Data publikacji: 09.11.2011

Usprawnienie współpracy między Komisją a Międzynarodową Organizacją ds. Migracji

Komisja Europejska oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) porozumiały się co do zacieśnienia współpracy w zakresie migracji i mobilności.


Komisarz Cecilia Malmström odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne oraz komisarz Andris Piebalgs odpowiedzialny za politykę rozwojową podpisali porozumienie ramowe z dyrektorem generalnym IOM, Williamem L. Swingiem. Ustanawia ono prostsze i bardziej skuteczne metody współpracy dzięki uproszczeniu i udoskonaleniu procedury negocjacji w sprawie umów pomiędzy UE a IOM. Ma ono zastosowanie do wszelkich operacji, programów lub projektów zarządzanych przez IOM i finansowanych lub współfinansowanych przez Unię Europejską.
 
Podczas uroczystości podpisywania porozumienia Komisarz Malmström stwierdziła: „IOM to kluczowy partner Unii Europejskiej. UE i IOM stale podejmują wspólne działania w ramach projektów promujących międzynarodową współpracę w dziedzinach takich jak legalna i nielegalna migracja oraz rozwój. Nowe porozumienie ułatwi codzienną współpracę pomiędzy naszymi organizacjami, uczyni ją znacznie bardziej skuteczną i usunie nadmierną biurokrację”.
 
Komisarz Andris Piebalgs uzupełnił: „ Migracja ma również wpływ na kraje rozwijające się. W sytuacji, gdzie ponad 200 mln osób na świecie to migranci, UE jest zaangażowana w rozwiązywanie napotykanych przez nich problemów oraz w świadczenie pomocy krajom, które stoją wobec wyzwań natury migracyjnej. Dzięki nowemu porozumieniu pogłębimy naszą współpracę z IOM, a nasza pomoc będzie skuteczniej docierać do migrantów, którzy jej potrzebują”.
 
„Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że udało nam się uczynić ten ważny krok”, oświadczył William L. Swing, dyrektor generalny IOM. „Porozumienie ramowe stanowi wynik naszej owocnej i nieustannie rozwijającej się współpracy. Cieszymy się z nowych możliwości, jakie ono stwarza”.
 
Kontekst
Komisja Europejska opracowała ogólne standardowe porozumienie mające zastosowanie do jej stosunków umownych z międzynarodowymi organizacjami (standardowe porozumienie z organizacjami międzynarodowymi w sprawie wkładu finansowego). Podpisane dziś porozumienie ramowe ma na celu dostosowanie zapisów takiego standardowego porozumienia do szczególnych wymagań IOM. Pozwoli to na dalsze uproszczenie negocjacji dotyczących indywidualnych porozumień w sprawie wkładu finansowego zawieranych przez Komisję i Międzynarodową Organizację ds. Migracji.
 
IOM jest jednym z głównych partnerów Unii Europejskiej realizujących działania w dziedzinie polityki migracji, w szczególności w kontekście globalnego podejścia do kwestii migracji.
Unia Europejska oraz jej państwa członkowskie wnoszą łącznie główny wkład do budżetu IOM. Komisja Europejska wsparła np., za pomocą geograficznych instrumentów finansowania, szereg projektów realizowanych przez IOM w ramach programu tematycznego dotyczącego migracji i azylu. IOM jest również ważnym partnerem wspólnej inicjatywy na rzecz migracji i rozwoju (JMDI), o budżecie w wysokości 15 mln euro, wspierającej organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz władze lokalne w łączeniu kwestii migracyjnych i rozwojowych.
 
Niedawno IOM została również włączona do dysponującej budżetem o wartości 3 mln euro ukierunkowanej inicjatywy na rzecz wspierania dialogu o migracji pomiędzy Unią Europejską a Ameryką Łacińską i Karaibami. Ponadto IOM uczestniczyła w unijnych projektach w ramach partnerstwa na rzecz mobilności oraz w opracowywaniu profili migracyjnych.
Współpraca z IOM przyczynia się do realizacji szerzej zakrojonego celu, jakim jest wyważona i kompleksowa unijna polityka migracyjna. Pomoże ona Europie w jak najlepszym spożytkowaniu korzyści płynących z migracji, takich jak kulturalne bogactwo, szybszy rozwój gospodarczy i lepsze długoterminowe wyniki ekonomiczne, zarówno w UE, jak i w krajach pochodzenia migrantów.
 
Dodatkowe informacje
Strona komisarz do spraw wewnętrznych Cecilii Malmström
Strona Dyrekcji Generalnej do Spraw Wewnętrznych:
Strona internetowa unijnego komisarza ds. rozwoju, Andrisa Piebalgsa:
źródło IP/11/1313

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.