Data publikacji: 30.10.2014

W jakim kierunku zmierza polityka europejska państw-liderów UE?

W dobie kryzysu w strefie euro, konfliktów zbrojnych na Wschodzie oraz narastających tendencji odśrodkowych w państwach członkowskich UE – coraz częściej pojawiają się opinie, że Unia stoi na rozdrożu.


Towarzyszą im wątpliwości co do tempa i kierunku, w jakim rozwija się Unia. Czy rozbieżne interesy państw-liderów mogą skutkować destabilizacją europejskiego ładu? Raport „Polityka europejska trzech kluczowych państw członkowskich Unii Europejskiej” ukazuje, jaki wpływ na kształt Wspólnoty miała, ma i jaki może mieć Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Opracowanie zostało przygotowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
 
Zmieniająca się polityka europejska
W każdym z trzech kluczowych krajów UE widoczne są różnice w nastawieniu do Wspólnoty. Dotyczy to nie tylko rządów, kreujących politykę, ale także społeczeństw.
 
Dotychczas, różnice w postrzeganiu roli UE były czynnikiem stymulującym jej rozwój. Kryzys gospodarczy spowodował jednak wzrost nastrojów antyunijnych, przejawiający się między innymi w bardzo dobrych wynikach wyborczych formacji eurosceptycznych w krajach członkowskich. Ten narastający sceptycyzm wobec Unii stanowi dla autorów raportu „Polityka europejska trzech kluczowych państw członkowskich Unii Europejskiej (Francja, Niemcy, Wielka Brytania)” punkt wyjścia do prezentacji kierunków i celów polityki europejskiej państw-liderów UE oraz ukazania jej korzeni na tle ich powojennej historii.
 
Francja
W rozdziale poświęconym Francji, jego autor, Aleksander Hall wskazuje na fakt, że kraj ten zachowuje największą ostrożność w sprawie dalszego rozszerzania UE. Wynika to nie tylko z niechęci francuskiego społeczeństwa, ale także obawy o pozycję Francji we Wspólnocie. Zdaniem A. Halla Francja, która marzy o Europie – mocarstwie, obawa się, że UE, złożona z państw o zróżnicowanym poziomie rozwoju, a także o odmiennych interesach narodowych, stanie się zupełnie niesterowna.
 
– Francja nie chce uwikłać siebie, ani UE w konflikty na Bliskim Wschodzie – w przypadku akcesji Turcji – oraz z Rosją – w przypadku wyjścia naprzeciwko aspiracjom Ukrainy i innych państw, których terytoria wchodziły w przeszłości w skład Związku Radzieckiego. Dodatkowo francuskie władze obawiają się utraty przez UE jej tożsamości cywilizacyjnej. Jest to związane głównie ze wzmocnieniem pozycji islamu w Europie w przypadku przyjęcia Turcji do UE – dodaje prof. dr hab. Aleksander Hall, współautor raportu.
 
Niemcy
Inny stosunek do UE ma natomiast zachodni sąsiad Polski. Jak podkreśla Waldemar Czachur, w Niemczech panuje mocne przekonanie, że Wspólnota jest dla nich najlepszym otoczeniem międzynarodowym. Jednocześnie, w kraju trwa dyskusja na temat roli Niemiec w zjednoczonej Europie.
 
– Elity niemieckie, świadome siły gospodarczej i politycznej swojego kraju, wyrażają gotowość do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności międzynarodowej. Niemcy nie zrezygnują z zasad multilateralizmu i budowania silnej UE, ale jednocześnie dalej będą umacniać w Unii swoje wpływy. Ograniczą jednak przenoszenie kolejnych prerogatyw państwa narodowego na szczebel unijny – tłumaczy dr. hab. Waldemar Czachur, jeden z autorów raportu.
 
Wielka Brytania
Najwięcej pytań dotyczy jednak polityki zagranicznej i wizji UE, jaką ma Wielka Brytania. Przemysław Biskup w rozdziale poświęconym Zjednoczonemu Królestwu skłania się ku opinii, że w WB panuje konsensus co do hamowania procesu przekazywania kolejnych kompetencji na rzecz Wspólnoty.
 
– Brytyjski premier otwarcie mówi o wyzwaniach i zagrożeniach, jakie stoją przed UE i dalszym procesem integracji. Chodzi m.in. o kryzys strefy euro, kryzys konkurencyjności gospodarczej UE –
·         w szczególności wobec państw azjatyckich oraz kryzys legitymizacji procesu integracji europejskiej. Dodatkowo, w wyniku obecnego kryzysu systemu partyjnego i wchodzenia skrajnie antyunijnej partii UKIP (United Kingdom Independence Party – Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa)
·         do głównego nurtu polityki Wielkiej Brytanii, szybko wzrasta poziom eurosceptycyzmu wyrażanego przez brytyjskie partie. Dlatego też, możliwość opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię wydaje się coraz bardziej realna – podsumowuje dr Przemysław Biskup.
·
Autorzy raportu „Polityka europejska trzech kluczowych państw członkowskich Unii Europejskiej” jednogłośnie podkreślają, że należy bacznie obserwować zmiany jakie zachodzą w polityce zagranicznej liderów UE. To, w jaki sposób i jak szybko będą uwidaczniały się rozbieżne interesy państw członkowskich, może wpłynąć na kształt Unii w przyszłości.
Raport został przygotowany w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych Fundacji EFRWP.
 
O FIR
Forum Inicjatyw Rozwojowych powstało w celu opracowywania rozwiązań dla zagadnień istotnych z punktu widzenia rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej. W ramach Forum powoływane są zespoły skupiające niezależnych ekspertów i specjalistów. Działalność FIR koncentruje się na projektach badawczych, przygotowywaniu analiz, raportów i opracowań. Forum to również aktywne uczestnictwo w dyskusjach na temat przyszłości obszarów wiejskich, organizacja konferencji i debat.
 
 
O EFRWP
 
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.