Data publikacji: 02.06.2010

W Brukseli rusza największa w Europie coroczna konferencja poświęcona różnorodności biologicznej

Dzisiaj w Brukseli rozpoczyna się największa europejska konferencja na temat ochrony środowiska.


Tegoroczna edycja, przypadająca w międzynarodowym roku różnorodności biologicznej, będzie dotyczyła przede wszystkim niezmierzonego bogactwa gatunków i ekosystemów, które tworzą niewiarygodną, wielobarwną sieć życia, oplatającą całą Ziemię. Zielony Tydzień 2010, obejmujący łącznie około 30 spotkań, koncentruje się w głównej mierze na aktualnym stanie bioróżnorodności i przyrody oraz proponowanych możliwych sposobach na powstrzymanie obecnego galopującego tempa zużywania zasobów naturalnych, a w konsekwencji utraty różnorodności biologicznej. W trakcie konferencji zainaugurowana zostanie również nowa platforma przedsiębiorczości i różnorodności biologicznej, będąca nową inicjatywą na rzecz pogłębiania świadomości wspólnoty interesów między działalnością gospodarczą a różnorodnością biologiczną. Z udziałem ponad 3 tys. przedstawicieli instytucji unijnych, handlu i przemysłu, organizacji pozarządowych, organów publicznych, społeczności naukowej i uniwersyteckiej, Zielony Tydzień daje najważniejszym kręgom opiniotwórczym, zainteresowanym obywatelom i mediom niepowtarzalną okazję do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i poznania najlepszych rozwiązań.

Zdaniem Janeza Potočnika, europejskiego komisarza ds. środowiska, „Całemu światu potrzeba przebudzenia i uświadomienia wagi postępującej utraty różnorodności biologicznej.” „Wierzę, że właśnie Zielony Tydzień 2010 będzie do tego najlepszą sposobnością. Ta konferencja jest idealnym forum na spotkanie najważniejszych aktorów w dziedzinie ochrony środowiska, i rozpowszechnienia przesłania o konieczności radykalnej zmiany postaw wobec kryzysu, jaki zagraża różnorodności biologicznej.”

Ponad 30 spotkań i imprez towarzyszących
Zielony Tydzień 2010 podejmuje takie kwestie jak: obecny stan bioróżnorodności i przyrody, polityka unijna w dziedzinie bioróżnorodności i ochrony przyrody po roku 2010, funkcjonowanie obszarów Natura 2000 oraz zwiększająca się presja działań człowieka na ekosystemy. Niezależnie od rozważania możliwych sposobów zahamowania gwałtownego tempa utraty różnorodności biologicznej, podkreślane będą również korzyści, jakie płyną z różnorodności i bogactwa przyrody. Debaty będą dotyczyły również wymiaru gospodarczego, wpływu utraty różnorodności biologicznej na zdrowie człowieka oraz bioróżnorodność mórz i oceanów. W toku tygodnia zapoczątkowane zostaną również liczne nowe inicjatywy w dziedzinie różnorodności biologicznej, w tym nowy, scentralizowany system informacji o różnorodności biologicznej (BISE) dostępny na specjalnej stronie internetowej, pierwszy unijny poziom odniesienia w zakresie bioróżnorodności (zob. IP/10/646), oraz nowa platforma przedsiębiorczości i różnorodności biologicznej (zob. niżej).

Ponad 50 barwnych stoisk zapełni teren wystawowy.  Do specjalnych atrakcji należy projekcja filmu o zanieczyszczeniach pt. „Dirt! The Movie", a także pokaz audiowizualny o cudach dzikiej natury w Europie: „Wild Wonders of Europe: Unseen, Unexpected, Unforgettable, oraz uroczyste wręczenie dorocznych Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska". Plenerowa wystawa na Berlaymont Esplanade pokazuje, jak natura nie szczędzi nam swoich cennych darów, i dlaczego nie możemy uznać, że wszystko to po prostu do nas należy. 

