie lub w krajowym organie regulacyjnym. 

Przebieg procedury
W lipcu 2006 r. Komisja Europejska zaproponowała zarezerwowanie jednego numeru telefonu, pod którym zgłaszane byłyby przypadki zaginionych dzieci (116000)  i innego numeru służącego dzieciom do wzywania pomocy (116111). Był to wynik przyjęcia strategii UE w sprawie praw dziecka (IP/06/927). Komisja zadecydowała o zarezerwowaniu numerów 116000 (IP/07/188) i 116111 we wszystkich państwach członkowskich odpowiednio w dniach 15 lutego 2007 r. i 30 października 2007 r. Zobowiązuje to państwa członkowskie do udostępnienia społeczeństwu „numerów 116”, ale nie zmusza ich do przydzielania tych numerów usługodawcom i zapewniania świadczenia usług.

Dalsze informacje na temat numerów 116:
http://ec.europa.eu/information_society/policy/ecomm/current/pan_european/index_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.