Zielony Tydzień uświetnią swoim udziałem między innymi:

Komisarz Janez Potočnik będzie przemawiał na inauguracyjnej konferencji prasowej w budynku Berlaymont, która odbędzie się 1 czerwca o 12:30, a następnie o 13:15 odwiedzi wystawę przed budynkiem Charlemagne poświęconą komisyjnej kampanii różnorodności biologicznej, aby wreszcie, o 14:30, oficjalnie otworzyć konferencję. Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso dokona uroczystego zamknięcia Zielonego Tygodnia 2010 w piątek, 4 czerwca w budynku Charlemagne. Uczestnikiem Zielonego Tygodnia 2010 będzie także m.i.n Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu.

Nowa platforma przedsiębiorczości i różnorodności biologicznej
Także dzisiaj zostanie zainaugurowane nowe narzędzie techniczne służące bardziej przejrzystym i skutecznym działaniom na rzecz pogłębionej świadomości i zrozumienia wagi zagadnień bioróżnorodności w sferze biznesu. Platforma ta powinna wspomagać przedsiębiorców w uwzględnianiu bioróżnorodności w ich podstawowej działalności, przy jednoczesnym uświadamianiu im istotnych atutów, jakie przynosi ochrona bioróżnorodności w warunkach konkurencji. Jako priorytetowe traktuje się sześć następujących sektorów gospodarki: rolnictwo, przemysł spożywczy, leśnictwo, przemysł wydobywczy, sektor finansowy i turystyka. Platforma pod nazwą
B@B (z ang. Business and Biodiversity) ma ułatwiać różnym zainteresowanym stronom dostęp do informacji i wymianę wiedzy, stając się przy tym centrum zasobów, odsyłającym za pomocą bezpośrednich linków do odpowiednich informacji na ten temat, popularyzującym najlepsze wzory do naśladowania. http://ec.europa.eu/environment/biodiversity/business/

Dodatkowe informacje:
Szczegółowy program Zielonego Tygodnia 2010 oraz specjalny, poświęcony mu serwis prasowy znajduje się na stronie internetowej imprezy:
http://www.greenweek2010.eu/



Pełna treść komunikatu znajduje się tutaj.

IP/10/646

Bruksela, 1 czerwca 2010 r.

Komisja Europejska i Europejska Agencja Środowiska przedstawiają dwa nowe narzędzia do walki z utratą różnorodności biologicznej

Dzisiejsza sesja inauguracyjna otwierająca konferencję Zielonego Tygodnia w Brukseli jest okazją do przedstawienia dwóch nowych narzędzi służących skuteczniejszej walce z utratą różnorodności biologicznej. Europejski system informacji o różnorodności biologicznej (BISE) to nowy portal internetowy gromadzący w jednym miejscu scentralizowane informacje dotyczące różnorodności biologicznej w Europie. Z myślą o osobach kształtujących politykę środowiska Europejska Agencja Środowiska oraz Komisja Europejska opracowały również tzw. poziom odniesienia, przedstawiający syntetycznie i wyczerpująco aktualną sytuację w zakresie różnorodności biologicznej. Wspomniany poziom odniesienia pozwoli śledzić postępy w staraniach zmierzających do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej oraz wyraźnie określić i zmierzyć zmiany, jakie nastąpią po roku 2010.

„Utrata różnorodności biologicznej nie jest abstrakcją – to się dzieje tu i teraz” powiedział europejski komisarz ds. ochrony środowiska, Janez Potočnik. „Pokazując dokładnie, w jakim punkcie się znajdujemy, te dwa nowe narzędzia pomogą nam ponownie zanalizować nasze działania oraz przyjąć konkretne nowe środki w celu powstrzymania utraty różnorodności biologicznej i odwrócenia tendencji, wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe.”

„Nasze zadanie polega na przełożeniu dostępnej nam wiedzy i informacji z zakresu różnorodności biologicznej, jaką dysponujemy w ramach poziomu odniesienia i BISE, na język codzienny, tak aby zmobilizować do działania społeczności i osoby prywatne” powiedziała profesor Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska. „Nie ma mowy o rzeczywistym powstrzymaniu utraty różnorodności biologicznej bez osobistego zaangażowania i działania wszystkich Europejczyków.”

Poziom odniesienia służący do mierzenia postępów

Jedną ze wskazywanych przyczyn niepowodzenia w powstrzymywaniu utraty różnorodności biologicznej do 2010 r. były luki w dostępnej wiedzy dotyczącej aktualnej sytuacji w zakresie różnorodności biologicznej w Europie. Poziom odniesienia ma na celu rozwiązanie tego problemu, definiując, na potrzeby decydentów politycznych, punkt wyjścia do oceny stanu różnorodności biologicznej w Unii Europejskiej.

To nowe narzędzie dostarcza ram do określenia powiązań pomiędzy liczbą gatunków, stanem siedlisk a usługami ekosystemowymi oraz wykorzystuje fakty i dane liczbowe udowodnione naukowo i zatwierdzone w państwach członkowskich i/lub poddane wzajemnej weryfikacji. Informacje dotyczące gatunków i siedlisk zostaną pogrupowane według głównych rodzajów ekosystemów (tereny przybrzeżne, tereny podmokłe, użytki zielone, lasy itp.) oraz, w odpowiednich przypadkach, będą corocznie aktualizowane w celu stworzenia jasnego, wieloletniego zapisu postępów. Co ważniejsze poziom odniesienia będzie również dostarczał informacji o usługach ekosystemowych. Przedstawione dzisiaj narzędzia zostaną całkowicie przygotowane do końca tego roku, w powiązaniu z celami, jakie zostaną określone w toku nadchodzącego przeglądu unijnej polityki ochrony środowiska.

Nowa platforma informacji o różnorodności biologicznej

Przy okazji konferencji uruchomiono również BISE - Europejski system informacji o różnorodności biologicznej. BISE jest portalem informacyjnym, którego zadaniem jest ułatwianie dostępu do istniejących informacji z zakresu przyrody i różnorodności biologicznej oraz przedstawianie istniejących danych w bardziej zrozumiałej niż dotychczas formie. Oprócz informacji na temat unijnej polityki i prawodawstwa z dziedziny ochrony przyrody znajdują się tam również bogate materiały dotyczące stanu środowiska i ekosystemów w UE oraz zagrażających im niebezpieczeństw, informacje dotyczące prowadzonych aktualnie w całej Unii badań naukowych z zakresu różnorodności biologicznej; można również uzyskać tam dostęp do informacji o sprawozdaniach na temat różnorodności biologicznej w państwach członkowskich, co ma pobudzać do zacieśniania współpracy.

Kontekst: skutki utraty różnorodności biologicznej

Ekosystemy dostarczają licznych funkcji podstawowych, które mają zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych naszej planety. Oznacza to również dostarczanie produktów nadających się do spożycia i eksploatacji, takich jak żywność, woda pitna czy surowce naturalne; funkcje regulujące jak np. sekwestracja dwutlenku węgla, przetwarzanie odpadów i usługi kulturowe. Poważna i stała utrata różnorodności biologicznej w Europie jest odzwierciedleniem obecnej degradacji ekosystemów, prowadzącej do utraty ich naturalnej zdolności do wykonywania funkcji regulujących.

Linki

Poziom odniesienia dotyczący różnorodności biologicznej:
http://www.eea.europa.eu/themes/biodiversity

BISE http://biodiversity.europa.eu
W celu zapoznania się z programem Zielonego Tygodnia 2010 r. oraz związanymi z nim materiałami prasowymi zobacz:
http://www.greenweek2010.eu/

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.